Apulie – evropský Karibik (1. část)

Foto: autorka, Flickr a Pixabay

2 294

Itálie se, stejně jako Česká republika, dělí na kraje (zde se jim říká provincie) a právě do jedné z provincií vás nyní vezmu v první části svého putování touto oblastí. Apulie (italsky Puglia) se rozléhá na jihu Itálie, od poloostrova Gargano až po samotný konec „podpatku“. Břehy z východní strany omývá Jadranské moře, na jihozápadní straně se můžete opalovat na krásných „karibských“ plážích, které omývá Jónské moře.

Reklamy

K našemu cestování jsme využili možnosti vypůjčení auta, abychom se mohli snadněji po Apulii pohybovat a navštívit všechna místa, podle našeho itineráře.

Kreditka není debetka!

Musím upozornit, že pokud budete v Itálii uvažovat o vypůjčení automobilu, dejte si pozor na podmínky půjčoven aut! I když máte z jiné země zkušenosti s autopůjčovnami, kdy půjčují auta i bez kreditní karty (samozřejmě s plným pojištěním), tak v Itálii to mají úplně jinak. Pro každou autopůjčovnu zde platí odlišné podmínky. Já osobně mám zkušenost z Itálie s půjčovnou Firefly. Při vypůjčení auta jsme si přidávali plné pojištění. Zaručili jsme si tím nulovou odpovědnost z naší strany a s debetní kartou nebyl problém. Dokonce nevyžadovali ani kreditní kartu, jako v jiných zdejších autopůjčovnách. Dokoupit si plné pojištění pak opravdu doporučuji a zejména v Itálii. Italové jsou totiž na cestách značně nepředvídatelní a nějaká plná čára, zákaz stání či omezená rychlost je opravdu nezastaví.

Reklamy

Vyrážíme směr nová dobrodružství

Pro milovníky hradů mám tip na první zastávku asi 50 km západně od města Bari. Castel del Monte nechal již ve 13. století postavit císař Fridrich Štaufský. Od roku 1996 je tento hrad součástí světového dědictví UNESCO. Architektonicky se jedná opravdu o zvláštnost. Hrad je postaven na půdorysu osmiúhelníku a uvnitř je „dutý“. Ze zdejšího nádvoří je tak nádherný a nezvyklý výhled na nebe. Samotný exteriér hradu je moc pěkný, to se už ale bohužel nedá říct o jeho interiéru. Zpřístupněných je zde pouze pár místností s minimem exponátů.

Castel del Monte
Castel del Monte

Parkování je dostupné kousek před hradem. Pokud zde bude plno, tak stačí jet po hlavní cestě dál, neodbočit směr hrad a podél cesty najdete také místa na zaparkování. Pokud necháte auto tam, cesta k hradu vám zabere pěšky asi 15 minut. Vede do kopce přes lesík, takže i když bude parné počasí, bude to příjemná procházka.

Cena vstupného (červenec 2018):
Děti do 18 let – zdarma
Dospělý – 10€
Senioři nad 65 let – 9€
Snížená cena (občané EU od 18 do 25 let a státní učitelé) – 5€

Skalnaté město Matera

Další naší zastávkou bylo, asi 70 km jihovýchodně od Castel del Monte, město Matera, jehož nejstarší část je také součástí světového dědictví UNESCO. Území Matery bylo osídleno již od paleolitu a v jeho okolí se nacházejí nejvýznamnější místa pobytu jeskynního člověka v oblasti Středomoří.

Matera - město proslavené jeskynními domečky
Matera – město proslavené jeskynními domečky

V nejstarší části Matery se nachází domečky přímo ve skále, do kterých se můžete za menší vstupné podívat. Nad touto starou částí se nachází vyhlídka, ze které budete mít toto místo jako na dlani, stejně tak, jako jeskyně, které se nachází na protějším kopci.

Apulie nabízí i něco pro námořníky i pro milovníky automobilů

Pokud budete pokračovat jako my dále na jih ke krásným plážím, budete projíždět přes Taranto. V něm se nachází přístav, ve kterém kotví největší italská námořní flotila.

Taranto
Taranto
Taranto
Taranto

Dále bude vaše cesta pokračovat kolem Nardò ring. Automobilovým nadšencům určitě hned zaplesají srdíčka, hlavně milovníků značky Porsche. Nardò ring je totiž jedním z nejslavnějších vysokorychlostních testovacích okruhů. Původně ho otevřel a postavil Fiat, ale od roku 2012 patří právě automobilce Porsche. Okruh se nachází asi 20 km severně od města Nardò. Je dlouhý 12,5 km a nejvyšší povolená testovací rychlost je až 240 km/h.

Nardò ring
Nardò ring

Karibik v Itálii

Celé jihozápadní pobřeží onoho „italského podpatku“ je poseto krásnými plážemi, avšak ty nejznámější se nachází u města Porto Cesareo.

Pláž u Porto Cesareo
Pláž u Porto Cesareo

Samotné městečko je velice malebné, s nádhernými výhledy na moře. Večer je zde sice poněkud rušněji, ale pořád se nejedná o nějakou velkou diskotéku. Pokud máte rádi mořské plody, tak se určitě zastavte v nějaké místní restauraci. Všechny zdejší restaurace nabízejí plody moře upravené na všelijaké možné způsoby. Pokud hledáte pláže s menším počtem osob, než jsou ty u Porto Cesareo, mohu vám pak doporučit nedaleké pláže u města Torre Lapillo či Sant‘ Isidoro.

Strážní věž Torre Santa Maria dell’Alto
Strážní věž Torre Santa Maria dell’Alto
Strážní věž Torre Santa Maria dell’Alto v pozadí na útesu
Strážní věž Torre Santa Maria dell’Alto v pozadí na útesu

Za vaši návštěvu určitě také stojí státní park Parco naturale regionale Porto Selvaggio e Palude del Capitano. Park se nachází přesně mezi Porto Cesareo a Gallipoli a najdete zde především menší kamenité pláže, kde budete mít opravdu větší soukromí. Pokud si uděláte procházku lesem, směrem na jih, podél moře, dojdete až ke strážní věži Torre Santa Maria dell’Alto, odkud je nádherný výhled na okolí.

(pokračování italského road tripu nejen z Apulie příště)

Víte, že..

  • Apulie je nejméně hornatý kraj v Itálii?
  • Matera byla údajně založena Římany již ve 3. století před naším letopočtem?
  • V jednom díle 18té série Top Gearu testovali moderátoři rychlost aut právě na Nardò Ring?

Může se hodit:

Výhodné ubytování můžete zkusit výběrem některého ze stovek hostelů, hotelů nebo apartmánů, které najdete na tomto odkazu. 

Výhodné letenky můžete snadno vyhledat ZDE.

Cestovní pojištění na cesty s 50% slevou a nejvyšším krytím najdete na tomto odkazu.

Mohlo by se vám také líbit