Peníze z dražby kalendáře Pirelli 2020 poputují na léčbu onkologických pacientů

foto: Pirelli a autorka

Rosalia a Emma Watson – Kalendář Pirelli 2020
2 211

V Praze byla představena 47. edice kultovního kalendáře Pirelli. Tiskne se jej vždy jen omezené množství, letos jen necelé dva tisíce a každý má své pořadové číslo. Jeho unikátnost nespočívá pouze v omezeném nákladu, vynikajícím fotografovi a mimořádných fotografiích, ale také v tom, že není určen k prodeji.

Reklamy

Společnost Pirelli věnuje prestižní kalendář významným zákazníkům, slavným osobnostem, královským rodinám a představitelům států. Přesto ti, kteří nepatří k významným osobnostem, mají možnost kalendář získat. Světoznámý výrobce pneumatik uvolňuje několik výtisků do aukcí a podporuje charitativní projekty. Nejinak je tomu i v České republice, kde již po devatenácté proběhne veřejná internetová aukce dne19. prosince po celý den na portálu iDNES.cz a zapojit se do ní může kdokoliv.

Peníze na správnou věc

Výtěžek z dražby získá Masarykův onkologický ústav v Brně, který patří ke špičkovým zdravotnickým zařízením nejen u nás, ale v celoevropském měřítku. Letos bude vybraná částka určena na speciální onkologickou vrtačku, která zrychlí výkony lékařů, zpřesní je a rozšíří možnosti terapie.

Reklamy

Od roku 1964

První edice kalendáře vyšla v roce 1964 a s výjimkou let 1976 až 1984 vychází každoročně. Na jeho realizaci se podíleli fotografové takových jmen jako Richard Avedon, Patrick Demarchelier, Annie Liebovitz, Peter Lindbergh, Bruce Weber, Helmut Newton a další. Českou stopu v kalendáři představují české modelky Eva Herzigová (edice 19906 a 1998), Karolina Kurková (edice 2003 a 2004) a Petra Němcová (edice 2013).

Podobné příspěvky

Letos v duchu Skakespeara

Letos byl kalendář představen ve Veroně a místem slavnostního odhalení se stalo Teatro Filarmonico. 47. edice s tématem „Hledání Julie“ má podobu knihy o 132 stranách s barevnými i černobílými fotografiemi. Tvůrcem kalendáře je známý italský fotograf Paolo Roversi, který čerpal inspiraci z nadčasového Shakespearovského dramatu Romeo a Julie. Motiv Julie, veronské dívenky, která se zamilovala do Romea z nenáviděného rodu Monteků se podle Paolo Roversiho, skrývá v každé ženě. Na různé ztvárnění postavy nešťastné Julie si vybral herečky a modelky Claire Foy, Miu Goth, Chris Lee, Indy Moor, Rosalii a Stellu Roversi, Yaru Shahidi, Kristen Stewart a Emmu Watson.

Paolo Roversi

Letos je to poprvé, kdy kalendář představuje spojení fotografie s 18-ti minutovým filmem. V něm Paolo Roversi vystupuje jako režisér, který zpovídá uchazečky o roli Julie, kdy jedna za druhou prochází před režisérovým objektivem a ztvárňuje mnohostranný charakter se širokou škálou emocí a výrazů. Scénář se rozkrývá ve dvou fázích. V první jsou protagonistky zobrazeny, jak přichází na scénu, bez make-upu a bez kostýmů. Každá soupeří o to, aby získala roli, hovoří s režisérem, jak si představuje Julii. Tímto způsobem odhalují svou intimní i osobní stránku. Ve druhé fázi si oblékají kostýmy, které mění jejich osobní ztvárnění Shakespearovské hrdinky Julie. V příběhu se úzce pojí realita a fikce a jejich rozdíly jsou rozmazané jako na mlhavých fotografiích.

Roversi, jako vášnivý letitý milovník opery, chtěl vytvořit objekt s unikátním grafickým designem hluboce inspirovaným operním libretem. Kalendář 2020 obsahuje 132 stran s měsíčním kalendářem na obálce, spolu s úryvky ze Shakespearova Romea a Julie a 58 barevných a černobílých fotografií, zachycujících protagonistky příběhu a Veronu. Otevřením titulní strany odhalujete obraz nebes, která představují vesmír, a ideálně obsahují, zahalují a zvěčňují příběh Julie. Přední a zadní strana obálky jsou potištěné pozlaceným písmem samotného kalendáře, zvýrazňují datum narození Julie, její první setkání s Romeem, jejich svatbu a jejich smrt. Tato data jsou doplněna o data narození hvězd, jejichž jména jsou rozházena na obálce, mezi souhvězdími, která představují nebesa.

Spoustu okamžiků z fotografování a filmování, spolu s postavami a příběhy ze zákulisí kalendáře Pirelli 2020 naleznete i online na stránce http://pirellicalendar.pirelli.com, která nabízí i možnost prozkoumat více než padesátiletou historii kalendáře a to včetně filmů, rozhovorů, fotografií a dosud nezveřejněných textů.

Mohlo by se vám také líbit