5 největších půvabů pevninské Malajsie

foto: autorka a archiv

5 největších půvabů Malajsie - Tioman
1 337

Divoká hluboká džungle. Hory pohlcené mraky. Rozsáhlé čajové plantáže. Průzračné moře plné korálů. Zlatavé písečné pláže. Super moderní mrakodrapy. Historické koloniální památky. Přátelští lidé mnoha kultur. Máte pocit, že jsem zrovna vyjmenovala několik zemí? Ale ne. Jen jednu jedinou. Malajsii. Zemi mnoha tváří a podob.

Reklamy

Za svou různorodost a pestrost vděčí Malajsie geografickému „roztržení“ na dva kusy – pevninskou a ostrovní část. Zatímco první, pevninská část leží na Malajském poloostrově mezi Thajskem a Singapurem, na druhou polovinu země bychom se museli vydat pěkný kus přes moře, na ostrov Borneo. Na něm však Malajsie není sama, dělí se o něj ještě s Indonésií a Brunejí. I když tu nejdivočejší džungli s orangutany, kteří bývají hlavním důvodem návštěvy Malajsie mnoha dobrodruhů, pevninská Malajsie nezůstává pozadu a svým návštěvníkům nabízí všechna výše zmíněná lákadla. Pojďme se spolu vydat na 5 míst, kde tyto přírodní i městské půvaby pevninské Malajsie hledat.

1) Kuala Lumpur – za super moderními mrakodrapy

Zatímco mnoho malajských měst jsou díky dějinám plné kolonizace historickými skvosty, hlavní město Kuala Lumpur si vybudovalo podobu super moderní metropole 21. století. Nejznámějším z mrakodrapů je dvojice věží Petronas Twin Towers, které své doby bývaly nejvyšší budovou na světě. I když jsou tyto časy už nenávratně pryč, Petronas Twin Towers zůstávají neodmyslitelným symbolem města.

Reklamy

I když jsou dnes mrakodrapy hlavním motivem KL, ve skutečnosti tady toho najdete ještě mnohem více. Mezi všemi těmi výškovými budovami se mísí také koloniální domy, nádherné mešity, hinduistické chrámy, klidné parky i tržiště se street foodem, oblečením či suvenýry.

2) Melaka – za koloniální architekturou

Největším historickým půvabem celé Malajsie je malé městečko Melaka na západním pobřeží, která je zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Na jejím evropském a barevném rázu města se podepsala bohatá kolonizační historie. Díky své strategické poloze byla od 16. století využívaná jako centrum obchodu mezi Evropou a Východem. Vládu nad městem si v průběhu dějin vystřídali Portugalci, Nizozemci, Angličané nebo dokonce Číňané. Jeho návštěvníci proto dnes můžou obdivovat červeně natřené centrum města, pestrobarevně pomalované domečky podél nábřeží nebo kostel svatého Pavla, odkud je nádherný výhled na Melaku.

3) Cameron Highlands – za rozsáhlými čajovými plantážemi

Kdybyste mě mučili a já vám musela říct, které místo z celé pevninské Malajsie se mi líbilo nejvíce, bylo by to Cameron Highlands. Horská oblast nenabízí jen trekování džunglí a zdolávání hor, ale to hlavní, za čím sem turisté váží celou klikatou cestu, jsou čajové plantáže. A čím, že jsou tak přitažlivé? Jsou největšími čajovými plantážemi v celé Malajsii – vyprodukuje se tu až 70% spotřeby země – a ten výhled na ně je prostě dechberoucí.

Cameron Highlands a čajové plantáže
Cameron Highlands a čajové plantáže
Cameron Highlands a čajové plantáže
Cameron Highlands a čajové plantáže

4) Národní park Taman Negara – za divokou hlubokou džunglí

Pokud vám džungle v Cameron Highlands nebude stačit a preferujete ještě větší divočinu, zamiřte do Taman Negara, nejstaršího a svou rozlohou 4 343 km² největšího národního parku Malajsie. Právě tady můžete prozkoumat nejstarší tropický deštný prales na světě, který tu roste vlastním životem už neuvěřitelných 130 milionů (!) let. Taman Negara svým domovem nazývá na 200 druhů savců včetně slonů, tygrů, levhartů, nosorožců nebo medvědů malajských.

Národní park Taman Negara
Národní park Taman Negara

5) Ostrov Tioman – za zlatavými písečnými plážemi a průzračným mořem plné korálů

Hledáte tropický ráj, kde se zastavil čas? Nebo spíš místo, kde můžete zažívat neuvěřitelná dobrodružství? Ať už tak nebo tak, odpověď je Tioman. Malý ostrůvek o velikosti Plzně, který leží 62 km od východního pobřeží Malajsie.

Pláže na Tiomanu
Pláže na Tiomanu

Kdo preferuje relax, ocení zlatavé písečné pláže, které lemují jak západní, tak východní pobřeží ostrova. Tyrkysové moře je tak průzračné, jako jsem už dlouho jinde neviděla. A protože je Tioman duty-free, náladu vám ještě o trošku zpříjemní pivko, které tu stojí v přepočtu cca 10 Kč.

Jestli jste dobrodružnější povahy a vaše srdce prahne po objevování podmořského světa, je Tioman výbornou volbou. Okolní vody patří mezi nejkrásnější místa pro potápění na světě. Spatřit tu můžete nejen želvy či malé žraloky, ale i mořské hady, slimáky (nudibranch) či triggerfish. Jestli potápění ke svému životu nepotřebujete, tak Tioman má výborné podmínky i pro šnorchlování.

A kam, že za těmi přátelskými lidmi?

Tím největším půvabem Malajsie však zůstávají jeho obyvatele. I když je Malajsie převážně muslimskou zemí, ve skutečnosti se tu prolínají lidé mnoha kultur a náboženství. Je ale jedno, z jaké jste země nebo jaké náboženství vyznáváte. Všichni tu žijí v harmonii a vzájemně se respektují. Takže na otázku, kde se potkat s přátelskými obyvateli Malajsie, je odpověď: kamkoliv. Všude vás totiž přivítají s úsměvem a dobrou náladou.

Mohlo by se vám také líbit