Malta: most mezi Evropou a arabským světem

foto: autorka

1 872

V dalším článku o mých cestách zavítáme na Maltu. Přestože se toho o nejmenší členské zemi EU příliš neví, rozhodně stojí za navštívení. Co může nabídnout tento malinký ostrov na jihu Evropy, kde se mísí evropská a arabská kultura?

Reklamy

Doprava na Maltu

Na Maltu jsem se dopravila s kamarádkou v první polovině května letecky z Neapole. Cesta, trvající hodinu a půl, nás vyšla na zhruba 500 kč. Za letenky do Madridu, kam jsme se z Malty vydaly, jsme zaplatily stejnou částku. Výlet na Maltu je tedy, díky levným letům z jižních zemí, ideální zkombinovat s návštěvou Itálie nebo Španělska.

Na Maltu jsme si vyhradily necelé dva týdny. Zatímco pobyt v Izraeli a Itálii jsme měly víceméně naplánovaný, na Maltě jsme poněkud improvizovaly. První noc jsme měly domluvený nocleh přes Couchsurfing poblíž hlavního města. Jednalo se o asi čtyřicetiletého výstředního Brita, který byl ale velice ochotný a ukázal nám některé zajímavostí na ostrově.

Reklamy

Jsme ještě vůbec v Evropě?

Když jsme spatřily pohled ze střechy hostitelova domu, pochopily jsme, že je Malta opravdu nejhustěji zalidněnou zemí Evropy. Kolem nás se rozléhalo rozsáhlé město, tvořené nízkými rodinnými či panelovými domy. Brit nám prozradil, že se nejedná o jedno město, ale více menších městeček, nalepených k sobě.

Další z informací, které nás překvapily, bylo, že na Maltě platí zákaz stavění mrakodrapů či vysokých panelových domů. Nejspíše proto, aby nebránily výhledu na moře. Místní architektura odráží pozici ostrova mezi evropským a arabským pobřežím. Při výhledu na nízké maltské domky si člověk připadá spíše jako v Tunisku či Egyptě.

Města, která stojí za návštěvu

Během prvních dní jsme navštívili hlavní město Malty – Vallettu. V tomto městě s bohatou historií naleznete několik pevností. Např. z Pevnosti St. Elmo se můžete kochat výhledem na okolní města i mořské pobřeží.

Nenechte si ujít sochy před vstupem do Valletty, prohlídku hlavní ulice a květinové zahrady Upper Barrakka Gardens. Ve městě nás překvapil památník Václava Havla i Pražského povstání. Neměly jsme tušení, že Česká Republika udržuje s Maltou tak dobré vztahy.

Dalším z navštívených měst bylo starobylé, přibližně 4000 let staré město Mdina, nacházející se v srdci ostrova. Říká se, že právě zde žil jeden z apoštolů, sv. Pavel, po jeho ztroskotání na Maltě. Tohle krásné kamenné město má pouhých 292 obyvatel. Návštěva vám zabere jen pár hodin, přesto si městečko nenechte ujít.

Ubytování a doprava po ostrově

Vzhledem k tomu, že nás Couchsurfing hostitel mohl ubytovat pouze na jednu noc, zbylé dny na ostrově jsme strávily na hostelu ve městě Sliema, nabízející skvostný výhled na hlavní město.

Vyrazíte-li mimo sezonu jako my, můžete se těšit z nízkých cen za ubytování a poloprázdných pokojů. Za noc na sdíleném čtyřlůžkovém luxusním pokoji se snídaní jsme zaplatily asi 300 kč a spolubydlící jsme neměly žádné.

Vzhledem k tomu, že je rozloha Malty pouhých 316 km², myslely jsme si, že cestování po ostrově bude jednoduché. Omyl! Místní hromadná doprava patří dle mého názoru k nejméně spolehlivým v Evropě. Autobusy se jízdním řádem příliš neřídí a většina je tak zaplněných, že se do nich nevejdete. Při přepravě se tedy obrňte pořádnou dávkou trpělivosti a počítejte s alespoň hodinovou rezervou. Proto jsme se raději přepravovaly stopem nebo pěšky. Mnohem jednodušší je pronájem auta, ale samozřejmě si připlatíte.

Malebné vesnice

Ani hektická hromadná doprava nás nicméně neodradila a vydaly jsme se objevovat ostrov. Prvním místem, kam jsme se autobusem dopravily, byla rybářská vesnice Marsaxlokk.

Tohle malebné místo se chlubí množstvím barevných dřevěných loděk, kotvících v přístavu. Vedle něj naleznete množství stánků nabízejících místní delikatesy. Zejména maltské cukrovinky patří mezi typické potraviny, které musíte ochutnat. Za zkoušku stojí také sladký likér vyrobený z kaktusů, kvetoucích na maltském venkově.

Z Marsaxlokk jsme došly do dalšího města Birzebbuga asi tři kilometry pěšky. Město není příliš turisticky lákavé, ale nachází se zde hezká písečná pláž. Protože byla polovina května, voda moc teplá nebyla, ale přesto jsme do ní skočily.

Pokud však nepatříte mezi milovníky písečných pláží, můžete zkusit přírodní zátoku St. Peter’s Pool. Je vzdálená od Marsaxlokk také tři kilometry, ale opačným směrem.

Přírodní i kulturní památky

Z Birzebbugy se nám povedlo nastoupit na autobus jedoucí na jednu z hlavních atrakcí Malty, Blue Grotto. Pohled na tuto nejvyšší jeskyni v oblasti patří mezi největší zážitky na ostrově. Blue Grotto můžete nejlépe spatřit z vyhlídky poblíž autobusové zastávky Panorama.

Odtud jsme se stopem vydaly na návštěvu megalitické pevnosti Hagar Qim. Její historie se datuje až do roku 3 600 př. n. l. Jelikož Hagar Qim dělí od Bitzebbugy několik kilometrů, rozhodly jsme se stopovat. Zastavilo nám hned první auto s americkým turistou. Stěžoval si, že po něm agentura pronajímající auta požadovala dopředu zaplacení plné nádrže. Proto nám tento dobrosrdečný muž nabídl dovézt nás kamkoliv chceme. Protože však Hagar Qim zavírá již v 17:00, návštěvu jsme nestihly a prohlédly jsme si pevnost alespoň z venku. Díky tomu jsme měly odvoz zpět do Sliemy, protože na nás Američan počkal.

Výlet do jeskyně Dragonara

Další den jsme se vydaly na výlet do města Mellieha, pyšnící se půvabným kostelem a nedalekou rozsáhlou písečnou pláží.

Odtud jsme pokračovaly více něž 7 km pěšky do jeskyně Dragonara. Plavání uvnitř, v tzv. Coral Lagoon, skýtá překrásný pohled na jeskyni. Květnové počasí bohužel obnáší často rozbouřené moře, které nám plavání nedovolilo. Přesto jsme Coral Lagoon viděly alespoň zvenku. Pokud je moře klidné, rozhodně si v jeskyni Dragonara zaplavejte. Nicméně na prohlídku potřebujete auto, pokud nepatříte mezi příznivce dlouhých výšlapů.

Popeye Village a Golden Bay

Během cesty z jeskyně jsme měly štěstí, protože jsme na liduprázdné silnici spatřily auto, které nám při stopování zastavilo. Řidič byl velmi ochotný a zavezl nás do Popeye Village, kam jsme se chtěly dostat. Tato pobřežní vesnice, postavená pro film o Pepku námořníkovi, patří mezi nejmalebnější místa na Maltě. Doporučuji neplatit vysoké vstupné a radši si vesnici prohlédnout z útesu o kousek dál na pobřeží.

Jelikož jsem se po pobytu na Maltě chystala na Svatojakubskou poutní cestu do Španělska, kamarádka mě přemluvila, ať dojdeme pěšky na Golden Bay, kde jsme chtěly náš den zakončit. Jednalo se o hezkou procházku a pohled na západ slunce na mírumilovné pláži Golden Bay byl skvostný.

Saint Julian’s

Poslední den na Maltě jsme strávily objevováním okolí Sliemy. Navštívily jsme nedaleké město Saint Julian‘s, které je slavné svým nočním životem. V místě naleznete několik barů a nočních klubů.

Na ostrově Malta jsme strávily pouze polovinu pobytu v této úžasné zemi. Nemohly jsme si nechat ujít sousední ostrov Gozo, který se pyšní přírodními krásami a alternativní atmosférou. Navštívily jsme také strůvek Comino, kde se nachází jedna z nejkrásnějších zátok na světě. O těchto ostrovech se dočtete v mém dalším článku.

Zajímavosti:

  • Na Maltě se nesmí pít voda z kohoutku! Na ostrově se nenacházejí žádné řeky ani jezera a voda je zde nesmírně vzácná. Většina domů má tedy na střechách nádrže k filtraci vody, které nejsou zrovna nejčistější.
  • Ostrov Malta je položený jižněji než hlavní města Tuniska a Maroka.
  • Malta patří k nejvíce zbožným zemím na světě s 98% katolíků. V zemi najdete okolo 365 kostelů, stejně jako dní v roce. Na každý kilometr čtvereční spadá přibližně jeden kostel.
  • Hlavní město Valleta má pouze 6 444 obyvatel.
Mohlo by se vám také líbit