Kanárské ostrovy: Přechod hřebenovky na La Palma

foto: autorka

Horský hřeben La Palma v inverzi
3 324

Když se řekne Kanárské ostrovy, nejspíš si vybavíte lenošení na pláži. Víte však, že tyto „ostrovy věčného jara“ nabízí stovky kilometrů perfektně značených turistických stezek? Užijete si zde nádherné výhledy z dvoutisícovek nad oblaky a teplé sluníčko po celý rok.

Reklamy

Ze sedmi Kanárských ostrovů nabízí nejlepší turistické možnosti Tenerife, Gran Canaria a La Palma. Ostrov Tenerife se může pochlubit nejvyšším vrcholem Teide (3718 m n. m.), pokud ovšem toužíte po vícedenní hřebenovce, nejlepší volbou je vyrazit na La Palmu. Třídenní přechod ostrovem s nejvyšším bodem Roque de los Muchachos (2426 m n. m.) je zážitek, který stojí za to! A navíc jej bez problémů zvládne i průměrně zdatný turista!

Hřebenovka ostrovem La Palma je značena jako turistická trasa GR 131. Horská část trasy má přibližně 60 km, ale můžete si ji prodloužit od pobřeží k pobřeží, pak přidejte deset kilometrů navíc. Terén je středně náročný, velké převýšení je na začátku a pak zas na konci.

Reklamy
Podobné příspěvky

 

Rozmanité podoby sopečných hor a nebe plné hvězd

Hřeben La Palmy nemá podobu přímé linie, ale ve své severní části tvoří oblouk kolem kaldery – někdejšího sopečného kráteru, protože ostrov má vulkanický původ. Tomu taky vděčí za své dramatické tvary, velkou členitost terénu a majestátné skalní stěny. V severní části se nachází taky nejvyšší vrchol Roque de los Muchachos, kde je observatoř a vede sem asfaltka. Je to ráj pro milovníky noční oblohy, ale pozor – pokud se zdržíte přes noc a budete si svítit čelovkou, nebude se to líbit místnímu hlídači, i vaše malé světýlko totiž může rušit citlivá pozorování v observatoriu!

Jižní část hřebenovky nese název „Ruta de los Volcanes“ (stezka sopek) a nabízí zcela jiný reliéf než ta severní – můžete zde obdivovat místy až měsíční krajinu sopeční lávy, tvary vrchů jsou zaoblenější a nadmořská výška o kousek nižší. Všude se pak setkáte s borovicovými lesy, jedná se o typický místní druh borovice kanárská (Pinus canariensis).

Západy a východy Slunce nad oceánem, inverze a vodopád z oblaků

Vyšší nadmořské výšky na Kanárských ostrovech jsou pověstné tím, že se často nachází nad pásmem inverzní oblačnosti. Pro turistu to znamená velkou pravděpodobnost krásného slunečního počasí, i když níž prší, a k tomu navíc nezapomenutelné výhledy. Pod sebou máte nejen oceán na všech stranách, ale taky bílé inverzní „moře“ oblačnosti, ze kterého vystupují horské hřbety a nezaměnitelný sopečný vrchol Teide na sousedním ostrově Tenerife. K tomu si přidejte magické západy a východy Slunce nad oceánem. A dokonce se nám povedlo zahlédnout pod sebou v inverzní oblačnosti „vidmo“!

Mezi oběma vyššími částmi hřebene se nachází nižší úsek, který je často zahalen v oblačnosti. Zde možná stejně jako my sejdete z horského sluníčka na pár hodin do mlhy a deště. Oblačnost obvykle proudí od východní strany ostrova směrem k západní. Pokud budete mít štěstí, budete moct pozorovat ze severní části hřebene, jak se oblaka přelévají přes tuto nižší část hor, jakoby to byl gigantický vodopád. Nezapomenutelný pohled!

Tipy

  • Doprava na La Palmu (letiště Santa Cruz de La Palma) si vyžaduje přestup. Nejlepší je spojit návštěvu la Palmy s Tenerife nebo Gran Canaria. Z letiště Tenerife North nabízí společnost Canaryfly (www.canaryfly.es/eng) několik letů denně a letenky vás vyjdou od 20 eur jednosměrně. Létají také z Gran Canaria (letiště Las Palmas – nenechejte se splést podobností názvů, jedná se o jiný ostrov). Trajekty mezi jednotlivými Kanárskými ostrovy jsou dražší než letadlo.
  • Hřebenovku lze začít na několika místech, my jsme začínali v La Punta na severu, další možnost je v Puerto de Tazacorte, opačným směrem můžete startovat v Los Canarios (jiný název Fuencaliente) nebo se odvézt až na jih k majáku a začít od pobřeží. Všude se pohodlně a levně dopravíte linkovými autobusy.
  • Pro orientaci v terénu se nám osvědčila offline verze mapy.cz. Turistické značení je bezproblémové.
  • Co si vzít do batohu? Vyšší části hřebenovky jsou nad pásmem oblačnosti, takže je zde poměrně sucho, navíc je po cestě pár přístřešků, ale jistější je mít alespoň celtu. Při výběru spacáku a oblečení počítejte s možností nočních mrazů. Hodí se mít filtr na vodu a nabalte si jídlo na tři dny, protože žádná restaurace ani bufet nahoře není. A můžete si přibalit i místní pivo Tropical!
Ruta de los Volcanes
Ruta de los Volcanes
Ruta de los Volcanes
Ruta de los Volcanes
cesta z Fuencaliente k moři
cesta z Fuencaliente k moři

Může se hodit

Na trase se nachází jedna turistická útulna Refugio Punta de los Roques. Pramen zde není, jen cisterna na dešťovou vodu (při delším suchu nejistý zdroj). K přenocování se hodí i tábořiště El Pilar, jsou zde přístřešky, upravená ohniště, kohoutky s vodou a hlídači. Pokud jste ohleduplní k přírodě, můžete risknout neoficiálně bivakovat i jinde na hřebenu. Na vrcholu Roque de los Muchachos je kohoutek s vodou. Rozdělávat oheň je všude zakázané, borovicové lesy jsou náchylné k požárům.

Kromě hřebenovky stojí za návštěvu národní park Caldera de Taburiente v údolí uprostřed hor. Nachází se zde oficiální tábořiště, ale pozor, pokud ho chcete využít, musíte se registrovat s předstihem.

Pokud hledáte spíš jednodenní méně náročnou túru, zkuste výstup na Pico Bejenado (1854 m n. m.) od návštěvnického centra Caldera de Taburiente (autobus, hlavní silnice).

Ceny

Ceny potravin v supermarketech i místní autobusové dopravy jsou velmi přijatelné. Jídlo a nápoje v podnicích jsou o něco dražší.

Víte, že…

  • Na Kanárských ostrovech se nemusíte obávat žádných člověku nebezpečných zvířat.
  • Při koupi letenek a jízdenek se nejspíš setkáte s možností „resident“ nebo „non resident“. Místní obyvatelé totiž mají na dopravu výrazné slevy.
  • La Palmě se přezdívá „La Isla Bonita“ (hezký ostrov) a když ji navštívíte, jistě pochopíte proč!
Booking.com
Mohlo by se vám také líbit