Podbrdské muzeum: nejen výstava veteránů

foto: Petr Dufek

Expozice historických automobilů Aero
1 650

Také budete letošní letní dovolené trávit raději v Česku než u moře? A přemýšlíte, kam třeba vyrazíte na výlet, který by zabavil nejen tatínky či dědečky, ale hlavně všechny milovníky veteránů?

Reklamy

Navštivte Podbrdské muzeum v samém historickém jádru města Rožmitál pod Třemšínem, a to v nově zrekonstruovaném areálu starého továrního komplexu Agrospoj. 

Expozice historických automobilů

Muzeum nabízí hned několik zajímavých výstav. V rámci expozice historických automobilů si můžete prohlédnout unikátní sbírku 32 historických automobilů Aero, včetně tří karosérií od věhlasné firmy Sodomka. Ta se proslavila zejména ve 30. letech minulého století. Tehdy, jako soukromá karosárna Josefa Sodomky mladšího, vytvářela opravdové skvosty. Mezi jejich díla patřila například karosářská úprava Tatra 52 v úpravě čtyřmístného kabrioletu, kterou si objednal Jan Werich či upravený roadster Aero 50 manželky prezidenta Edvarda Beneše. Karosářský um však Sodomka dokazoval i na dalších vozech té doby, jakými byly Bugatti, Ford, lancia, Rolls-Royce či La Salle, jejiž úpravu si objednal u Sodomky bristký král Jiří VI.

Reklamy
Expozice historických automobilů Aero
Podbrdské muzeum: Expozice historických automobilů Aero

Jak se žilo na Podbrdsku

V další expozici „Jak se žilo na Podbrdsku“ si můžete prohlédnout třeba velmi zajímavý model Katedrály Sv. Víta vyrobený ze slámy či obdivovat sbírku erbů vyřezaných ze dřeva. 

Jakub Jan Ryba

Podbrdské muzeum však nabízí i neméně zajímavou expozici, která návštěvníky seznamuje s neobyčejným životním příběhem a tragickým osudem kantora a hudebního skladatele Jakuba Jana Ryby, jehož jméno je nerozlučně spjato s Rožmitálem. J.J. Rybu přitom proslavila hlavně jedna skladba – Česká mše vánoční. Muzeum však představuje i jeho velmi početné a rozmanité dílo, a to nejen hudební, ale i literární. 

Retrosbírky

Podbrdské muzeum připravilo ještě jednu výstavu, která je určena nejen pro děti. Od 20. června zde můžete se svými dětmi navštívit letní interaktivní výstavu RETROSBÍRKY. Ti, kteří pamatují dobz před rokem 1989 se zde mohou vrátit až do 50. let minulého století. Unikátní sbírka vystavených předmětů pochází z období od 50. let až do roku 1989. Vstoupit můžete také do bytu sběratele, kde lze zavzpomínat na prostředí a spoustu věcí, které „jste taky měli“. V rámci této výstavy si můžete zahrát s dětmi i oblíbené hry – domino, složit si stavebnici Seva nebo hodit čáru s „céčky“ či skočit „gumu“.

Více informací je možné najít i na webu www.podbrdskemuzeum.cz.

Zbyde-li vám čas, můžete navštívit i zdejší hřbitov, kde je pochován zmiňovaný Jakub Jan Ryba. A v místním kostele pak naleznete i varhany, na kterých Jakub Jan Ryba složil a poprvé zahrál Českou mši vánoční.

Může se hodit:

Podbrdské muzeum
Palackého 10
262 42 Rožmitál pod Třemšínem

Mohlo by se vám také líbit