10 nejvyšších kostelů a katedrál světa

47 404

Také žijete v domění, že se největší katolická katedrála světa nachází logicky v samém centru církve, ve Vatikánu? Pokud ano, tak jste na velkém omylu! Věřte nebo ne, ale monumentální Bazilika svatého Petra na Svatopetrském náměstí největší sakrální katolickou stavbou opravdu není.

Reklamy

Při svých cestách po různých městech často zamířím i do různých kostelů, chrámů a katedrál. Za prvé je to úžasné podívat se vždy na to, jak naši předci dokázali postavit takovéto přenádherné stavby, a to leckdy s technologiemi, které by se dnešním “rychlo” stavebním firmám určitě také hodily. Za druhé je to místo, kde v létě i v zimě najdete příjemné prostředí. A za třetí, si zde i “ateista” vždy najde čas na krátké odpočinutí, přemýšlení a uvědomění si, že zároveň patříme k jisté historii a sounáležitosti s křesťanskými dějinami.

Pohled do výšek chrámových lodí mě při poslední návštěvě wroclawských kostelů přivedl na myšlenku, sestavit žebříček 10 nejvyšších kostelů a katedrál. Pojďme se tedy na to podívat, jak to s těmi katolickými katedrálami je doopravdy.

Reklamy

Nejvyšší katedrála světa – zatím nedokončená

Hned na úvod, ale zatím na “nulté” pořadí do seznamu 10 nejvyšších kostelů a katedrál světa, zařazuji stále ještě nedokončenou stavbu ve španělské Barceloně – Sagrada Família. Ta se začala stavět již v roce 1882 podle plánů Antonia Gaudího. Pokud bude dokončena podle plánu ke 100. výročí jeho smrti, stane se nejvyšší sakrální církevní stavbou světa. Její výška by měla být po dokončení úctyhodných 172 metrů. Více se o Gaudího projektech v Barceloně dočtete zde.

Výška: 172 metru
Info: www.sagradafamilia.org
Foto: 123RF.com, flickr.com

1) Katedrála v Ulmu (Ulm Münster)

Na první místo a za zatím nejvyšší katolickou sakrální stavbu musíme tím pádem zařadit, katedrálu v německém městě Ulm. Její stavba započala v roce 1377. Stavba, která je se svojí plochou srovnatelná s fotbalovým hřištěm, je postavena v gotickém stylu. Výška její hlavní věže činí 161,5 metru a zcela nahoře se nachází vyhlídka, ze které je vidět až na nejvyšší horu Něměcka – Zugspitze. Zajímavostí může být, že na zdejší varhany si v roce 1763 zahrál i W. A. Mozart.

Výška: 161,5 metru
Info: www.ulmer-muenster.de
Foto: wikimedia commons

2) Bazilika Panny Marie královny míru (La basilique Notre-Dame de la Paix de Yamoussoukro)

Největší kostel, co se týká velikosti, najdete překvapivě přímo uprostřed subsaharské Afriky, v Pobřeží slonoviny, a to přímo v jeho hlavním městě Yamoussoukro. Stavba této baziliky začala v roce 1985 na příkaz prezidenta Félix Houphouët-Boigny, který tehdy přeměnil původně nevýznamné město N’Gokro na nové hlavní město státu. Dokončena byla za necelé 4 roky a stala se největším křesťanským chrámem světa. Její podoba záměrně vycházela z podoby chrámu Sv. Petra v Římě. Výstavba stála pokladnu země 300 milionů USD (cca 6,5 miliardy našich korun) a chudý stát poměrně dost zadlužila.

Výška: 158 metrů
Foto: wikimedia commons

3) Katedrála sv. Petra (Kolínský dóm)

Katedrálu svatého Petra začali stavět již v roce 1248, ale svého dokončení se dočkala až v roce 1880. Gotická katedrála je 145 metrů dlouhá a 87 metrů široká. V roce 1880 byla zároveň nejvyšší stavbou světa. Na jižní věži se dnes nachází vyhlídková plošina. Lavice uvnitř katedrály jsou původní a pocházejí ze 13. století, stejně tak relikvie Tří králů a zlatá truhlice, které pocházejí ze století dvanáctého. Precizně postavená katedrála přečkala dokonce i druhou světovou válku, během které ji zasáhlo při náletech na 70 leteckých bomb. Přestože byla poškozena, nezřítila se. Od roku 1996 je na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Výška: 157 metrů
Info: www.koelner-dom.de
Foto: wikimedia commons

4) Katedrála Notre-Dame de Rouen

Známá stejnojmenná katedrála stojí ve francouzském městě Rouen a je rozhodně o mnoho vyšší, než její známější pařížská jmenovkyně (ta měří pouhých 69 metrů). Její stavba v raně gotickém slohu probíhala od roku 1180 do 1237. Následně byly přistavěny další části. Dokončení se dočkala až v roce 1876 – tehdy byla dokončena konstrukce olověné špičky v renesančním slohu, která dosáhla úctyhodné výšky 151 metrů. Katedrála se tak stala nejvyšší stavbou Francie.

Za druhé světové války byla nejprve poškozena bombardováním a později dostala pořádně zabrat i při vylodění spojenců v Normadii. Při bitvě a následném požáru, který katedrálu zachvátil, se dokonce roztavily zdejší zvony.

Výška: 151 metrů
Info: www.cathedrale-rouen.net
Foto: wikimedia commons, flickr.com

5) Kostel svatého Mikuláše (Ehemalige Hauptkirche St. Nikolai)

Chrám byl vystavěn na základech kaple sv. Mikuláše z 12. století, a to mezi roky 1846–1874. Převážně v neogotickém stylu. Během druhé světové války se stal orientačním bodem při náletech britských a amerických letadel a byl při nich také značně poškozen. Po válce byla celá chrámová loď kvůli velkému poškození a nestabilitě stržena. Zůstala stát pouze krypta a hlavní věž, která je dodnes druhou nejvyšší stavbou v Hamburku.

Výška: 147 metrů
Info: www.mahnmal-st-nikolai.de
Foto: wikimedia commons

6) Katedrála Notre-Dame de Strasbourg

Další ze série katedrál Notre-Dame najdeme ve francouzském Štrasburku. Zdejší katedrála byla postavena na základech dřívější římské svatyně v letech 1015–1439. Opět se jedná o gotickou stavbu, která je navíc doplněna orlojem.

Výška: 144 metrů
Info: www.cathedrale-strasbourg.fr
Foto: flickr.com

7) Bazilika Matky Boží Bolestné Královny Polska

Co by to bylo za seznam, kdybychom nenašli nějakou pořádnou katedrálu i u našich severních sousedů v Polsku. Země, která je silně katolická a ze které pocházel bezesporu i nejoblíběnejší papež Jan Pavel II., má ve Staré Líchni nádherný svatostánek Matky boží bolestné.

Co je na něm zajímavého, že ač byl stavěn teprve nedávno – přesněji v letech 1994 až 2004 – není vystavěn v žádném přesném stavebním stylu, ale v takovém … zvláštním stylu, který je mixem všeho možného. V každém případě se bazilika stala oblíbeným poutním místem Poláků.

Výška: 142 metrů
Info: www.lichen.pl
Foto: wikimedia commons

8) Bazilika svatého Petra

Až na osmém místě tohoto seznamu se nachází symbol katolické církve – bazilika svatého Petra na Svatopetrském náměstí. Bazilika se začala stavět v roce 1505 na místě původní baziliky, která zde stála již od roku 2. století n.l. Novou baziliku vyprojektoval Michelangelo Buonarroti. V roce 1541 sám Buonarroti nádherně vyzdobil Sixtinskou kapli. Teprve v roce 1629 došlo k vysvěcení baziliky papežem Urbanem VIII.

Do baziliky samotné se vejde až 60 000 lidí a uvnitř najdete na 30 oltářů. Celá stavba je vystavěna v renesančním a částěčně i barokním stylu. Pod hlavním oltářem se nachází hrobka svatého Petra. V dalších kryptách pod bazilikou je pak pohřbeno přes 90 papežů, několik panovníků a donedávna zde byl také pochován český kardinál Josef Beran. Jeho ostatky byly po více jak 50. letech převeny do České republiky minulý měsíc (23.4.2018).

Výška: 138 metrů
Info: www.vatican.va
Foto: flickr.com

9) Katedrála svatého Štěpána (Stephansdom)

Jednou z nejvýznamnějších katolických památek u našich jižních sousedů v Rakousku, je zcela jistě Stephansdom ve Vídni. Zajímavostí této gotické stavby je určitě její střecha, která je opravdu velmi strmá. Údajně dosahuje 80º a je pokryta více jak 230 000 taškami různých barev z moravské Poštorné u Břeclavi.

Stavba původního kostela započala již okolo roku 1137. Na původních základech pak postupně během následujících staletí vznikala katedrála, jak ji známe dnes. Od roku 1469 je i sídelním kostelem vídeňských biskupů a arcibiskupů.

K poškození katedrály došlo během 2. světové války, kdy kompletně shořela střecha, zřítila se klenba a byly zničeny i varhany. Oprava po válce trvala sedm let.

Výška: 137 metrů
Info: www.stephansdom.at
Foto: wikimedia commons, flickr.com

10) Katedrála Neposkvrněného Početí Panny Marie (Mariendom)

Poslední příčku seznamu nejvyšší katolických církevních staveb zaujímá katedrála u našich rakouských přátel, v Linci. Mariendom se začala stavět opět v gotickém stylu v roce 1862 a vysvěcena byla v roce 1924. Pojme až 20 000 sedících věřících a je zároveň největším kostelem Rakouska. Zajímavost tvoří nádherné vitrážové tzv. linecké okno. Katedrála utrpěla při druhé světové válce. Zejména právě vitrážová okna byla velmi poškozena.

Výška: 135 metrů
Info: www.dioezese-linz.at/mariendom
Foto: wikimedia commons, flickr.com

A jak jsme na tom v Čechách?

V našich končinách najdeme nejvyšší kostel překvapivě v Plzni. Zdejší Katedrála svatého Bartoloměje měří 102 metrů. Druhou nejvyšší církevní stavbou v České republice s výškou 101 metrů je olomoucká Katedrála svatého Václava. Teprve na třetím místě se nachází Svatovítská katedrála na Pražském hradě, jejíž výška dosahuje 99,5 metru.

Mohlo by se vám také líbit