Oxford: poznejte prestižní univerzitní město

foto: autorka

Nejznámější kolej v Oxfordu – Christ Church College
2 964

Majestátní starobylé univerzitní budovy, tajuplná atmosféra, upravené britské parky i bohatý noční život. Vítejte v Oxfodu, jednom z nejprestižnějších univerzitních měst na světě.

Reklamy

Jak se tam dostat

Z Londýna se do Oxfordu dostanete velmi snadno. Ideální volbou je využít tzv. Oxford Tube. Autobusy této společnosti pendlují mezi městy každých 15-20 minut, 24 hodin denně. Jednosměrná jízdenka vás vyjde na £9, zpáteční na £15. Zpáteční lístek navíc není vázaný na konkrétní čas a platí tři měsíce. V Oxfordu si tak nemusíte platit ubytování, protože se můžete vrátit ve stejný den v libovolnou hodinu. Více informací najdete zde: https://www.oxfordtube.com.

Oxfordská univerzita – známka prestiže

Podobné příspěvky

Oxfordská univerzita, nejstarší univerzita v anglicky mluvících zemích, byla založená v 11. století. Tvoří ji 38 Colleges, neboli kolejí, jejichž budovy najdete všude po městě.

Reklamy

Na jednu z nejprestižnějších univerzit na světě se dostane pouze zhruba deset procent uchazečů, kteří musí platit statisícové školné. Univerzita je vyhlášená svou kvalitou a vystudovala ji řada osobností. Ke známým absolventům patří například spisovatel Oscar Wilde, vědec Albert Einstein, bývalí premiéři Margaret Thatcherová a Tony Blair, bývalý americký prezident Bill Clinton, herci Hugh Grant a Rowan Atkinson nebo spisovatel J. R. R. Tolkien, který je dokonce v Oxfordu pohřben.

Nejznámější kolej Christ Church College byla postavená v roce 1525 a původně sloužila ke vzdělávání kardinálů. Kolej je otevřená pro veřejnost za poplatek £8 – £10. Kvůli probíhající výuce však mohou být některé objekty v určitou dobu uzavřené. Např. slavná jídelna, která sloužila jako předloha bradavické Velké síně ve filmech o Harrym Potterovi, je v době obědů pro veřejnost nepřístupná. Dále si zde můžete prohlédnout nejmenší katedrálu Anglie, Christ Church Cathedral, zasvěcenou sv. Frisvídě.

Co dalšího vidět v Oxfordu

Jedna z ikonických budov města, The Radcliffe Camera, je známá jako „srdce Oxfordu.“ Budova, postavená v 18. století, nyní slouží jako univerzitní čítárna. Jedná se o první knihovnu oválného tvaru v Británii. Dovnitř smí bohužel pouze studenti, pro které jsou zde k dispozici zejména jazykovědné, historické a teologické knihy. Přesto si tento architektonický skvost prohlédněte alespoň zvenku.

The Radcliffe Camera
The Radcliffe Camera

Nedaleko Radcliffe Camera najdete Bridge of Sighs, neboli Most vzdechů. Replika stejnojmenného mostu v Benátkách vznikla v roce 1914 a spojuje starou a novou budovu Hertford College. Stejně jako mnoho dalších míst, i Most vzdechů můžete spatřit ve filmech o Harrym Potterovi.

Bridge of Sighs
Bridge of Sighs

Díky kompaktní rozloze města se všude dostanete pěšky. Máte-li čas, podívejte se také na Oxfordský hrad nebo na Covered Market, útulnou tržnici, kde seženete všechno možné. K nákupům doporučuji také Broad Street, ulici spojující univerzitní areály se zbytkem města. Odpočinout si můžete v některém z upravených parků, např. Oxford University Parks nebo South Park, který nabízí skvělý výhled na město.

Covered Market
Covered Market

Den můžete zakončit v některé z místních hospůdek. Oxford je přeci jen univerzitní město a ve večerních hodinách ožívají oxfordské bary. Pokud chcete návštevu hospody spojit s kulturním zážitkem, zajděte do The Eagle and Child, kde se v místnosti zvané Rabbit Room scházeli známí spisovatelé jako J. R. R. Tolkien nebo C. S. Lewis. Večer je možnost využít nepřetržité spoje Oxford Tube a vydat se zpátky do Londýna.

Tip na jednodenní výlet

Pokud se rozhodnete v Oxfordu přespat, máte ideální příležitost navštívit další den Blenheimský palác, ležící nedaleko odsud. Je to jediné anglické venkovské sídlo zapsané na seznamu památek UNESCO. V Blenheimském paláci se navíc narodil Winston Churchill. Součástí paláce je rozsáhlý park s jezerem, bludiště a expozice o Churchillovi. Vstupné stojí přibližně £25.

Zahrady Blenheimského paláce
Zahrady Blenheimského paláce
Blenheimský palác
Blenheimský palác

Víte, že…  

Oxfordská univerzita je třetí nejstarší univerzitou na světě, hned po univerzitě ve městě Fez (Maroko) a Boloni (Itálie). Pro zajímavost, Karlova univerzita je o 250 let mladší než Oxfordská univerzita.

Může se hodit:

Výhodné ubytování můžete zkusit výběrem některého ze stovek hostelů, hotelů nebo apartmánů, které najdete na tomto odkazu.

Výhodné letenky můžete snadno vyhledat ZDE.

Cestovní pojištění na cesty s 50% slevou a nejvyšším krytím najdete na tomto odkazu.

 

Booking.com
Mohlo by se vám také líbit