TOP 10 – Madrid (2. část)

foto: autorka

1 926

Vítejte u mého dalšího článku! Nyní Vám ukážu dalších 5 míst, která při návštěvě Madridu rozhodně nemůžete vynechat. Ještě předtím, než se pustíte do čtení, Vám doporučuji si přečíst první část, kde se dozvíte soustu dalších informací.

Reklamy

Palacio de Comunicaciones (také Palacio de Cibeles)

Tato skvostná budova snad nemá ani pořádný český překlad, doslovně by se to ale dalo přeložit jako „Palác komunikací“. Jak už název napovídá sídlí zde ředitelství španělské pošty a telekomunikačních služeb. Palác je umístěn na Plaza de Cibeles, proto také ten druhý název, a naleznete jej na východním konci ulice Gran Vía (o které jste se mohli dočíst v 1. díle). Večer je palác nádherně nasvícen a proto, když Vám zbyde po nákupech ještě trochu sil, se zde i na chvíli zastavte a udělejte pár krásných fotek do Vašeho vzpomínkového alba. Hlavní věž paláce je přístupná pro turisty a nabízí nádherný výhled na přilehlé uličky. Vnitřní prostory také často slouží pro výstavy obrazů a umění. Vstup do paláce je zcela zdarma, platí se jen za vstup na vyhlídku.

Cena vstupného na vyhlídku (leden 2019):
dospělí – 3 €

děti od 7 do 14 let, senioři nad 65 let – 1,5 €
děti do 6 let – zdarma

Reklamy

Puerta de Alcalá

Další zastávka je jen 5 minut chůze od paláce, který jsme před chvíli spolu, alespoň takhle na dálku, navštívili. Puerta de Alcalá (puerta – česky brána) je umístěna na náměstí Plaza de la Independencia, na severozápadním rohu parku El Retiro, a pár kroků od jeho hlavního vchodu. Jedná se o nejstarší moderní vítězný oblouk v Evropě, je starší než jeho bráchové nacházející se v Paříži (Arc de Triomphe) a v Berlíně (Brandenburg Gate).

Parque de El Retiro

Nyní si půjdeme na chvíli odpočinout a zrelaxovat do Madridského „Central Parku“, nazývající se Parque de El Retiro. Park má mnoho vchodů a spoustu cestiček a pěšinek, my však zvolíme hlavní vchod, nacházející se hned za bránou Puerta de Alcalá. Můžete si zde pomocí mobilní aplikace půjčit elektronické koloběžky a park si na nich křížem krážem projet. Já vám však doporučím jinou, pro mě mnohem zajímavější, aktivitu.

Uprostřed parku se nachází ikonický památník Alfonse XII., stojící na břehu Velkého jezera. A právě zde si můžete půjčit lodičky a užít si chvilku romantiky. A navíc, jako bonus, budete mít na zmíněný památník ten nejkrásnější výhled, no nezní to lákavě?

Po romantické plavbě můžete poznávat zdejší další zajímavá místa jako jsou: Palacio de Velazquéz (palacio – česky palác), dále také Palacio de Cristal, který je postaven ze skla a železa a nyní se používá na výstavy exponátů z nedalekého muzea Reina Sofía a v neposlední řadě také Fuente del Ángelo Caído (fuente – česky fontána).

Cena půjčení lodičky pro max. 4 osoby na 45 minut (leden 2019):
od pondělí do pátku, mimo státní svátky – 6 €
víkendy a státní svátky – 8 €

Museo Reina Sofía + Museo del Prado

Nyní bude pár řádků určených hlavně pro milovníky umění. V Madridu stojí nespočet muzeí, ale nejznámější rozhodně jsou Reina Sofía a Prado, které skrývají opravdové skvosty. V každém z nich se dá strávit celý den během něhož budete obdivovat stále další a další obrazy. Pokud se zde ale chcete podívat jen na pár nejznámějších obrazů poradím Vám, jak se zde dostat bez placení vstupného.

Začneme s Muzeem královny Sofie (Reina Sofia). Bylo otevřeno v roce 1992 a jedná se o španělské národní muzeum umění 20. století. Hlavními atrakcemi jsou díla dvou největších španělských malířů 20. století Pabla Picassa a Salvadora Dalího. Nejznámějším exponátem je Picassovo dílo Guernica, které měří přes 7 metrů a je vysoké asi 3,5 metrů.

Cena vstupného (leden 2019):
pro všechny – 10 € (online 8 €)
Vstup zdarma je pouze v rozmezí určitých hodin a dnů:
Pondělí od 19:00 do 21:00 hod.
Od středy do soboty od 19:00 do 21:00 hod.
Neděle od 13:30 do 19:00 hod.
Celé dny 18. dubna, 18, května, 12 října a 6 prosince.

Pokud nebudete mít umění dost, přichází na řadu Museo del Prado, které je vzdálené od Muzea královny Sofie asi 10 minut chůze. Nachází se zde jedna z nejlepších sbírek evropského umění od 12. do 19. století na světě. Naleznete zde díla od umělců jako je Diego Velázquez, Francisco Goya, El Greco a José de Ribera. Jako nejznámější dílo je zde označen obraz „Las Meninas“ (česky „Dvorní dámy“) od Velázquéze, který zobrazuje dvorní dámy v jednom z pokojů madridského královského paláce, kdy hlavní postavou je pětiletá princezna Markéta Habsburská.

Cena vstupného (leden 2019):
dospělí – 15 €
senioři nad 65 let – 7,5 €
děti do 18 let, studenti do 25 let – zdarma
Vstup zdarma je pouze v rozmezí určitých hodin a dnů:

Od pondělí do soboty od 18:00 do 20:00 hod.
Neděle a svátky od 17:00 do 19:00 hod.

Estación Atocha

Naší poslední zastávkou bude zcela netradiční místo – největší železniční stanice v Madridu – Atocha. Uvnitř stanice se, díky všudypřítomným rostlinám a zavlažovacímu systému, budete cítit jako v botanické zahradě a čekání na vlak bude ihned příjemnější.

Stanici využívají snad všechny typy vlaků, které ve Španělsku jezdí: Cercanías (krátké trasy, mezi blízkými městy), mezinárodní a národní vlaky z jihu, a ty nejrychlejší, nesoucí označení AVE, z Barcelony, Zaragozy, Sevilly, Málagy, Valencie a Alicante. A mimo jiné odsud také jezdí každodenní spoj až do francouzského Marseille. Doufám, že jednu ze zmíněných linek využijete a Vaše putování nebude Madridem zdaleka končit.

Víte, že..

  • v parku El Retiro je více než 15 000 stromů?
  • sbírka v Museo del Prado obsahuje více než 5000 maleb, 2000 fotografií, 1000 mincí a 700 soch?
Mohlo by se vám také líbit