Kota Kinabalu: 10 nejúžasnějších míst

foto: autorka, 123rf.com a archiv

Přístav na ostrově Mamutik - oblast Kota Kinabalu
2 569

Kota Kinabalu je nejen hlavní město, ale také vstupní bránou a srdcem malajského státu Sabah na ostrově Borneo.

Reklamy

Kota Kinabalu svůj název získalo po Mount Kinabalu, nedaleké hoře přesahující 4 tisíce metrů, která je nejvyšší horou Malajsie a symbolem Sabahu („kota“ znamená „město“). Jeho obyvatelé mu však neřeknou jinak než zkráceně KK. Protože je největším městem Sabahu, je tady toho mnoho, co objevovat. Proto jsem pro vás vybrala 10 těch nejúžasnějších míst, která stojí za to navštívit. 

1)  Národní park Tunku Abdul Rahman

I když je v Kota Kinabalu hned několik kulturně-historických památek, top místem číslo 1 je národní park Tunku Abdul Rahman. Tvoří ho 5 ostrovů podél pobřeží KK. Objet je můžete speedboatem během jednoho dne. Tím nejnavštěvovanějším je však druhý největší ostrov Manukan s písečnými plážemi a nejlepšími podmínkami pro šnorchlování.

Reklamy

2)  City Mosque

Městská mešita dostavená v roce 2000 není jen největší mešitou Kota Kinabalu (pojme až 12 000 věřících), ale je považovaná i za nejkrásnější v celé Malajsii. Majestátní zářivě bílá mešita s modro-zlatou kopulí a čtyřmi minarety se odráží na hladině jezírka a vytváří tak dojem, že pluje po vodě.

Městská mešita pojme až 12000 věřících.
Městská mešita pojme až 12000 věřících.

3)  State Mosque

Tou hlavní mešitou je však State Mosque nebo také Masjid Negeri Sabah, která stojí jen nedaleko centra Kota Kinabalu už od roku 1974. Státní mešita je postavená v tradičním islámském stylu mísící se s prvky moderní architektury. Dovnitř se vejde 5000 věřících.

Státní mešita Masjid Negeri Sabah je postavená v tradičním islámském stylu.
Státní mešita Masjid Negeri Sabah je postavená v tradičním islámském stylu.

4)  Che Sui Khor

Čínský chrám Che Sui Khor vyniká především svou barevnou jedenácti patrovou pagodou. Postavený byl v roce 2006 po vzoru pagody Leifeng v Hangzhou v Číně. Chrám si získal přezdívku „Liu He“, což znamená „mír, prosperita a harmonie“.

Che Sui Khor
Jedenácti patrová pagoda Che Sui Khor. / foto: instagram.com/rihab.gw

5)  Atkinsonova hodinová věž

Bílá a nenápadná věžička s hodinami je důležitou památkou Kota Kinabalu, je totiž nejstarší dřevěnou stavbou města. Byla postavená v roce 1905 na památku prvního starosty Atkinsona, který zemřel ve svých 28 letech na malárii. Hodinová věž přežila dokonce i zničení původního města Jesselton během druhé světové války.

Bílá a nenápadná věžička - Atkinson tower s hodinami
Bílá a nenápadná věžička – Atkinson tower s hodinami.

6)  Vyhlídka Signal Hill Observatory

Nad centrem města se vypíná kopec Bukit Bendera, na kterém vyčnívá vyhlídka Signal Hill Observatory s kavárnou. Z terasy se otevírá výhled nejen na Kota Kinabalu, ale i na moře a ostrovy národního parku Tunku Abdul Rahmal. Na vyhlídku vede krátký a nenáročný výšlap lesem nebo se na ní dá během pár minut vyjet autem.

Signal Hill Observatory
Signal Hill Observatory

7)  Mrakodrap Tun Mustapha

Kruhový mrakodrap ze skla a oceli Menara Tuna Mustapha se osamoceně tyčí do výšky 122 metrů nad zátokou Likas. Má 30 pater, je nejvyšší budovou Sabahu a třetí nejvyšší budovou Bornea. Její největší zajímavostí je otáčivá vyhlídka v 18. patře, která se za hodinu otočí o celých 360° a nabízí tak nádherné výhledy na celou zátoku a její okolí.

Tun Mustapha
Tun Mustapha – největší zajímavostí je otáčivá vyhlídka v 18. patře.

8)  Nábřeží

Nábřeží lemované mnoha venkovními bary a restauracemi všech kuchyní je srdcem Kota Kinabalu. Přes den nábřeží nabízí příjemnou procházku s vyhlídkou na moře a ostrovy národního parku Tunku Abdul Rahman. Po západu slunce se proměňuje v místo, kde to nejvíc tepe.

Bary a restaurace na Kota Kinabalu
Nábřeží je lemované mnoha venkovními bary a restauracemi.

9)  Pláž Tanjung Aru

Písečná pláž Tanjung Aru Beach obklopená zelení parku Prince Phillipa a golfového hřiště leží na západě Kota Kinabalu jen kousek od letiště. I přesto, že díky všudypřítomným krabíkům a dalším malým mořským živočichům, nemá ideální podmínky pro relaxaci u vody, je oblíbeným místem nejen turistů, ale především místních.

Pláž Tanjung Aru
Pláž Tanjung Aru je oblíbeným místem nejen turistů, ale především místních.

10)  Národní park Kinabalu

Dvě hodiny od Kota Kinabalu se na ploše 754 km² rozprostírá národní park Kinabalu, který je zapsaný na seznamu dědictví UNESCO. Je domovem pro více než 5000 druhů rostlin včetně orchidejí, fíkovníků, masožravých rostlin láčkovek či dokonce raflézií, největších květin na světě, jejichž květy dorůstají až do šířky jednoho metru. Hlavní dominantou národního parku je však Mount Kinabalu, která je se svou výškou 4095 m. n. m. nejvyšší horou Malajsie. Její zdolání zabere 2-3 dny a je možné pouze s organizovanou túrou s průvodcem.

Národní park Kinabalu
Hlavní dominantou národního parku je Mount Kinabalu.
Mohlo by se vám také líbit