Co vidět a navštívit v Římě za 3 dny? (1.část)

foto: autor

Foto: 123RF.com
21 219

Hned na úvod musím zmínit, že se tentokrát podíváme do jednoho z nejhezčích měst Evropy, alespoň co se týká památek. Těch v Římě, jemuž se přezdívá nejčastěji Caput mundi (hlavní město světa) či La Città Eterna (věčné město), najdete opravdu bezpočet. My jsme do Říma vyrazili na konci srpna, tedy ještě v průběhu letních prázdnin, a přestože jsme od začátku předpokládali město plné turistů, čekalo nás v tomto směru příjemné překvapení.

Reklamy

Italské hlavní město Řím leží na řece Tibeře a rozkládá se na kopci. Svým rozložením je tak trochu podobné např. i Praze. Na obou březích najdete překrásné památky odkazující na jeho bohatou historii. Podle archeologických poznatků vzniklo město někdy v průběhu 8. století př. n.l. Prvopočátky jeho vzniku je možné najít zejména na pahorku Palatin. To je jeden z původních sedmi pahorků a také místo, kde se později začlo tvořit tzv. Forum Romanum. Forum Romanum bylo společně s Koloseem, Vatikánem jedním z hlavních cílů naší navštěvy. Ale vše popořádku.

Koloseum a Konstantinův oblouk
Koloseum a Konstantinův oblouk
Forum Romanum
Forum Romanum

Budete-li chtít cestovat do Říma na dva tři dny jako my, je dobré si před cestou udělat nějaký základní itinerář, co vše byste chtěli navštívit a vidět, abyste pak na místě neztráceli zbytečně čas hledáním informací. Velkou výhodou Říma je to, že většinu památek můžete opravdu snadno obejít pěšky. Jak již jsem zmínil, centrum je s Vatikánem soustředěné v poměrně dobré dochozí vzálenosti na obou březích Tibery. 

Reklamy

Následující článek vám tedy bude doufám malým pomocníkem, jak si naplánovat cestu tak, aby jste zbytečně neutráceli a neztráceli drahocenný čas. Protože času budete potřebovat opravdu hodně, rozhodnetel-i se navštívit všechna známá místa, která vám popíšu.

Kdy se vydat do Říma?

Jako první zřejmě padne otázka na to, kdy je dobré se do Říma vydat? My jsme do Říma vyrazili na konci letních prázdnin, poslední týden v srpnu. Ačkoliv jsme čekali přeplněné ulice turisty, zas tak strašné to nebylo. Dokonce bych řekl, že turistů zde bylo nečekaně málo. Samozřejmě, že to mohlo být tím, že jsme Řím navštívili v průběhu pracovního týdne (zpět jsme se vraceli v sobotu), ale i tak. Italové v tu dobu mají většinou také dovolené, ale tráví je jinde, než zrovna ve svém hlavním městě. O tom jaké zkušenosti měla v Římě naopak Veronika v květnu, se můžete dočíst zde. 

Patrně nejméně příjemným obdobím pro návštěvu Říma je konec podzimu, kdy je zde poměrně chladno a navíc i dost prší.

Jak a čím se do Říma dostat?

Budete-li o návštěvě města přemýšlet na poslední chvíli, asi vás to bude stát i více peněz. Proto osobně doporučuji tuto návštěvu naplánovat alespoň s dvou až tříměsíčním předstihem. Odměnou vám za to může být například i poměrně levná letenka. Tuto volbu jsme zvolili nakonec i my. Jet autobusem je další možnost, ale přeci jen za necelé 2 hodiny letadlem být na místě, je určitě lepší 😉

Zpáteční letenky se dají pořídit při 3-4 denním pobytu v rozmezí 600-1200 Kč na osobu. Jak jsme si sami následně ověřovali, cena letenky se s blížícím odletem neustále již jen zvyšovala. Takže určite rezervujte včas. Pokud narazíte na cenu zpáteční letenky okolo 1300 Kč, je to stále dobrá cena! Pokud poletíte z Prahy, máte na výběr lety na obě římská letiště. My jsme letěli s Ryanair, který létá na letiště Ciampino.

Kde se ubytovat?

Možností k ubytování je hodně. Ať už třeba přes Airbnb pro ubytování v soukromí, či Couchsurfing nebo můžete využít oblíbený Booking, přes který rezervujeme většinou i my. U nás padla volba na nové ubytování z kategorie B&B se snídaní – B&B Hotel Roma Pietralata. Výhodou bylo, že ubytování se nachází přímo u stanice metra Pietralata, v poměrně klidné části města. 

Jak do centra z letiště Ciampino?

Z letiště Ciampino se dá dostat na Termini za necelou hodinu MHD (autobusem+metrem). A když už jsme u cesty z letiště, tak přímo na letišti si můžete koupit jízdenku za 1,50 Eur, se kterou máte celkem 100 minut na cestování po městě (1x můžete s ní můžete přestoupit na metro). Na letišti nasedněte na autobus číslo 520 nebo 720. My využili linku 520 a na stanici Cinecitta přestoupili na metro, kterým jsme se dostali pohodlně na přestupní stanici Termini a z něj druhou strasou metra na stanici Pietralata k našemu hotelu.

Přestup z autobusu 520 na stanici Cinecitta
Přestup z autobusu 520 na stanici Cinecitta
Přestupní stanice metra Termini
Přestupní stanice metra Termini
Stanice Pietralata
Stanice Pietralata

Kam za památkami?

Pokud navštívíte Řím poprvé, určitě budete chtít vidět Koloseum a přilehlou část Forum Romanum s Palatine Hill. Nejsnadněji se sem dostanete modrým metrem (B) na stanici Colosseo. Co se týká Kolosea, pokud nejste přiznivci čekání ve frontách, doporučuji si zarezervovat a koupit vstupenku s tzv. přednostním vstupem. Rezervace se provádí přímo na i na konkrétní čas, takže si vše naplánujte tak, abyste na místě byli včas. Vchod do Kolosea je samostatný a opravdu předejdete celou frontu čekajících. Pokud zvolíte rezervaci i s prohlídkou Forum Romanum, bude vám platit lístek i tam. Dalšími vašimi zastávkami budou určitě Španělské schody, fontána Di Trevi, Vatikán, Andělský hrad 

Španělské schody cca v 10.00 hodin večer
Španělské schody cca v 10.00 hodin večer
Pantheon
Pantheon
Večerní Andělský Hrad
Večerní Andělský Hrad
Svatopetrské náměstí večer
Svatopetrské náměstí večer

Jednotlivé památky si však přiblížíme detailněji v pokračování. Budu se těšit příště.

Víte, že….

• v roce 1957 byla v Římě podepsána smlouva na jejiž základě vzniklo EHS (Evropské hospodářské společenství)?

• stanice metra Cinecitta se nachází u stejnojmenného filmového studia, které založil před druhou světovou válkou B. Mussolini. Ve studiu byly později natočeny takové velkofilmy jako např. Ben Hur nebo Gangy New Yorku.

• názvem Forum Římané označovali hlavní náměstí města? Jednalo vždy o centrum společenského života, kde se odehrávalo vždy to nejdůležitější. 

Může se hodit:

MHD – Jízdenky koupíte při příletu na letiště ve speciálních prodejnách (kioscích), jsou k dispozici i v některých Cafe Barech, tabáku nebo pak v automatech ve stanicích metra.

  • metro funguje od 5.30 do 23.30 (o víkendu do 0.30) v intervalech 7-10 minut
  • modré metro se v severovýchodním směru dělí, takže sledujte vždy na panelu nebo na předním voze, do jaké konečné jede
  • jízdenky jsou opatřeny čtecím páskem a dáváte je při svtupu i výstupu z metra do turniketů
  • autobusy jezdí cca také od 5.30 do půlnoci
  • jízdenka stojí 1,50 Eur (platí 100 minut a můžete jezdit autobusem a následně přestoupit 1x na metro) a využít ji můžete i při cestě z / na letiště. Pozor: na letišti Ciampino (CIA) jsou samozřejmě k dispozici i další jízdenky cca od 3,90 za jednosměrnou na stanici metra Termini.

Výhodné letenky můžete snadno vyhledat ZDE.

Cestovní pojištění na cesty s 50% slevou a nejvyšším krytím najdete na tomto odkazu.

 

Booking.com
Mohlo by se vám také líbit