TOP 10 – Madrid (1. část)

foto: autorka

2 986

V tomto článku bych Vám ráda představila prvních 5 tipů z TOP 10 míst v Madridu, která rozhodně nemůžete při návštěvě španělského hlavního města vynechat. Samozřejmě, že je zde mnohem více krásných míst a památek, ale já jsem vybrala ty, které jsme sami navštívili asi za dva dny, a které mě osobně nejvíce zaujaly. Pokud se budete chtít inspirovat mými tipy, vydejte se na prohlídku městem tak, jak po sobě následují v seznamu. Všechny místa nejsou od sebe moc vzdálená, tudíž je zvládnete obejít aniž byste museli použít nějaký dopravní prostředek.

Reklamy

Puerta del Sol

(El Oso y el Madroño, Kilométro Cero, Reloj de la Puerta del Sol)

Naši první zastávkou bude hlavní náměstí v Madridu – Puerta del Sol (česky Brána slunce). Jedná se o nejrušnější náměstí a naleznete zde spoustu obchodů, kaváren, restaurací ale mimo jiné i památek a soch. Nejdříve se zastavíme u jedné z nejslavnějších soch – El Oso y el Madroño (česky Medvěd a planika). Medvěd zde stojí již od roku 1967 a proč zrovna s jahodovým stromem? Již od 13. století se ve štítu města objevoval medvěd a jahodník a nyní je socha symbolem Puerta del Sol. Při hledání další zajímavosti se dívejte pod nohy!

Kilométro Cero (česky nultý kilometr) je plaketa umístěna v chodníku před hodinovou věží. Značí střed Španělska a právě od tohoto bodu se počítají kilometry na všech španělských silnicích. Na náměstí se také nachází hodiny, které jsou na Silvestra nejvíce sledovanými hodinami v celém Španělsku – Reloj de la Puerta del Sol (česky Hodiny na náměstí Brány slunce). Odbíjení hodin na Silvestra je od roku 1962 vysíláno živě státní televizí. Během 12 úderů ohlašujících silvestrovskou půlnoc Španělé pojídají 12 kuliček hroznového vína, symbolizujících 12 měsíců štěstí v následujícím roce.

Reklamy

Chocolatería San Ginés

Pokud milujete čokoládu a španělské churros zpozorněte! Jedná se o jednu z nejstarších čokoládoven v Madridu. Horká čokoláda s churros je zde servírovaná již od roku 1894. Mají zde otevřeno 24 hodin denně 7 dní v týdnu.

Prakticky pořád se zde na jejich vyhlášenou čokoládu stojí fronta, ale opravdu to za to stojí. Já jsem zde ochutnala churros s horkou čokoládou poprvé a myslím si, že nastavili laťku tak vysoko, že ji nebude jednoduché jen tak překonat. Mimo horkou čokoládu a churros zde koupíte čokoládovou zmrzlinu a různé varianty čokoládových pralinek.

San Miguel Market

Nyní zpozorněte všichni gurmáni! San Miguel Market je místo pro všechny milovníky jídel a degustací. Můžete zde vyzkoušet různé varianty oliv, typické španělské tapas (jednohubky), zapít je pivem, vínem či šampaňským nebo ochutnat různé druhy mořských plodů. Vybere si zde opravdu každý!

Pokud máte hlad a nemáte, stejně jako my, čas na plnohodnotný oběd či večeři kupte si bocadillo con jamón (česky bageta se šunkou). Bocadillo koupíte nejen na zmíněném tržišti, ale po toulkách městem narazíte skoro na každém rohu na „šunkárnu“, kde bagety prodávají. S českou šunkou se to opravdu nedá srovnávat.

Catedral de Santa María la Real de la Almudena + Palacio Real de Madrid

Od tržiště pokračujte stále po Calle Mayor a dojdete až k úchvatné Catedral de Santa María la Real de la Almudena (česky Katedrála Panny Marie Almudenské). Součástí celého komplexu není jen katedrála, ale také katolický kostel, krypta, vysoká škola, muzeum Almudenské katedrály a sídlo Arcidiecéze madridské.

Před katedrálou stojí socha bývalého papeže Jana Pavla II. Vstup do katedrály je zdarma. Hned naproti se nachází Palacio Real de Madrid (česky Královský palác v Madridu), který je oficiálním sídlem španělského krále již od roku 1738, nyní se zde konají oficiální státní akty a ceremonie, zatímco soukromou rezidencí královské rodiny je palác Zarzuela.

Cena vstupného do Královského paláce (prosinec 2018):
dospělí – 11€
děti od 5 do 16 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let – 10€
děti do 5 let – zdarma
Od pondělí do čtvrtku od 16 hod do 18 hod (od října do března) je vstup pro všechny zdarma!
Od pondělí do čtvrtku od 18 hod do 20 hod (od dubna do září) je vstup pro všechny zdarma!

Gran Vía

Nyní mám tip pro milovníky nákupů. V Londýně mají Oxford Street a v Madridu je její dvojče Gran Vía (česky Velká cesta). Také „španělská Broadway“ je jedna z nejdůležitějších oblastí pro nákupy, mimo obchodů se zde nachází spousta luxusních hotelů, ale také divadla, kina, kavárny a restaurace.

Najdete zde obchodní dům El Corte Inglés, pětipatrový Primark, Zaru, Bershku, Mango, Desigual, a také pobočky snad všech fasfoodů, které znáte. Zaženete tady hlad, ale i touhu po nákupech, no co více si přát?

V druhé části článku budeme obdivovat obrazy dokonce ve dvou muzeích, podíváme se na další krásné stavby a také vám řeknu, kde si můžete zapůjčit lodičky na romantickou plavbu parkem.

Víte, že..

  • Madrid leží v geografickém středu Pyrenejského poloostrova?
  • San Miguel Market byl postaven již v roce 1916 a nyní zde prodává více než 30 obchodníků?
  • Gran Vía je dlouhá 1,3 km?

Může se hodit:

Ubytování v centru najdete přímo zde.

Mohlo by se vám také líbit