Kam, kdy a jak na lov polární záře?

Foto: 123rf.com, Pixabay.com a Flickr.com

28 192

Troufám si říct, že odrážku „zažít polární zář“ najdeme každý na svém bucket listu a šla bych s tvrzením ještě dál – i ti, co mají vyškrtnuto, opět zařadili tuto položku na svůj seznam. Pojďme se podívat, kde se nachází průnik správného načasování a správného místa pro oblast naší domoviny (pod tím si představte Evropu). V článku hledejte konkrétní místa doporučená místními i cestovateli, také informace k dopravě a k cenám letenek.

Reklamy

Pro pozorování Aurora Borealis se jezdí na sever v průběhu zimy. Na jižní polokouli polární zář můžete vidět také, jen se zde nazývá Aurora Australis. Za tajemnou podívanou hledejte Slunce. Konkrétně erupce na této hvězdě. Následný sluneční vítr spolu se zemským magnetizmem vytváří tyto úžasné (nejčastěji zelené) scénické obrazy.

Proč nelze polární zář pozorovat v Čechách?

Toto tvrzení ovšem není pravdivé! Překvapivě v Čechách pozorovat polární zář lze! Sice se jedná o ojedinělý a vzácný jev, ale určitá místa existují. Podrobněji se dočtete v časopise Koktejl. Konkrétně existují: „dvě oblasti tmavé oblohy, kde je šance pro spatření polární záře nejvyšší – jsou to Jizerská oblast tmavé oblohy (JOTO) a Manětínská oblast tmavé oblohy (MOTO). Na Moravě je to Beskydská oblast tmavé oblohy (BOTO).“ Jelikož se Aurora Borealis objevuje ve výšce 60 až 150 kilometrů nad zemí a pro její spatření potřebujeme podmínky podobné k „absolutní“ tmě, pak větší jistotu představuje návštěva některé ze severských zemí.

Reklamy

Kde a kdy spatříme světelné úkazy? Plus jak a za kolik se tam dostaneme?

Již je zmíněno výše (a nejen zde) – čím severněji, tím lépe. Obloha musí být jasná. Šanci na zahlédnutí záře eliminují rušivé podmínky v podobě světelného znečištění. A co k výčtu vhodných podmínek ještě zbývá?: potřebná dávka štěstí i trpělivosti.

K oblastem pro pozorování polární záře jsou uvedeny i orientační ceny zpátečních letenek z Prahy. Ovšem cestovatelé moc dobře vědí, že kdo si počká na akční nabídku, může letět i levněji!

Norsko

Nebojím se tvrdit, že Norsko je nejvyhlášenějším místem pro lov polární záře. K tomu se i značně přetváří nabídka ubytovacích zařízení. Právě zde narazíte na největší výběr ubytování v podobě pohádkových skleněných iglú, ze kterých můžete pozorovat oblohu přímo z postele. Dle mého hrubého propočtu vás čtyři dny i s letenkou vyjdou na krásných 15 tisíc za osobu. To už není úplně low cost záležitost.

Můžete zaletět do oblasti Špicberky (nachází se ale dost z ruky – souostroví je vzdálené 640 km od norské pevniny). Dostanete se sem například s Norwegian přes Oslo. Nejlevnější variantu v žádaném období najdete v hladině kolem 14 tisíc korun za zpáteční letenku z Prahy.

 

Souostroví Lofoty. Sem se dostanete opět s Norwegian přes Oslo. Příletová destinace Evenes leží malý kousek od souostroví. Letenky z Prahy se pohybují kolem 7 tisíc plus další pozemní doprava.

Nejčastější lokalitou pro pozorování polární záře reprezentuje Tromso. Z Prahy (s přestupem v Oslu, jak jinak…) seženete letenky kolem 8 tisíc a jste víceméně přímo v žádané destinaci.

Září až březen je nejčastější odpovědí na otázku, kdy se vydat za polární září. A to samozřejmě platí nejen o Norsku…

Island

Island je dalším privilegovaným místem pro lov záře. Pokud vám dovolí počasí a road one vyjet z hlavního města, tak můžete polární zář pozorovat téměř kdekoliv. Ovšem i v Rejkjavíku světelnou show spatříte. Doporučuji dojet na poloostrov Grótta, kde stojí stejnojmenný maják (Grótta Island Lighthouse) a jako bonus se zde ukrývá i malé termální jezírko (ideální kombinace!).

Pokud ale přeci jen chcete mít jistotu a projet se po ostrově, tak místní doporučují severní část západních fjordů (zejména poloostrov Vestfiroir). Zajímavou podívanou poskytne i oblast Landmannalaugar nedaleko slavné sopky Hekla. Mnoho cestovatelů zmiňuje také oblast Akureyri a její neosvětlené části.

Opět vás nepřekvapí – nejvhodnějším obdobím pro lov je začátek měsíce září až konec dubna. Za (přímé!) lety z Prahy utratíte cca 5 tisícovek.

Švédsko

Dobré letecké spojení najdete do města Kiruna. Z Prahy lze zaletět i za 5 tisíc, a to s přestupem a přespáním ve Stockholmu. Pokud chcete jet na jistotu a zář neminout, doporučuji z Kiruna dojet (necelých 100 km, vede tam i železnice) k jezeru Abiskojaure v národním parku Abisko. Zde narazíte na přírodní záhadu! Nad tímto jezerem se níkdy netvoří mračna, což se rovná skvělým podmínkám. Ovšem k jezeru nevedou silnice, musíte zvolit alternativní dopravu. Přesto je možné polární záři pozorovat i v okolí města.

Laponsko obecně představuje vhodnou oblast pro pozorování polární záře. Město Lulea mnozí považují za výchozí bod pro další cestu, ale už i zde lze zahájit pozorování. Dostanete se sem přes Stokholm (opět s přespáním). Za letenku dáte minimálně něco málo přes 4 tisíce.

Konec srpna až začátek dubna je ten správný čas pro lov polární záře ve Švédsku.

Finsko

Severní část finského Laponska nabízí krásná místa pro pozorování polární záře. Jmenovat můžeme město Rovaniemi (kousek se nachází Santova vesnička). Za letenky z Prahy přes Helsinky zaplatíte kolem 5 tisíc.

I zde platí – čím severněji, tím lépe. Nellim u jezera Inari je vzdáleno 330 km severně od Rovaniemi a nejbližší letiště (Ivalo) se nachází 50 kilometrů od této cílové pozorovací destinace. Počítejte s cenou kolem 5 tisícikorun, ovšem s dvěma přestupy.

Za účelem spatření polární záře se pro tuto zemi doporučuje období od konce srpna do dubna.

Skotsko

I ve Skotsku se naskytne šance (poměrně nevalná) spatřit polární zář, ale jet sem účelově z tohoto důvodu není žádná sázka na jistotu. Když už se mezi cestovateli hovoří o skotských lokalitách, nejčastěji se probírá nejsevernější cíp ostrova Skye (létá se do Inverness kolem 4,5 tisíc s jedním přestupem) nebo prostě vyjet na nejzazší severská místa. Od pevniny dalece vzdálené ostrůvky Shetlandy, Orkneje mohou být také volbou pro pozorování. Na letenky si připravte ovšem větší obnos – kolem 9 tisíc a navrch dva přestupy.

Tip na závěr:

pokud si chcete být naprosto jisti, že záři uvidíte, volte jezero Abiskojaure nebo placenou tour. Ovšem velké šance na spatření jsou i v jiných lokalitách a skrze individuální turistiku.

Přeji všem příjemný a úspěšný lov!

 

Mohlo by se vám také líbit