Na cestách v časech korony

foto: autorka

1 336
Reklamy

12.3.

Jsem v Mexiku ve státě Oaxaca. Přijíždím z ticha pláže do města, ze kterého se hodlám druhý den dopravit do poslední destinace mé čtvrtletní cesty. Plán je koupit letenku zpět do Čech a vyřešit si nutné záležitosti online (z loňska už vím, že internet tam funguje dost nahodile a třeba daně a datovou schránku tam řešit opravdu nechcete) a zásobit se na poslední 3 týdny mého pobytu. Usedám po týdnu k internetu a čtu, co se děje v ČR. Koronavirus útočí, karanténa začíná, hranice se zavírají.

Velký otazník… co teď? Po celodenním studiu situace rozhoduji, že bude rozumnější s nákupem letenky počkat jak z hlediska bezpečnosti a zdraví (na pláži teď budu rozhodně víc v bezpečí než v letištních halách nejvíce zasažených zemí nebo v uzavřených klimatizovaných letadlech), tak i z hlediska rebookingu termínu (internet ani telefonní signál není na mnoha plážích v Mexiku žádná samozřejmost). Letenku tedy nekupuji a místo toho (v té době ani netuším, jak moc prozřetelně) rodině volám, aby mi do balíku spolu s duplikátem mé české sim karty přibalila ještě pár věcí, co by se mohly dost hodit, kdybych tu náhodou zůstala déle, než bylo plánováno.

Reklamy

Sleduji každý den vývoj situace v Evropě, čísla rostou. V Mexiku je úplný klid. Místní se mě ptají, jestli to všechno není jen nějaký hoax a jestli se v Evropě opravdu děje to, co vidí v televizi.

Kamarádi Češi, jedoucí po zemi z Mexika do USA, jsou na hranicích zastaveni a nemohou dál.

22.3.

Můj kamarád, navzdory původnímu plánu pokračovat v cestách po jihoamerickém kontinentě, narychlo koupil letenky a odletěl z Kolumbie do Česka. Posíláme si zprávy a já jsem překvapená, že vůbec teď mohl přiletět odtamtud do Evropy a že vůbec sehnal let z Amsterdamu do Prahy, protože podle mně dostupných informací jsem nabyla dojmu, že žádné lety ani mezistátní přeprava už pro normální smrtelníky prostě nefungují. Půl Evropy je v karanténě, ale on mohl v Madridu, Paříži i Amsterdamu normálně odejít z letiště bez jakéhokoliv omezení. A  v Praze to samé. Nechápu!

Nastupuje karanténu, nabízí mi pomoc se zjišťováním informací.

Nervózním.

23.3.

Kontaktuje mě kamarádka, že je v Mexiko City a řeší, jestli jet někam na pláž nebo domů do Česka. Pozvala bych ji, ať přijede za mnou na jih, nicméně v Mexiko City už je korona taky. Za pár hodin mi píše, že letí večer vládním letem s Lufthansou do Frankfurtu.

Nervózním trochu víc.

Mexiko - Oxaca

 

Mexiko

26.3.

Zjišťuji, že na rozdíl od kamaráda, moje kamarádka zůstala po příletu uvězněná na letišti ve Frankfurtu a do Česka se dopravila speciálním repatriačním transferem, který byl do Frankfurtu vypraven s patřičným posvěcením orgánů. Bez štemplu se z letiště nedostanete. Nervózním ještě víc a posílám e-mail s dotazy na Velvyslanectví ČR v Mexiku. Uklidní mě blesková odpověď, že žádné vládní lety se nechystají, protože komerční lety jsou stále normálně dostupné a je možné dostat se zpět bez větších problémů. To je bordel, pomyslím si. Tolik protichůdných informací z různých stran. Koukám na Google letenky, pár jich prokliknu na stránky letecké společnosti… No tak dobře, nebudu panikařit a počkám, letů je habaděj.

27.3.

Komunikuji s kamarády, dozvídám se příběhy o úprku z Kolumbie, Ekvádoru, z Mexiko City….znovu nervózním a říkám si, že asi bude přece jen rozumné letět nějak rozumně zpět. Internet zrovna funguje, strávím celé odpoledne vyhledáváním nejlepších kombinací letů, vítězí let Mexico City – Frankfurt – Praha, který je celý zajištěn Lufthansou. Jsou i levnější lety, ale zodpovědně volím co nejkratší a nejpřímější cestu s minimem přestupů, abych omezila pobyt na rizikových místech a tedy i riziko nákazy na minimum. Lufthansa je velká společnost, mezi německou a českou ambasádou funguje efektivní komunikace, mám pocit dobrého rozhodnutí a plácám se po rameni, jak dobře jsem to vymyslela. Nahlašuji mé kroky velvyslanectví.

1.4.

Přichází mi e-mail, že oba lety s Lufthansou byly zrušeny.

7.4.

Mexiko oficiálně uzavírá pláže a místní komunita rozhoduje, že ode dneška nepřijímají nikoho zvenku. Smějí zůstat jen ti, co tu už jsou déle než 2 týdny a ti, co dorazili později, si musí odkroutit dvoutýdenní karanténu. Dostáváme oficiální kartičku s razítkem komunity, kterou je třeba předložit při cestě do města, abychom byli vpuštěni zpět sem do vesnice. Bez kartičky už to nebude možné.

Oficiální kartička s razítkem komunity, kterou je třeba předložit při cestě do města.
Oficiální kartička s razítkem komunity, kterou je třeba předložit při cestě do města.

Začíná přituhovat, jdu si přečíst aktualizovaný výpis letů na stránkách Velvyslanectví. Vidím, že stále létají KLM, AeroMéxico, Aero France a Delta Airforce. Volám konzulce. Potvrzuje mi, že konkrétní data sice mají potvrzené jako lety, které by se měly uskutečnit, ale garance nejsou žádné, aerolinky jsou soukromé společnosti a vše záleží na vývoji situace s COVID-19 pandemií v konkrétních zemích.

Vyhledávám lety, kupuji letenku s KLM – Holandsko i Mexiko jsou z těch více relaxovaných zemí, kde nejsou tak přísné restrikce. V Holandsku jede korona v plném proudu a lety pořád létají. Tady se žádné velké drama neděje, tak uvidíme. Už jsem poučená, letenka se dá jak zrušit, tak přebookovat bez poplatků.

8.4.

Zjišťuji, že nyní i můj vnitrostátní let do Mexiko City byl zrušen. Hmmm….jak se tam dostanu? Pojedu tedy autobusem? Bude ještě fungovat?

Soused mi říká, že koupil letenku na pozítří s KLM, Mexico City – Amsterdam – Frankfurt, zítra má let odsud do Mexiko City. Tak lety do Německa létají? Z Holandska? Proč nejsou tyhle lety vůbec na stránkách Velvyslanectví, když to je ta stejná společnost a speciální repatriační pozemní svozy jsou organizovány i z německých letišť (které jsou daleko blíž než Amsterdam)? Tolik otázek!

9.4.

Soused měl být už v Mexiko City, ale je tu. Vypráví nám své dnešní zážitky. Dojel na letiště, let byl stále platný, ovšem místo třiceti pasažérů se dostavilo k odbavení jen 7, a tak let nakonec zrušili s tím, že mu ho automaticky přesouvají na zítra. Nicméně bez jakékoli garance, situace se může opakovat. Prý místní požadují uzavření letiště a plánují na zítra blokádu příjezdové cesty k letišti (druhé nejbližší letiště už je uzavřené od včera díky prvnímu potvrzenému případu korony v regionu).

Konec je otevřený, (v tuto chvíli platnou) letenku sice mám, ale jak se odsud budu moci dostat na mezinárodní letiště v Mexiko City teď netuším. Je to cca 13 hodin autem, které nemám, a nevím, zda bude fungovat autobusová či letecká doprava…

Připojuji pár praktických informací pro pandemické časy:

  1. Pokud jste uvízli kdesi v cizině a potřebujete něco poslat z domova, existují společnosti, které vám dokáží zásilku dopravit, za příplatek i do špatně dostupných lokalit (v závislosti na dopravcích operujících v dané oblasti). Já jsem pro tento účel využila službu Balíkdozahraničí.cz. Cenu jsem dopředu poptala a znala a balík dorazil v pořádku a včas. POZOR: pokud si necháváte poslat nějakou elektroniku, i když v soukromém balíku, může podléhat clu – doporučuji předem ověřit s danou společností!
  2. Letenky doporučuji nakoupit přímo u konkrétní letecké společnosti, která let zajišťuje, ušetříte si spoustu času a nepříjemností, když věci zrovna neklapou, jak by měly. Nikdy jsem neměla žádný problém, ale tentokrát se mi zdánlivě jednodušší jeden booking více letů najednou opravdu nevyplatil. Spousta velkých společností nabízí možnost bezplatného rebookingu či refundace celé ceny letenky již v základu. Věnujte pozornost tomuto důležitému detailu.
  3. Na příslušná velvyslanectví rovnou volejte, v psaném textu se snadno spousta věcí „ztratí v překladu“. Pro dopravu z Mexika do Evropy najdete aktualizované informace zde:  https://www.mzv.cz/mexico/cz/viza_a_konzularni_informace/cestovani_do_mexika/lety_z_mexika_a_stredni_ameriky_do_eu.html , pro dopravu z jednotlivých Evropských měst do ČR najdete informace zde: https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/mimoradne_autobusove_linky.html

Doporučuji však každopádně napřímo kontaktovat velvyslanectví konkrétních zemí – té, ze které vyrážíte, i té, kde vás letadlo finálně vysadí. Rozcestník zde: https://www.mzv.cz/jnp/cz/o_ministerstvu/adresar_diplomatickych_misi/ceske_urady_v_zahranici/index.html

Pro krajní případy exotických destinací, kde ČR nemá zastoupení, připojuji i odkaz na přehled konzulárních zastoupení členských států EU ve světě: https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/konzularni_ochrana_obcanu_ceske/index.html

Mohlo by se vám také líbit