Apulie – evropský Karibik (2. část)

Foto: autorka

1 235

Ve druhé části našeho putování se podíváme do Gallipoli, „na konec světa“ do města Santa Maria di Leuca a do jeskyně Zinzulusa.

Reklamy

Nejdražší parkování

Gallipoli, přezdíváné jako „perla Jónského moře, bylo po mnoho desítek let terčem nájezdů a místem bojů, ale i přesto je dodnes velice zachovalé a nachází se zde mnoho památek. Za zmínku určitě stojí Katedrála v historické části Gallipoli (Cathédrale de Gallipoli), Gallipolský hrad (Castello di Gallipoli) a také místní pláž s průzračnou vodou. Gallipoli by se dalo rozdělit na starou a novou část, přičemž se skoro všechny památky nachází v té staré, typické italské, části.

Podobné příspěvky

Vydáte-li se sem autem, dejte si velký pozor. Vjezd do historické části je zakázán! Pokud si ve spoustě různých dopravních značek, stejně jako my, nevšimnete té zákazové, tak Vás ihned po přejetí mostu vyfotí kamera a následně Vám přijde pokuta. Nachází se zde ale samozřejmě i sběrné parkoviště. Pokud sjedete ještě před mostem vedoucím do srdce Gallipoli, můžete zaparkovat na něm a dál pokračovat pěšky. Kousek od onoho „pokutového“ mostu, zpět do novější části, se nachází Řecká fontána.

Reklamy

Když už se pěšky dostanete do historické části, uvítá Vás hned již zmíněný Gallipolský hrad. Napravo od něj se pak nachází městská pláž s nádhernou vodou, a pokud půjdete pořád dál, dojdete až ke Gallipolské katedrále, kam se místní rybáři chodí modlit, aby měli pořádné úlovky. Po procházce městem se můžete vydat dál na jih poloostrova a cestou se můžete zastavit na dalších krásných plážích. Pak už dojedeme až na samotný konec „podpatku“.

Místo setkání dvou moří

Santa Maria di Leuca je malebné městěčko, které na Vás čeká na samotném konci italského „podpadku“. Tohle městečko, nacházející se doslova „na konci světa“, je propleteno desítkami úzkých uliček, proto doporučuji auto zaparkovat na některém z parkovišť nacházejícím se dál od centra a následně pokračovat pěšky.

Zdejší pobřeží je pak protkáno mnoha jeskyněmi, proto byste udělali velkou chybu, pokud byste se nevydali na plavbu lodí po okolí. Máte dvě možnosti. Buď si můžete zaplatit plavbu i s místním průvodcem, který Vás obohatí různými historkami a budete si moct zaplavat na pár místech v jeskyních, ale bude Vás na lodi více. Při této variantě si můžete ještě vybrat, zda se chcete plavit do Jónského či Jadranského moře. Pokud si ale chcete užít soukromí, či máte rádi řízení lodí, půjčovny nabízí i druhou možnost a to, že loď půjčí jen Vám. Že nemáte zkušenosti s kormidlováním? To vůbec nevadí. Po podepsání všech dokumentů se Vás ujme jeden z místních a všechny potřebné věci, včetně kotvení, Vám vysvětlí. Má to ale jednu nevýhodu. Nemůžete připlout až úplně k jeskyním, aby Vás nenadhodila nějaká vlna a nestala se tragédie. Pokud ale budete dodržovat pravidla bezpečnosti, tak se za odměnu můžete plavit hned přes dvě moře. No nezní to lákavě?

Cena skupinové plavby se pohybuje kolem 35€ za jednoho, naproti tomu cena zapůjčení lodi na celé odpoledne či dopoledne i s benzínem se pohybuje okolo 115€. Z lodi budete mít však nádherný výhled nejen na jeskyně, ale také na maják (II Faro di Santa Maria di Leuca) a katolický kostel (Santuario di Leuca) nad městem, kam se po plavbě určitě zajděte podívat. Právě od něj se Vám naskytne úžasný výhled na  ten pravý „konec světa“.

Chcete se v létě trochu zchladit? Navštivte jeskyni!

Jméno jeskyně Grotta Zinzulusa je odvozeno od slova „zinzuli“, což v překladu znamená „hadry“. Ze stropu uvnitř jeskyně visí krasové útvary, které právě kusy látek připomínají. Jeskyně leží severně od města Castro. Parkoviště se nachází přímo u jeskyně. Po zadání části Vaší SPZ ve zdejším automatu a zaplacení pár drobných, zde můžete parkovat třeba celý den a užít si tak třeba i bazénu, postaveného přímo před vstupem do jeskyně.

Ceník vstupu do jeskyně (červenec 2018):
dospělí – 6€
děti – 3€

Ceník vstupu do bazénu(červenec 2018):
dospělí – 5€
děti – 3€

(poslední část našeho italského road tripu příště)

Víte že..

  • se z jiného místa v 18. století, nevyváželo tolik olivového oleje, jako z Gallipoli?
  • maják v Leuce zde stojí už od nepaměti a je skoro 50m vysoký?
  • Grotta Zinzulusa byla objevena v roce 1793, ale pro veřejnost byla zpřístupněna až v roce 1957?

Chystáte se vyrazit na cestu? Zarezervujte si výhodné ubytování…

Mohlo by se vám také líbit