Kouzlo tajemného Edinburghu

foto: autorka

1 740

Edinburgh, tajemné hlavní město Skotska, oslní všechny, kdo chtějí poznat zemi rebelské historie a divoké přírody. Na návštěvu města vám stačí i pouhý víkend. Co si v Edinburghu nenechat ujít?

Reklamy

Do Skotska jsem vyrazila s kamarádkou během našeho pobytu v Londýně. Na cestování jsme měly jen pár dní, ale neodradilo nás to. Samozřejmostí byla návštěva Edinburghu. Pobyt v hlavním městě Skotska jsme plánovaly spojit s návštěvou Glasgow a nedalekého jezera Loch Lomond. Britové nám radili, že je tato oblast krásnější a méně turistická než populární Loch Nesské jezero.

Doprava a pobyt ve městě

Do Edinburghu jsme se vydaly letecky z Londýna. Let trval lehce přes hodinu a vyšel nás na přibližně 25 liber. Zpět do Londýna jsme se dopravily autobusem z Glasgow společností Megabus, která nabízí velmi levné jízdenky. Pokud máte více času a chcete ušetřit, jízda autobusem se vyplatí.

Reklamy

V Edinburghu jsme přespaly u mé kamarádky, která ve městě žila. Nicméně najdete zde řadu hostelů i hotelů všech cenových kategorií. Přestože se naše obydlí nacházelo v novější čtvrti, moderně rozhodně nevypadala. Architektura je laděná tak, aby novější přístavby s historickými budovami tvořily harmonický celek. Výhodou je rozloha města, díky níž se pohodlně dostanete všude pěšky.

Co navštívit

Další den jsme se vydaly objevovat centrum. V Edinburghu si nenechte ujít jeho dominantu, edinburghský hrad. Z hradu máte skvělou vyhlídku a můžete si v něm prohlédnout skotské korunovační klenoty. Za prohlídku zaplatíte na místě 19,50 liber, nebo 17,50 liber, pokud lístek zakoupíte online.

Z hradu vede jedna z nejznámějších edinburghských ulic, Royal Mile. Tato ulice je skutečně dlouhá přibližně jednu míli. Na Royal Mile leží katedrála St. Giles (sv. Jiljí), postavená ve 12. století v gotickém stylu. Do katedrály je vstupné dobrovolné. Na této ulici však najdete i několik obchodů s typickým skotským nápojem, whisky. Pokud nevíte jaký suvenýr dovézt domů, rozhodně do těchto obchodů zavítejte. Máte-li pouze příruční zavazadlo, můžete zakoupit i menší 100ml lahev.

Victoria Street

Poblíž Royal Mile navštivte i další slavnou ulici, Victoria Street. Tato ulice, pojmenovaná na počest královny Viktorie, je známá svými barevnými domky, které ji lemují. Protože je zbytek města laděný v ponurých šedých odstínech, procházka po Victoria Street tvoří osvěžující změnu.

Pes Bobby, hrdina Edinburghu

Jedním z ikonických míst Edinburghu je socha psa Bobbyho. Jednalo se o služebního teriéra konstábla Johna Graye. Když majitel v roce 1858 zemřel, pes hlídal u jeho hrobu neuvěřitelných 14 let. Místní, pohnuti věrností zvířete, Bobbyho denně krmili. Po smrti teriéra pohřbili vedle jeho pána a postavili mu na počest pomník. Hroby konstábla Graye a Bobbyho leží na slavném hřbitově Greyfriars Kirkyard. Hřbitov, který jakoby vypadl z hororových filmů, sloužil jako inspirace J. K. Rowlingové při psaní příběhů o Harrym Potterovi.

Mekka fanoušků Harryho Pottera

Město si fanoušci Harryho Pottera zamilují. V Edinburghu totiž najdete místo, kde J. K. Rowlingová napsala první díl čarodějné ságy. Jedná se o kavárnu the Elephant House, která je volně přístupná. Autorka sedávala několikrát týdně u okna s výhledem na mystické edinburghské ulice. Není divu, že právě v Edinburghu čerpala inspiraci pro své příběhy. Doporučuji objednat si v kavárně čaj a vychutnat si kreativní a uklidňující atmosféru tohoto místa.

V the Elephant House také navštivte místní toalety. Ty svými popsanými zdmi sice připomínají odporné veřejné záchody na vlakových nádražích, když se však podíváte blíže, zjistíte, že se jedná o vzkazy fanoušků Harryho Pottera.

Místa se skvělou vyhlídkou

V Edinburghu najdete několik míst s parádním výhledem na město. Jedním z nich je kopec Calton Hill. Ten vznikl před 340 miliony lety sopečnou činností, stejně jako okolní kopce. V první polovině 18. století zde Skotové vybudovali jeden z prvních britských parků pro věřejnost.

Dugald Stewart Monument
Dugald Stewart Monument

Nejlepší výhled z Calton Hill se nabízí u známého památníku Dugald Stewart Monument. Ovšem stojí za to projít si park celý. Najdete zde několik zajímavých míst, například Nelson Monument, památník na počest generála Nelsona, postavený na nejvyšším bodě parku. Dále na kopci uvidíte nedokončenou kopii řeckého Pantheonu, známou jako National Monument.

National Monument

Po sestupu z Calton Hill najdete další místo s vyhlídkou na Edinburgh, Scott Monument, památník básníka a spisovatele Waltera Scotta. Jedná se v podstatě o vyhlídkovou věž se vstupným 5 liber. Město však můžete zahlédnout i z parků okolo památníku.

Tip pro volný čas

V Británii je vstup do muzeí a galerií zdarma, což platí i pro Skotsko. Pokud vám zbyde čas, můžete navštívit nejznámější muzeum ve městě, National Museum of Scotland. Dozvíte se zde mnoho zajímavostí z historie a kultury Skotska. Milovníky umění zase potěší National Gallery of Scotland a Scottish National Gallery of Modern Art.

Závěrem

Pokud hledáte originální destinaci pro víkendovou dovolenou, zkuste Edinburgh. Z místních ulic přímo čiší mystická atmosféra a historie. Máte-li více času, určitě se vyplatí navštívit i okolí, jako je Glasgow, Loch Lomond, Loch Ness nebo Isle of Skye.

Co v Edinburghu ochutnat

Skotskou specialitou je tzv. haggis. Jedná se o ovčí žaludek plněný vnitřnostmi a ovesnými vločkami. Přestože to nezní příliš vábně, chuť haggisu, připomínající jelito, vás mile překvapí. Jste-li masoví gurmáni, rozhodně haggis ochutnejte.

Může se hodit:

Výhodné ubytování můžete zkusit výběrem některého ze stovek hostelů, hotelů nebo apartmánů, které najdete na tomto odkazu.

Výhodné letenky můžete snadno vyhledat ZDE.

Cestovní pojištění na cesty s 50% slevou a nejvyšším krytím najdete na tomto odkazu.

Booking.com
Mohlo by se vám také líbit