Mostar – město nad řekou Neretvou

Foto: autor

1 477

Mostar je nádherné historické město ležící v jižní části Bosny a Hercegoviny. Najdete jej v překrásném údolí na březích řeky Neretvy, obklopené nádhernými horami.

Reklamy

Z politického i obchodního významu je Mostar nejvýznamnějším městem a centrem Hercegoviny. V počtu obyvatel zaujímá čtvrté až páté místo mezi městy země. Přes Mostar vede hlavní bosenskohercegovinská “dálnice” (v naší řeči jde samozřejmě o silnici 1. třídy). Spojuje pobřeží Jaderského moře se Sarajevem. Jedinou dálnici (A1) v okolí Mostaru najdete pouze jižně od města, s hranicí s Chorvatskem. Nicméně po ní do Mostaru z Chorvatska stále nedojedete. Končí totiž uprostřed hor. Pokud ale býváte na dovolené v Chorvatsku, určitě se do Mostaru zajeďte podívat. Využijte chorvatskou dálnici A1 směrem na Mostar, na konci budete mít na výběr. Buď pokračovat po okresních silnicích severní cestou přes Međugorje nebo jižní cestou přes Čapljinu. Poznámka: i za těch pár kilometrů dálnice na území Bosny a Hercegoviny si však zaplatíte.

Mostar
Příjezd do Mostaru od Široki Brijegu a Imotski (HR)

Mostar

Úrodná oblast okolí Mostaru byla osídlena už v mladší době kamenné. Již tehdy zde stával dřevěný most střežený stálou posádkou. Díky své poloze a protínání obchodních stezek začaly v okolí postupně vyrůstat různé domy. Nakonec zde vzniklo malé, ale velmi rušné obchodní město. Název Mostar se pak poprvé objevil v záznamech v druhé polovině 15. století. Město ale nebylo pojmenováno po dominantě města – dřevěném mostě, nýbrž po jeho strážcích, kterým se říkalo “mostari”.

Reklamy
Mostar
Karađozbegova mešita
Mostar
Mešita Koski Mehmeda s minaretem

Spojení Východu a Západu – Stari most

Stari most, jak se jmenuje most dnes, je nejproslulejší mostarskou památkou. Jedná se jednoobloukový kamenný most, který překonává koryto řeky Neretvy v samém centru staré části města. Byl postaven na rozkaz sultána Sulejmana I. Nádherného a nahradil onen starší dřevěný most. Autorem projektu je Mimar Hajrudin, žák Mimara Sinana, nejslavnějšího osmanského architekta své doby. Most byl vystavěn v letech 1566–1567 z pečlivě opracovaných kamenných kvádrů, které jsou navzájem spojeny železnými pruty. V té době se jednalo o největší mostní oblouk na světě! Použité stavební postupy zůstávají dodnes záhadou. Zajímavostí je zejména to, jak byly velmi těžké kamenné bloky přepravovány z jednoho břehu na druhý.

Mostar
Pohled ze Starého mostu
Mostar
Trh na ulici Kujundžiluk
Mostar
Trh na ulici Kujundžiluk

Do devadesátých let 20. století byl mostarský most symbolem spojení mezi Východem a Západem, mezi křesťanstvím a islámem. Během občanské války v roce 1993 jej však roztřílelo několik tanků bosenských Chorvatů. Mostar se pak v průběhu války stal místem velmi intenzivních bojů. Často i v rámci jedné rodiny docházelo k hrozným excesům. Hrůzné pozůstatky občanské války jsou na mnoha mostarských domech vidět dodnes. Otvory po kulkách z kulometů, dělostřeleckých či tankových granátech, je možné spatřit doslova všude. Najdeme je dokonce i na památníku, který stojí před kostelem sv. Petra a Pavla.

Obnova Mostaru

Po ukončení občanské války bylo rozhodnuto o obnově mostu, symbolu spojení kultur. Rekonstrukci mostu financovaly zčásti UNESCO a Světová banka. Dnešní renovovaný most je identický s mostem původním. Měří opět 30 metrů a je 4 metry široký. Jeho nejvyšší bod najdeme ve výšce 24 metrů nad hladinou řeky Neretvy. Při jeho rekonstrukci byly využity i fragmenty původního mostu, které z řeky vylovili maďarští potápěči. Kromě mostu byli postupně opravovány i přilehlé domy v centru města. Oprav se dočkala i hlavní ulička Kujundžiluk plná obchůdků. Obyvatelstvo města zůstává i dnes rozděleno na dva znesvářené tábory – muslimy (Bosňáky) a Chorvaty. Žijí dokonce i na opačných stranách hlavní mostarské třídy.

Mostar
Domy zničené válkou dnes nikdo neopravuje…
Mostar
Domy zničené válkou dnes nikdo neopravuje…
Mostar
Domy zničené válkou dnes nikdo neopravuje…

Zdejší minarety

Na nábřeží, asi 150 m od mostu, stojí mešita paši Koski Mehmeda, která byla dokončena v roce 1618. Jedná se o příklad klasické osmanské architektury. Hlavní budova mešity má čtvercový půdorys a budova je zastřešena velkou kupolí. Jednou z nejzajímavějších součástí mešity je minaret, který se nachází jen 5 metrů od řeky. Na malou plošinu na vrcholu vede úzké točité schodiště. Nabízí se odtud překrásný výhled na celé město. Na nádvoří před mešitou stojí kamenná studna překrytá stříškou, kterou nese osm sloupů. V okolí je pak spousta “tureckých” obchůdků s nejrůznějším zbožím.

Víte, že…

  • V Mostaru se nachází také Karađozbegova mešita, nejvýznamnější muslimská svatyně v Hercegovině. Mešitu postavil v letech 1557–1558 slavný turecký architekt Mimar Sinan. Její střechu tvoří pět výrazných kupolí.
  • Ulička Kujundžiluk byla od středověku obchodním centrem. Začíná u mostu a vede dále podél toku řeky. Za svůj název vděčí především zlatníkům, kteří zde nabízeli svoje zboží. Zlatnické krámky tu sice stojí dodnes. Seženete v nich zaručené originály. Počínaje zlatými a stříbrnými přívěšky, přes náušnice, prsteny a konče luxusními hodinkami švýcarských značek za 100 až 200 Eur. V dalších stáncích pak převažují především různé suvenýry z Číny nebo Turecka.
  • Tradiční zábavou místních mladíků je skok z mostu do řeky, aby prokázali svou odvahu. Zajišťují si tím i finanční odměnu od přihlížejících turistů.
  • Kostel sv. Petra a Pavla má nejvyšší kostelní věž v Bosně a Hercegovině (107 m).
  • V roce 2005 byly Stari most s okolím a stará část Mostaru zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

Může se hodit:

Výhodné ubytování můžete zkusit výběrem některého ze stovek hostelů, hotelů nebo apartmánů, které najdete na tomto odkazu. 

Cestovní pojištění na cesty s 50% slevou a nejvyšším krytím najdete na tomto odkazu.

 

Booking.com
Mohlo by se vám také líbit