Využijte levných letenek (nejen) do Glasgow

foto: autorka

1 110

Nedávno jsem četla článek, že Češi čím dál tím více cestují po vlastní ose a neplatí zbytečné tisíce cestovním kancelářím. Tento fakt mě neskutečně potěšil. Poslední dobou ceny letenek, ať už po Evropě nebo do zámoří, klesají neskutečnou rychlostí. A někdy Vás cena na tolik omámí, že letenky koupíte, aniž byste věděli, co se v daném městě nachází. Někdy přijdete na to, že tam těch památek a míst, kam se chcete podívat není tolik, abyste tam byli třeba 4 dny. Neváhejte a prozkoumejte, jestli odtamtud nejede autobus nebo vlak a podívejte se i někam jinam než jen tam, kam jste přiletěli. Většinou se jedná o jízdenky za pár eur nebo liber.

Reklamy

Stejně tak jsme to udělali i my, když nás zlákaly levné letenky do Glasgow. Po detailním přezkoumání města a jeho okolí na mapě, jsme uznali, že 3 dny v Glasgow být nechceme, a že se podíváme i jinam. Koupili jsme jízdenky do Stirlingu a do Edinburghu a náš výlet mohl začít.

Nyní mě napadla ještě jedna rada. Pokud budete plánovat odjet někam z města, nejprve se podívejte, kde je autobusová či vlaková stanice, abyste to od ubytování neměli přes celé město a neutratili ještě více peněz za MHD, než za samotné přejezdy.

Reklamy
Podobné příspěvky

Stirling

Hned druhý den po příletu jsme jeli z Glasgow do města Stirling. Cesta trvala asi 45 minut a autobus nás dovezl přímo do středu města k obrovskému nákupnímu domu. Nemohli jsme se nákupy zdržovat, protože jsme měli koupené lísky na místní hrad a chtěli jsme si jej užít co nejvíce. Jedná se o historické město a už samotná cesta k hradu na Vás zapůsobí kouzelnou atmosférou. Dříve byl Stirling dokonce hlavním městem Skotska.

Stirling Castle

Dominantou města je rozhodně Stirling Castle (Stirlinský hrad), pocházející z 15.-16. století. Díky tomu, že je hrad ze tří stran chráněný nepřístupnými skalami, získal pověst nedobytné stavby. Díky přestavbě rodem Stuartovců se z hradu stal královský palác. Právě zde byla ve svých devíti měsících korunována Marie Stuartovna.

Po spojení skotského a anglického království se dvůr přestěhoval do Londýna a zdejší hrad začal chátrat. Poté sloužil jako vězení a kasárna, ale nyní jsou některé místnosti zrekonstruovány a máme možnost je vidět, jak vypadaly právě na vrcholu jejich slávy.

Cena vstupného při rezervaci online (duben 2019):
děti do 5 let – zdarma
děti od 5 do 15 let -£9
dospělí – £15
senioři od 60 let – £12

Stirling bridge

Možná jste viděli film Statečné srdce, ve kterém hlavní roli ztvárnil Mel Gibson. Hrál slavného Williama Wallace, který bojoval za Skoty. Ti porazili anglickou armádu u Stirling bridge a William se významně přičinil za skotskou nezávislost. Skotskou nezávislost pak ještě pojistil Robert Bruce další vyhranou bitvou. Později se Robert stal skotským králem a dodnes je známý jako Robert I. Skotský.

Právě most, u kterého se bitva odehrála, máte možnost ve Stirlingu vidět. Až dodnes nejsou Wiliam ani Robert zapomenuti. Všimněte si sochy před Stirlingským hradem. Stojí zde socha Roberta I. Skotského.

Poté se od hradu podívejte přes údolí na protější kopec, kde naopak stojí The National Wallace Monument (památník Williama Wallace). Musím říct, že mě zdejší bohatá historie překvapila, rozhodně jsem nečekala, že se zde odehrály tak důležité události.

Edinburgh

Druhý den jsme se vydali do hlavního města Skotska – Edinburgu. Cesta trvala necelé dvě hodiny a autobus nás opět zavezl až do centra města. V roce 1995 bylo město zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Edinburgh Castle

Zde je opět hlavní dominantou Edinburgh Castle (Edinburský hrad). Je viditelný z celého města, neboť se nachází na skále vysoké asi 130 metrů. Na tomto místě se již v 6.-7. století nacházela keltská pevnost. Samotný hrad byl založen až v 11.-12. století. Hrad byl následně i několikrát přestavován. Dodnes se zachovala podoba převážně z období gotiky. Na hradě jsou dnes vystaveny skotské korunovační klenoty.

Cena vstupného při rezervaci online (duben 2019):
děti do 5 let – zdarma
děti od 5 do 15 let -£10,50
dospělí – £17,50
senioři od 60 let – £14

The Royal Mile

Od vstupu do hradu začíná tzv. The Royal Mile (Královská míle), která končí až u Holyrood Palace. Tento název je užívaný pro několik ulic ve starém městě. Trasa je dlouhá asi 1,8 km = 1 skotská míle, od toho je odvozený název. Při jejím procházení se můžete kochat krásami okolních budov nebo zavítat do některého z místních roztomilých obchůdků.

Cestou minete i obrovskou St. Gile’s Cathedral (Katedrálu svatého Jiljí). Ta stojí na místě původního menšího kostela z 9. století. Katedrála je 65 metrů dlouhá a 35 metrů široká. Všimněte si její žebrové hvězdové klenby a věže ve tvaru královské koruny z 15. století. Nad Holyrood Palace, u kterého končí Královská míle, se tyčí nádherné skály a útesy. Udělejte si zde procházku a nebudete litovat. Naskytne se vám úžasný výhled na celé město.

Calton Hill

Kousek od Holyrood Palace se tyčí další kopec Calton Hill, na jehož vrcholu najdete hned několik památníků a zároveň také odtud budete mít krásný výhled. Jsou zde přesně ty památníky, které najdete ve všech průvodcích, a které Vás do Edinburghu lákají. Jedná se o Dougald Stewart Monument, Nelson Monument, Playfair Monument nebo National Monument of Scotland.

Greyfriars Kirkyard

Zajímá Vás, jak Joanne Rowlingová při psaní Harryho Pottera vymýšlela všechna jména postav? Ono to ve skutečnosti nebylo tak složité, jen to bylo trochu zvláštní. Rowlingová si prý tehdy prošla hřbitov Greyfriars Kirkyard v Edinburgu, na němž se inspirovala jmény z náhrobků.

My jsme se vydali tyhle informace ověřit a hledali jsme náhrobky s kouzelnickými jmény. A co myslíte, našli jsme je? Ano, našli! A musím říct, že to bylo dobrodružství. Jen musíte mít stále na paměti, že se nacházíte na hřbitově a ke všemu tedy přistupovat s náležitou úctou. Když budete pozorní můžete najít příjmení McGonagall, Moodie (inspirace pro Moody), Scrymgeour (inspirace pro Scrimgeour), Riddell (inspirace pro Riddle – samotný Lord Voldemort) a dokonce i Potter.

Příběh Bobbyho…

Na tom stejném hřbitově, kde najdete náhrobky s kouzelnickými jmény, Vás hned u vstupu uvítá hrob obložený klacíky. Leží v něm pejsek Bobby. Bobby byl dlouhou dobu psím bezdomovcem. Jelikož byl toulavý a špinavý, nikdo s ním nechtěl mít nic společného. Až se jednou noční policejní hlídač John Gray slitoval a dal mu sníst zbytky jídla z hospůdky, ze které právě vyšel. Od této chvíle se stali nerozlučnými parťáky a Bobby doprovázel Johna na všech jeho nočních pochůzkách. V roce 1858 Johna Graye schvátila tuberkulóza a zemřel. Bobby přihlížel celému smutečnímu obřadu, pak si lehl na jeho hrob a tam zůstal napořád. Zůstal tam i přes jakoukoliv nepřízeň počasí, vždy si jen na chvíli odběhl sehnat něco k snědku. Po roce mu tam dokonce místní obyvatelé postavili přístřešek. Po 14 letech, co Bobby truchlil na Johnově hrobě, Bobby zemřel. Příběh pejska lidi z okolí tolik dojal, že mu blízko Johnova hrobu postavili pomník, který zde stojí dodnes. Na pomníku je nápis: „Bobby je svou věrností a oddaností poučením pro nás všechny“.

Glasgow

I přes to, že je Glasgow největší skotské město, my jsme ho oběhli jen velice rychle. Nafotili jsme pár památek, pak jsme vešli do jednoho obchodu, do druhého, do třetího… Až nám nezbylo jediné euro v peněžence. Přece jsme slevy v GAPu, Primarku nebo Victoria’s Secret museli využít.

V Glasgow se můžete podívat na náměstí George Squares dominantním sloupem uprostřed a Glasgow City Chambers (státní správou) v čele náměstí. Nevynechejte hodinovou věž Trongate Steeple, dále navštivte Galerii Kelvingrove, kterou obklopuje krásný park Kelvingrove Art Gallery and Museum a nakonec se projděte k řece na jejímž břehu stojí Glasgow Science Centre.

Budu ráda, když se mým příspěvkem budete alespoň z části inspirovat.

Těším se příště.

Mohlo by se vám také líbit