Maltské ostrovy Gozo a Comino – skryté perly Středomoří

foto: autorka

1 749

Během mého cestování na Maltě jsem navštívila i její další ostrovy, Gozo a Comino. Ačkoliv tyto malé ostrůvky nejsou mezi Čechy příliš známé, jedná se o jedny z nejkrásnějších míst Evropy. Proč tomu tak je a co lze na Gozu a Cominu navštívit?

Reklamy

Překvapení na Gozu

Na Gozo jsem se dopravila s kamarádkou za pomocí trajektu z přístavu Cirkewwa na severu Malty. Dostat se do Cirkewwy místní nespolehlivou hromadnou dopravou bylo poněkud komplikované, takže jsme si pomáhaly autostopem. Samotná cesta trajektem však byla velmi rychlá. Po příjezdu jsme nasedly na autobus, který nas vysadil u našich Couchsurfing hostitelů (jedná se o webovou aplikaci, přes kterou lze sehnat ubytování u místních obyvatel zdarma).

Překvapivě, doprava na Gozu je lehce spolehlivější než na větším sousedním ostrově. Gozo má totiž nejen méně obyvatel, ale i turistů. A pokud patříte mezi sportovně založené jedince, hromadnou dopravu nepotřebujete. Gozo měří pouze cca 10 km na délku, proto můžete všude dojít pěšky.

Reklamy

Naši Couchsurfing hostitelé byli zhruba čtyřicetiletí manželé z Maďarska, kteří nás přivítali po středoevropsku. „Dáte si drink, že?“ zeptal se nadšeně Maďar a hned nám začal nalévat. Díky tomu jsme vyzkoušeli celou řadu místních pálenek, mezi nimiž doporučuji zejména sladký likér z maltských kaktusů.

Co si nenechat ujít?

Maďarští hostitelé byli velice milí a doporučili nám několik míst k navštívení. Na průzkum jsme se vydaly hned další den. Ze zátoky Marsalforn jsme došly podél pobřeží pěšky k Salt Pans. Jedná se o úchvatná pískovcová jezírka, která slouží k výrobě soli již 350 let. Zajímavostí jsou menší jeskyně vedle jezírek, které jsou volně přístupné.

Zhruba tři kilometry od Salt Pans leží Wied il-Għasri, což je uzounká laguna uprostřed skal s průzračnou vodou. Posadily jsme se na oblázkovou pláž a přestože voda byla v polovině května ještě chladná, odhodlaly jsme se vykoupat. Voda ve Wied il-Għasri je velmi čistá a bez medúz, kterých jsme si během procházky na pár místech všimly. Další dny jsme je však naštěstí už znovu neviděly.

Město Victoria

Následujícího dne jsme zamířily do největšího města Goza – Victorie, které má pouhých 6 901 obyvatel. Za návštěvu stojí místní Citadela, vysoká pevnost, z níž můžete spatřit mořské pobřeží na obou stranách ostrova. Chloubou Citadely je katedrála, postavená výhradně z maltského vápence.

Raritu na Gozu tvoří místní alternativní obchůdek s českými majiteli, kde jsme se náhodou ocitly. Poklidné Gozo si svým pohodářským životním stylem a překrásnou přírodou podmanilo mnoho lidí, kteří se tu přestěhovali ze všech koutů světa.

Další lákadla Goza

Z Victorie jsme došly pěšky zhruba tři kilometry do vzdálené vesničky Xlendi, kterou nám doporučili naši hostitelé. Mírumilovná zátoka tohoto městečka láká na vykoupání v průzračné vodě. Vyplatí se procházka podél pobřeží, odkud spatříte skvělé výhledy na nedaleké útesy. Pokud se vydáte z Xlendi směrem doprava po trekingové trati, trasa vás dovede za zhruba sto metrů k menší jeskyni u moře.

Poslední den na Gozu jsme se vydaly navštívit Dwejru, kde dříve stával největší div Goza, Azurové okno. Bohužel kvůli turistickému nerespektování zákazu vstupu na tento útes, se před několika lety Azurové okno zřítilo. Přesto Dwejra stále nabízí několik krás, například nedaleké jezírko Inland Sea s jeskyní či zátoku Blue Hole. Nicméně na návštěvu Dwejry vám stačí pouze půl hodiny.

 

Blue Lagoon – nejkrásnější zátoka na světě

Z Dwejry jsme se dopravily na trajekt, který nás dovezl na další maltský ostrov Comino.

Blue Lagoon (modrá laguna) na Gozu patří k největším zážitkům z Malty. Pokud jste milovníci moře, nenechte si tento ostrov ujít! Sytě azurovou Blue Lagoon mohu totiž s čistým svědomím označit za jednu z nejkrásnějších zátok na světě. Na pobyt na neobydleném Cominu, z něhož navíc máte skvělou vyhlídku na Gozo, si vyhraďte minimálně den. Můžete přespat i v místním campingu či hotelu.

Závěrem bych chtěla každému návštěvníkovi Malty vřele doporučit, abyste rozhodně ostrovy Gozo a Comino nevynechali. Comino láká na fantastické koupání, zatímco Gozo potěší příznivce přírodních krás a poklidné dovolené bez davů turistů.

Víte, že…:

Největší město Goza, Victoria, se původně jmenovalo Rabat. Jak napovídá název, Malta dříve spadala pod nadvládu Arabské říše. Traduje se, že v 16. století byla většina populace Goza zajata a odvlečena do otroctví. Rabat tedy zůstal dlouho neobydlený a chátral. Rozkvětu se město dočkalo až s britskou kolonizací. Rabat byl v 19. století přejmenován na Victorii podle královny Anglie.

Pár tipů na ubytování na Gozu najdete níže:

Mohlo by se vám také líbit