Studium na čínské Havaji: Ráj, nebo peklo? (2. část)

foto: autorka

1 064

Ve druhé části reportáže o mém výměnném studijním pobytu na Hainanu, čínském ostrově ležícím v Indickém oceánu, zavítáme na tropické pláže této oblíbené prázdninové destinace mezi Číňany. Procestujeme celý ostrov a navštívíme i místa, kam turista málokdy zavítá. Prozradím vám také několik kuriozit, jejichž svědky se v zemi rudého draka můžete stát.

Reklamy

Je libo pláž?

Největší lákadlem Hainanu jsou rozsáhlé panenské pláže s bělostným pískem a azurovým mořem. Volba kam zamířit ve volném čase tedy byla jasná. Posezení pod kokosovými palmami poskytovalo po dlouhém dni na univerzitě zaručenou relaxaci. Za shlédnutí stojí zejména Yalong Bay, Haitang Bay a Dadong Bay.

Odpočinek na pláži si můžete zpestřit pozorováním bizardností, kterými jsou tato místa plná. Pobavilo mě, že většina Číňanů chodí do vody v plavkách, zakrývajících celé tělo, s otvory pouze pro oči, nos a pusu. Slunce se mnozí straní za pomocí slunečníku i na souši. Opálení je totiž v této zemi známkou práce venku, což je v čínské kultuře považováno za podřadné.

Reklamy

 

Další zvláštností je, že hodně Číňanů neumí plavat. Koupají se tedy s kruhy na plavání či rukávky. To je však neodrazuje k hrdým pořizování fotek selfie tyčí. Plejádu kuriozit doplňují fotící se svatební páry, kterých je na Hainanu požehnaně. Tyto páry však byly oddány už dávno (některé velmi dávno) a na „čínskou Havaj“ se vydaly, aby si dodatečně zhotovily svatební fotky na pláži.

Čínskou celebritou snadno a rychle

Přestože Hainan tvoří mezi Číňany nesmírně populární prázdninovou destinaci, evropskými turisty je nepolíbený. Není tedy divu, že jsem se spolu s dalšími českými studenty stala středem pozornosti. Místní čumilové nás pronásledovali kamkoliv. Na ulici, na pláži i na univerzitě. Fotit si druhé bez svolení je zde bohužel běžné, a proto jsem byla terčem místních paparazzi. Často se Číňané fotili i s námi. Jedni mi dokonce dali do rukou své dítě, aby mělo fotku na památku.

Co na Hainanu navštívit

Nejvíce jsem svůj exotický vzhled vnímala během návštěvy města Wenchang na severu ostrova. Návštěva starobylého centra Wenchangu a Konfuciova chrámu je výjimečným zážitkem. V tomto odlehlém městě nejsou vůbec zvyklí na turisty, proto se mnoho z nich neubránilo zírání s otevřenou pusou. Ti nejodvážnější s námi prohodili i pár slov nebo nám ochotně ukázali město.

Co se týče dalších míst, Hainan nabízí několik turistických parků. Nejvíce mě zaujal park Nanshan Buddhism Cultural Zone, kde stojí pátá nejvyšší socha na světě, Guanyin of Nanshan. S výškou 108 metrů je tato socha Buddhy o 15 metrů vyšší než Socha Svobody. Na majestátní vyhlídku z Guanyin of Nanshan se můžete dostat pohodlně výtahem.

Doporučuji vyhnout se místům Yanoda Park a Bin lang Ethnic Village, které patří mezi ukázky, kam až komerční turismus může zajít. V parku Yanoda jsem spatřila několik pávů, na těsno přivázaných k houpačce pro turisty. Tato nebohá zvířata zde sloužila pouze na okrasu a vůbec se nemohla pohnout. V Bin lang Ethnic Village zase oplotili starou tradiční vesnici a udělali z ní turistickou atrakci. Místní stařenky, které své domovy odmítly opustit, se staly součástí této maškarády. Ačkoliv se navenek tvářily spokojeně, kdo ví, co se jim honilo hlavou. Tento zážitek mi doslova hnul žlučí a pokud můžete, tato místa vynechejte.

Mile mě naopak překvapily venkovní lázně Sanya Zhujiang Nantian Spa s termální vodou. Jejich rozsáhlý areál je učiněný tropický ráj. Navíc jsme zde byli úplně sami. Pro zajímavost, v jednom z bazénů můžete být okousáváni malými rybičkami. Našeho evropského zevnějšku ihned využilo vedení lázní. Zeptali se nás, jestli by nás mohli nafotit pro marketingové účely. Za odměnu jsme dostali pár drinků zdarma. Je tedy možné, že naše fotografie kolují Čínou jako reklama na lázně.

Závěrem

Pokud hledáte originální prázdninovou destinaci, zvolte Hainan. Ostrov nabízí dokonalou kombinaci mystické čínské kultury s tropickým rájem, navíc za příznivé ceny. Navzdory všem zvláštnostem jsem za pobyt v Číně velmi vděčná a ráda do této rozmanité země zase zavítám. Díky čínské zkušenosti jsem si uvědomila, že bychom si měli vážit toho, kde žijeme. Svoboda slova, cestování a vyznání nejsou všude samozřejmostí.

Jaké suvenýry přivézt z Číny:

  • Nezapomeňte na čaj. V čajových obchodech vám rádi připraví ochutnávku a vysvětlí, jak čaj správně připravit a pít. Nejlepším čajem je tzv. pu-erh, u něhož jsou lékařsky ověřené blahodárné účinky na lidský organismus. Příznivě působí na hubnutí, imunitní systém, jako prevence proti kardiovaskulárním chorobám, vysokému tlaku a proti rakovině. Pu-erh lze zakoupit i v Česku, jeho cena je však několikanásobně vyšší.
  • V kamenných obchodech levně seženete elektronické přislušenství jako jsou sluchátka, USB flash disky, selfie tyče apod. (doporučuji obchod Miniso). Mobily, notebooky atd. můžete zakoupit pouze online.
  • Za pár korun nakoupíte kvalitní kosmetiku, například růžovou vodu. Pozor na čínské pleťové masky, mají tendence zesvětlovat pleť.
  • Alkoholické nápoje včetně piva pořídíte v Číně za vysoké ceny. Nejlevněji vyjde místní pálenka z rýže, tzv. baijiu. Lahev stojí v přepočtu 40 Kč.
Mohlo by se vám také líbit