Káthmándú: město chrámů, nosičů a chaosu

foto: autorka

2 517

Káthmándú, hlavní město Nepálu, je vstupní branou pro horolezce a trekaře, mířící do Himalájí. Mnozí z nich se této metropoli, plné chaosu, prachu a zběsilé dopravy, snaží vyhnout, jiní zde stráví alespoň pár dní nebo dokonce měsíců. Vyplatí se Kátmándú navštívit a co tohle město může nabídnout?

Reklamy

Počáteční šok

V Káthmándú jsem plánovala několikadenní zastávku před trekem do základního tábora Everestu. Očekávala jsem kulturní zážitek plný starobylé architektury, skutečnost však byla poměrně šokující. Káthmándú je jeden velký zmatek. Všude zběsile projíždí hromadná doprava a nikde nenajdete žádné přechody. Jediný způsob, jak přejít silnici je vstoupit mezi jedoucí auta, zastavit je napřaženou rukou směrem k vozidlům a doufat, že se řidiči smilují. Chvíli mi trvalo, než jsem se z kulturního šoku vzpamatovala. Nicméně cestovatelé, kteří přiletěli z Indie, si Káthmándú pochvalovali se slovy, že se jedná o relativně poklidné město. Indická města jsou prý mnohem horší. Pokud se chystáte do Indie, doporučuje se nejdříve zamířit do Nepálu, abyste si na místní poměry navykli postupně.

Čtvrť Thamel: základna pro turisty

Ubytovala jsem se na hostelu v turistické čtvrti Thamel, kterou doporučuji jako základnu pro pobyt ve městě. Nepál je jednou z nejchudších zemí světa, proto jsou tu velmi nízké ceny. Za noc na hostelu jsem zaplatila 450 NPR, což je necelých 100 kč. V Thamelu najdete mnoho obchodů s vybavením na hory. Chystáte-li se na trek, vybavení nakoupíte mnohem levněji než v Česku. Jediné, co si doporučuji pořídit doma, je termoprádlo a boty. Většina nepálských značek jsou totiž padělky.

Reklamy

V Thamelu můžete levně nakoupit i suvenýry. Ale pozor, nepálským národním sportem je smlouvání. Místní mnohdy nastavují pro cizince několikanásobně vyšší ceny, proto s touto skutečností počítejte. Výjimkou jsou obchody s pevnou cenou, která bývá umístěná přímo na zboží. Pokud údaje o ceně chybí, vyplatí se smlouvat.

První dny jsem využila k nákupům na trek a objevováním Káthmándú. Už samotná čtvrť Thamel stojí za prozkoumání. Ve starobylé metropoli najdete přes 130 památek UNESCO. Mnoho z nich se nachází právě v Thamelu. Při procházce historickým centrem najdete chrám skoro v každé ulici. Přestože jsou některé z nich poškozené silným zemětřesením z roku 2015, většina památek zůstala v dobrém stavu. Za návštěvu stojí Durban Square, kde najdete několik chrámů a paláců. Jejich historie se datuje až do 3. století n. l. Vstupné je 1000 NPR (zhruba 210 kč).

Monkey Temple

Další z jedinečných míst je Monkey Temple, neboli Opičí chrám. Jak vyplývá z názvu, jedná se o chrám s vysokou koncentrací opic. Proto mějte osobní věci blízko u sebe a svačinu nechejte na později. Přesto je Monkey Temple považován za jedno z nejkrásnějších míst v Káthmándú. Tohle vyvýšené místo, odkud máte celé Káthmándú jako na dlani, je oproti rušnému městu oázou klidu. Historie Swaymbhunath stúpy, dominanty Opičího chrámu, sahá až do 5. století n. l. Dostanete se tu pohodlně taxíkem, ovšem i tady nezapomeňte smlouvat. Jízda z Thamelu by vás měla vyjít okolo 300 – 400 NPR.

Pokud patříte mezi dobrodružné povahy, vyzkoušejte jízdu tuktukem, které jsou opravdu levné. Velkým zážitkem tzv. Music Bus, neboli hudební autobus. Jedná se o autobus hromadné dopravy, kde hraje hlasitě muzika. Většinou pouští stejnou píseň alespoň deset minut v kuse, proto se obrňte pořádnou dávkou trpělivosti.

Co dalšího si nenechat ujít?

Dále se vyplatí navštívit Boudhanath stúpu, která se svými 36 metry tvoří největší stúpu v Nepálu. Jako většina stúp, Boudhanath ukrývá ostatky Buddhy nebo jiných významných osobností Buddhismu. Za zhlédnutí stúpy se platí vstupné, ovšem pouze pokud zavítáte na náměstí se stúpou hlavní ulicí. Boční ulice vstup nevybírají. Doporučuji posedět v některé z místních kaváren či restaurací ve vyšších patrech domů, které nabízí skvělý výhled na Boudhanath.

Prohlídku stúpy je dobré spojit s návštěvou chrámu Pashupatinath, který je pro změnu destinací hinduistů. Chrám, ležící na břehu řeky, nadchne milovníky historie, architektury a místní kultury. Přestože se jedná o nádherný chrámový komplex, z Pashupatinath mám i děsivý zážitek. Procházela jsem se s kamarádem podél řeky, která areálem protéká. Po několika metrech mi došlo, že jsou kolem nás mrtvá těla. Hodně z nich bylo poseto hejny much.

Pashupatinath je totiž místem, sloužícím ke kremaci zemřelých hinduistů. Když jsem následně uviděla přijíždějící sanitku s dalším nebožtíkem, zvedl se mi žaludek a došlo mi, že je čas k odchodu. Přesto návštěvu chrámu doporučuji zejména pro architektonické krásy.

Ráj asijské kuchyně

Co se týče gastronomie, Káthmándú potěší nejednoho labužníka. Město je rájem asijské kuchyně. Ochutnejte určitě momo, nepálské knedlíčky, které pořídíte již od cca 150 NPR. Za zmínku stojí i klasické smažené nudle a smažená rýže. Na treku v horách vás podrží tzv. dal bhat. Jedná se o rýži s čočkovou omáčkou, která je servírovaná stranou a na rýži se nalije. Tohle jídlo je velmi výživné a poskytne potřebnou energii.

Závěrem

Ať je vaše hlavní destinace v Nepálu jakákoliv, Káthmándú stojí za návštěvu. Město vás nadchne historickou architekturou, vysokou koncentrací starobylých chrámů a příznivými cenami. Jakmile si na ruch velkoměsta zvyknete, budete tu chtít strávit mnohem déle času. Když jsem se vrátila z treku, pobyt v hlavním městě jsem si opravdu užila. Oproti poklidným Hilamájím tvoří živelné Káthmándú osvěžující kontrast.

Co si přivézt z Nepálu:

Káthmándú je rájem nákupů. Pořídíte zde velmi levně nejen trekové vybavení, šátky a čepice z jačí srsti, ale i etno oblečení a doplňky (peněženky, náramky, obaly na kytaru apod.). Rozhodně si z Nepálu dovezte čaj. Rozšířeným je klasický černý čaj nebo Masala. Skvělým dárkem může být kosmetika Himalaya, kterou seženete v Káthmándú za nízké ceny.

Mohlo by se vám také líbit