Znovuzrození Banské Štiavnice

Foto: archiv

1 910

Kdysi v dávnověku výbuch sopky vyvrhl ze středu země na povrch bohaté žíly drahých kovů a vzácných minerálů. Výbuch tak předurčil dlouhodobé soužití lidí a přírody. Mezi horami vyrostlo magické a mystické město Banská Štiavnica.

Reklamy

Štiavnica (německy Schemnitz, maďarsky Selmecbanya) je jako učebnice dějepisu a architektury.

Byla eldorádem, kam za zlatem a stříbrem táhli dobrodruzi z celé Evropy, pokoušeli se jí dobýt  Turci i loupežní rytíři. Několik století byla Štiavnica, třetí největší město Uherska, pokladnicí Rakouska-Uherska. Tuny a tuny stříbra a zlata se vytěžily z hlubin a z tohoto bohatství se platil život císařského dvora, ale rostla i věda, školství a kultura, stavěly se honosné domy měšťanstva a Štiavnica zkvétala.

Reklamy
Podobné příspěvky

Štiavnica – kolébka techniky i vynálezů

Štiavnické vrchy jsou děravé jako ementál a každý dům ve městě skrývá svůj vlastní vchod do podzemí. Tisíce kilometrů štol a šachet byly ručně vytesány do skal. Tady byl poprvé použit střelný prach na odstřely horniny a pro účinnou těžbu byl vytvořen jedinečný vodní a energetický systém. Voda ze šedesáti vzájemně propojených jezer, kterým se říká „tajchy“  odčerpávala vodu zaplavující štoly, poháněla hamry na drcení vytěžené rudy, ale i mlýny na obilí.

Marie Terezie založila ve Štiavnici roku 1762 Baníckou Akademii, první technickou vysokou školu na světě a mnohé vynálezy a poznatky se odsud šířily do celého světa. Bohatí mešťané zvali do města přední architekty, kteří postavili paláce a domy do strmých strání. S profesory a studenty z celé Evropy, s vyhlášenými krčmami, obchodem, řemeslem a kulturou kypělo město po staletí životem. Štiavnica byla městem nejvyšší vědy, vzdělanosti a nositelem pokroku. Paradoxně nejvíce utrpěla Štiavnica v roce 1919, kdy její  proslulá Báňská a lesnická fakulta byla přenesena do Šoproně.

Štiavnica rozdávala bohatství, až se sama stala chudobnou. S úpadkem těžby na počátku dvacátého století přišel i rychlý úpadek města. V osmdesátých letech vypadala Štiavnica, kdysi nazývaná Stříbrné město, jako ruina, město duchů.

 

Nový začátek

Dnes je naštěstí všechno jinak. Štiavnica chytila druhý dech. Domy jsou citlivě zrekonstruované, historické centrum nenarušily žádné nové stavby, a nebýt dopravních značek a aut, vypadá město skoro stejně jako ve středověku. Nenajdete tady jediný semafor, jediný billboard. Honosné renesanční domy mají nové fasády, na kterých vyniká jejich jemná sgrafitová výzdoba, klikaté uličkypodtrhují opět nepostihnutelné kouzlo města. Často sem přicházejí lidé, nasycení hlukem měst, především umělci.

Město žije alternativní kulturou, malými filmovými festivaly, koncerty a programy pro děti. V sezoně není jednoduché sehnat ubytování. Malé penzióny přestavěné ze starých domů rostou jako po dešti. Jako za starých časů se lidé v krčmách baví do noci.

A co konkrétně ve Štiavnici navštívit?

 

Především štolu Glazenberg přímo ve městě nebo kousek za městem štolu Bartolomej v hornickém skanzenu, kde lze také do podzemí vstoupit. Kromě toho přímo v centru Štiavnice se nachází Hornické muzeum v budově Kammerhof, kde se dovíte všechno o historii města. Proč nikdy Turci Štiavnici nedobyli, jaký byl osud slavné Hornické akademie, které známé osobnosti se narodili v Štiavnici apod.

Na Radničním náměstí je zrekonstruovaný dům rodiny Pischlových, který se nyní nazývá Domem lásky. Poslechněte si vyprávění o osudové lásce básníka Andreje Sládkoviče k dceři bohatého obchodníka, Marině. Jejich láska zůstala nenaplněná, ale Sládkovičova báseň Marina je nejdelší milostná báseň na světě. Pořiďte si trezor lásky, poslechněte si mluvící obrazy nebo zkuste sílu vaší lásky na láskoměru. Na kopci Scharfenberg (Ostrý vrch), přímo v epicentru výbuchu sopky, vystoupejte na Kalvarii – jednu z nejkrásnějších barokních staveb v Evropě. V nedalekém sv. Antonu je zámek, někdejší sídlo bulharského cara s impozantní sbírkou nábytku z celého světa a se spoustou loveckých trofejí.

Víte, že…

  • ve Štiavnických Baních je jediná základní škola, kde se učí sokolnictví? Je až neuvěřitelné, co všechno lze s dětmi dokázat. Pečují zde o vzácné druhy dravých ptáků, podílejí se na záchraných programech se zoologickými zahradami po celé Evropě. V době prázdnin není problém si domluvit návštěvu a školu navštívit. My jsme byli nadšeni.

Ač je Štiavnica v létě živým městem, nenajdete tady davy turistů. Čas tady plyne jinak. Auto tady nepotřebujete, všechno je na dosah. Ovšem, boty na podpatku nechte doma. Tady je vše z kopce nebo do kopce.  Banská Štiavnica je asi nejkrásnějším městem na Slovensku. Stojí zato, ji navštívit. Banská Štiavnica a její technické památky jsou od roku 1993 zapsané na seznamu UNESCO.

Může se hodit:

Banská Štiavnica
www.baskastiavnica.sk;
www.Banskastiavnica.travel
www.slovakia.travel

Banské muzeum
www.muzeumbs.sk

Banka lásky
Radničné námestie 18
www.BankaLasky.sk

Základní škola M. Hella
www.zakladnaskola.com

Sv. Anton
www.msa.sk

Pokud nechcete na Slovensko cestovat autem, podívejte se na nabídky Českých drah. Zajímavé slevy a především výhodné vlakové spojení na Slovensko najdete na www.cd.cz.

Mohlo by se vám také líbit