Jak se dostat do Glasgow, pulzujícího města umění a kultury

foto: autorka

University of Glasgow
1 980

Viktoriánská majestátní architektura, punkové ulice se street arts, přátelští lidé i bujarý noční život. Takový je Glasgow, největší město Skotska. Přestože většina turistů dává přednost známějšímu Edinburghu, návštěva edinburghského alternativního souseda stojí za to.

Reklamy

Jak se dostat do Glasgow

Do Glasgow jsem přijela s kamarádkou autobusem z Edinburghu společností Megabus. Jedná se o nízkonákladovou společnost, která nabízí jízdenky za hubičku. Do Glasgow jsme se dostaly za pouhou jednu libru!

V Glasgow najdete velké množství ubytovacích zařízení všech druhů. Není zde nouze o hostely, hotely i airbnb. Jakožto studentky jsme pojaly celý výlet nízkonákladově a chtěly jsme objevit místní kulturu, proto jsme zvolily Couchsurfing. Jedná se o webovou stránku, která nabízí ubytování u místních zdarma. Naším hostitelem byl zhruba třicetiletý Skot. Přestože byl v práci, dal nám několik rad, co ve městě navštívit.

Reklamy
Glasgow
Glasgow

Zajímavá místa

Zarazilo mě, že prvním doporučením našeho hostitele bylo: „Běžte na hřbitov!“ Zprvu zvláštní nápad se později ukázal jako geniální. Místní hřbitov patří mezi velice zajímavá místa s atmosférou tak mysteriózní, že se na okamžik přenesete do hororového filmu. Ze hřbitova je dobrý výhled na Glasgow a katedrálu St. Mungo z 12. století, jejíž tmavé zdivo skvěle doplňuje ponurou atmosféru.

Hřbitov má zvláštní mysteriózní atmosféru
Hřbitov má zvláštní mysteriózní atmosféru
Katedrála St. Mungo
Katedrála St. Mungo

Centrum města tvoří nepochybně George Square, kde najdete radniční palác a malý park, který je za hezkého počasí oblíbeným místem k relaxaci. V blízkosti náměstí najdete množství obchodů, restaurací a galerií.

Podobné příspěvky
George Square
George Square

Město umění

Největší město Skotska je zasvěcené umění. Ať se v Glasgow vydáte kamkoliv, s velkou pravděpodobností narazíte na některé ze slavných street arts. Jedná se o rozsáhlé živelné malby, které dělají monotónní městské fasády velice atraktivní. Některé ze street arts jsou poměrně kuriózní a je zábava se s nimi vyfotit.

Do podoby města výrazně zasáhl známý glasgowský rodák, architekt a designer Charles Rennie Mackintosh. Umělec vytvořil v secesním stylu několik glasgowských domů. Mezi ně patří například Willow Tea Rooms, kde si můžete dát čaj nebo zajít na oběd. Další z významných Mackintoshových budov je nedaleká prestižní Glasgow School of Art.

Willow Tea Rooms
Willow Tea Rooms

Na den ve škole čar a kouzel

Glasgow je rájem studentů. Přesvědčte se sami a zajděte si na prohlídku University of Glasgow, kde se budete cítit jako v čarodějných Bradavicích. Proslýchá se, že univerzita posloužila jako inspirace J. K. Rowlingové pro školu čar a kouzel v příbězích o Harrym Potterovi. University of Glasgow je volně přístupná a vstup zcela zdarma. Z centra se zde dostanete procházkou podél řeky nebo přes poklidný Kelvingrove park.

University of Glasgow
University of Glasgow

Noční život

Město je proslulé bujarým nočním životem. Po celodenní prohlídce města jsme měly schůzku s naším skotským hostitelem v jednom z barů. Skot nás ihned seznamoval s jeho přáteli. Ne nadarmo je Glasgow považovaný za nejpřátelštější město na světě.  Pohodový večer jsme strávili ochutnávkami skotské whisky.

Musím však podotknout, že Skotové české míře alkoholovému holdování značně konkurují. Ve tři ráno chtěl náš podnapilý hostitel pokračovat na párty. Náš návrh, že bychom šly s kamarádkou spát a on může pokračovat, se mu však nezamlouval. Proto nad ránem uspořádal mejdan přímo u něho doma. Skotové jsou zkrátka k nezastavení.

Tip na výlet

Protože na prohlídku města stačí jediný den, doporučuji si pobyt spojit s další lokatilou. Nedaleko Glasgow leží jezero Loch Lomond, které je podle některých Skotů krásnější než turistické Loch Ness. Do národního parku Loch Lomond jsme poprvé v životě zkusily stopovat. Mohu dosvědčit, že Skotsko je jedno z nejpřívětivějších míst na autostop. Auto nám zastavilo v podstatě okamžitě. K Loch Lomond se však dostanete i hromadnou dopravou a cesta trvá méně než hodinu.

Loch Lomond je ideální oblastí pro pěší turistiku, cyklistiku a kempování. Doporučuji procházku podél jezera, kde se můžete kochat nádhernou kopcovitou krajinou, kamennými domky a zámečky. Za návštěvu stojí také mírumilovná vesnička Luss, oblíbená destinace britských turistů.

Vesnička Luss
Vesnička Luss

Z vesnice, ležící na břehu jezera, můžete vyzkoušet tzv. waterbus. Jedná se o malou motorovou loďku, ze které objevíte Loch Lomond z jiné perspektivy. Cena se pohybuje v souvislosti se vzdáleností, např. hodinová trasa z Luss do Balloch stojí £13,50 za dospělou osobu.

Víte, že…

Za Sochou Svobody nemusíte jezdit do New Yorku. Glasgow má totiž vlastní! Tuto menší repliku najdete v radničním paláci (Glasgow City Chambers) na George Square.

Může se hodit:

  • Výhodné ubytování můžete zkusit výběrem některého ze stovek hostelů, hotelů nebo apartmánů, které najdete na tomto odkazu.
  • Výhodné letenky můžete snadno vyhledat ZDE.
  • Cestovní pojištění na cesty s 50% slevou a nejvyšším krytím najdete na tomto odkazu.
Booking.com
Mohlo by se vám také líbit