Města Nového Zélandu (severní ostrov)

foto: autorka

2 022

Za nejkrásnějším výhledem se vydejte rozhodně do Aucklandu. Naopak pokud chcete navštívit nejklidnější hlavní město, pak se zamiřte do Wellingtonu. Pokud poletíte na severní ostrov Nového Zélandu, tak s největší pravděpodobností přiletíte právě do jednoto z těchto měst. Musím říct, že obě mají něco do sebe, i přes to, že jsou hodně odlišné a leží na opačných koncích ostrova.

Reklamy

WELLINGTON

My jsme přiletěli právě do Wellingtonu a tím bych ráda začala. Well – jak jsme si určili „cestovní“ název, je hlavní město Nového Zélandu. Avšak není největší a se svými 396tis obyvatel až drží druhou příčku. Well nejdete na jihu severního ostrova a díky své strategické pozici, právě odtud vyplouvají trajekty na jižní ostrov. Šíleně zde fouká, proto se vybavte teplejším oblečením, když si sem budete plánovat cestu. Dala jsem Wellingtonu přídavek nejklidnější, z toho důvodu, že i když budete v samém centru města, nebude tam tolik lidí jako třeba na Václaváku v Praze. Nachází se zde spousta míst, která stojí za zmínku.

Dvě vyhlídky, které stojí za to

První z nich je proslulá červená lanovka. Ta vás vyveze za pár dolarů na kopec (který si samozřejmě můžete i vyjít, ale to byste neměli ten zážitek). Odtud budete mít nádherný výhled na přístav i centrum města. Další úžasný výhled budete mít z kopce, který je skoro naproti tomu, kam Vás vyvezla lanovka. Druhá vyhlídka se jmenuje Mount Victoria Lookout a je to příznivější varianta i pro ty línější, tedy unavenější, jelikož sem vyjedete autem a zaparkujete skoro na samém vrcholu.

Reklamy

Wellington Wellington

Pro ty, kteří budou mít už vyhlídek až až, mám další návrh. Nyní již pod kopci, přímo u přístavu se nachází Národní muzeum Nového Zélandu (Museum of New Zelanand, Te Papa Tongarewa). Některé expozice jsou stálé a jiné se po čase obměňují, ale věřím, že si zde vybere každý. Už jen samotná historie Zélandu a maorská kultura je víc než fascinující. Vstupné je na hlavní expozici zdarma, platí se jen ty, co se střídají a jsou něčím speciální.

Wellington National museum

Pás prstenů…

Pokud Vás více než historie Nového Zélandu zajímá Pán prstenů, už i ve Wellingtonu budete skákat radostí. Nachází se zde studio The Weta Cave, ve kterém Vám ukáží, jak se tvoří různé filmové masky, najdete zde rekvizity z filmů a mimo jiné si můžete udělat i fotku s trolly, kteří střeží vstup. Právě zde vznikaly masky a rekvizity pro filmy: Pacific Rim, Thor: Ragnarok, Avatar a samozřejmě i Hobit a Pán prstenů.

Cena vstupného (duben 2019):

Cena se odvíjí od délky a obsahu prohlídky, začíná však na $28 a končí na $145 za dospělou osobu. Pro děti do 12 let cena vstupného začíná na $13 a může se vyšplhat až na $75.

Znáte slavný nápis Hollywood? Určitě ano. Velice podobný nápis najdete i zde. Akorát trochu menší a místo Hollywood je zde samozřejmě Wellington.

AUCKLAND

A teď už k Aucklandu. Auckland je už opravdová metropole. Žije zde přes milion a půl obyvatel, takže každý třetí obyvatel Nového Zélandu pochází právě odtud.

Auckland Mount Victoria

Město se nachází na severu severního ostrova a rozkládá se na vyhaslých sopkách. Nyní už teplejší oblečení nepotřebujete, protože je zde po většinu roku příjemné počasí. Nejvyšší budovou je zdejší Sky Tower. Najdete ji v centru města u přístavu a můžete vyjet až nahoru a užít si úžasný výhled.

Cena vstupného (duben 2019)

děti do 5 let – zdarma
děti od 6 do 14 let – $12
dospělí – $32

Auckland Sky tower

Mount Victoria

Pokud se Vám vstup na Sky Tower zdá drahý, máme pro milovníky výhledů alternativu. Mount Victoria (maorsky Takarunga) se nachází na druhé straně břehu řeky, než Auckland a autem je to z centra asi 15 minut. Budete mít odtud krásný výhled na celé město s dominantní Sky Tower a sledovat odtud západ slunce je kouzelné.

Ve Wellingtonu jsme nenašli žádný obchůdek se suvenýry (možná to bylo proto, že jsme pořádně nehledali), ale v centru Aucklandu jich je opravdu nespočet. Na jedné ulici jich najdete možná deset.

Kiwi

Symbol Nového Zélandu je bez pochyby ptáček kiwi, ale spatřit jej ve volné přírodě je už skoro nemožné. Proto jsme se vydali do Aucklandské ZOO, abychom se na něj mohli podívat. Kromě něj zde samozřejmě uvidíte další desítky zvířat a samozřejmě i speciální druhy, které žijí jen na Zélandu.

Cena vstupného při rezervaci online (duben 2019):

děti do 3 let – zdarma
děti od 4 do 14 let – $13
dospělí – $24

Další tipy na místa v Aucklandu: One Tree Hill, Auckland War Memorial Museum, New Zealand, Maritime Museum, Auckland Harbour Bridge. V okolí Aucklandu se v oceánu nachází spoustu krásných ostrůvků, Určitě se na jeden z nich vydejte. Při plavbě můžete spatřit kosatky, delfíny, a dokonce i velryby.

Kousek pod Aucklandem se nachází město Tauranga, které je ideální jen pro rychlou zastávku. Dominantou města je hora Mt. Maunganui, ono to vlastně ani není hora, spíše kopec. Zaparkovat můžete přímo pod kopcem a až na vrchol vede upravená stezka, kterou vyjdete asi za 40 minut. Tauranga je ze dvou stran omývána oceánem a z Maunganui budete mít na celé město a oceán nádherný výhled. Zároveň je Tauranga jedno z letovisek a jsou zde krásné pláže, takže neuděláte špatné rozhodnutí, jestli se zde zdržíte i na delší než na krátkou zastávku.

Další krásná města na severním ostrově jsou Rotorua a Taupo, ovšem těmito se budu zabývat v dalších článcích.

Budu se těšit příště.

Chystáte se do Wellingtonu? Níže pro vás máme tipy na výhodná ubytování.

Mohlo by se vám také líbit