Týden v Andalusii (1. část)

Foto: autorka

2 463

V dalším trojdílném putování se společně se mnou podíváte na nejzajímavější místa Andalusie. Navštívíme nebezpečnou stezku ve skále – Caminito del Rey, pohladíme si volně žijící opice na Gibraltaru, a také se podíváme na slavnou mešitu v Córdobě.

Reklamy

Andalusie je nejlidnatější autonomní společenství ve Španělsku, s hlavním a zároveň největším městem Sevillou. Jedná se oblast na jihu Španělska na pobřeží Středozemního moře a Atlantského oceánu. Část pyrenejského poloostrova byla asi 700 let pod arabskou nadvládou. To se podepsalo nejen na některých památkách a městech, ale i na samotném názvu Andalusie, jež pochází z arabského „Al Andalus“.

Málaga – nejen místo odletu a příletu

Naše putování začneme v druhém největším městě Andalusie – Málaze. Právě sem jsme přiletěli i my a bez problémů si zde (i bez kreditky) vypůjčili auto. Málaga leží na pobřeží Costa del Sol a je přístavním městem.

Reklamy

Jako první doporučuji navštívit hrad El castillo de Gibralfaro. Hrad se, ostatně stejně jako většina hradů, nachází na kopci. Pro jeho návštěvu proto doporučuji zvolit zejména dopolední hodiny, kdy ještě sluníčko nebude tak vysoko. Při vašem pozvolném stoupání si pak můžete postupně užívat čím dál tím krásnější výhledy na moře, přístav Málagy a nebo býčí arénu La Malagueta. V aréně se nachází více než 14 000 míst pro diváky a jedná se o jednu z největších býčích arén ve Španělsku. Nedaleko arény se nachází stejnojmenná pláž La Malagueta.

Místní katedrála (Catedral de la Encarnación) dostala přezdívku „ta jednoramenná“, jelikož má pouze jednu věž, ta druhá nebyla nikdy kvůli nedostatku peněz dostavěna.

Mezi další zajímavá místa, která rozhodně stojí za návštěvu, můžeme zařadit zdejší maurskou pevnost (Alcazaba). Ta stojí na troskách fénického paláce a ukrývá ruiny římského amfiteátru.

Málaga potěší i gurmány. Mezi nejslavnější místní jídla rozhodně patří fritované ryby, zejména fritovaná sardel. Tu, stejně jako španělskou paellu, seženete v každé lepší restauraci.

Jen pro odvážné!

Po návštěvě památek a ochutnávce místních specialit nastal čas se přesunou o pár kilometrů dál. Naší další zastávkou byla stezka ve skalách – Caminito del Rey. Zaparkovat můžete na jednom z parkovišť, přímo určených pro Caminito nebo kdekoliv podél cesty, po které budete přijíždět. Stezce se dříve přezdívalo chodník smrti, jelikož zde skončilo pár životů odvážlivců, kteří se na ni, i přes zákaz, vydali. V roce 2015 byla stezka znovu otevřena a nyní je již, díky svým novým chodníčkům, bezpečná. Vstupní brána se nachází u městečka Ardales (acceso norte). Od auta Vám to zde bude trvat asi půl hodinky pěšky, proto doporučuji časovou rezervu!

Caminito del Rey

Při vstupu vám vysvětlí bezpečnostní instrukce, dostanete ochrannou přilbu a můžete jít na to. Samotná stezka je dlouhá 7,7 km a cesta po ní trvá asi 2 a půl hodiny. Místy se jde po dřevěných chodníčcích, připevněných na skále, místy půjdete přes les. Nachází se zde také lávka či most mezi skalami, který Vám dodá trochu adrenalinu, zejména pokud máte strach z výšek. Postupně dojdete až do městečka El Chorro, které je přezdíváno „Mekka horolezců“. Na konci stezky je zastávka, odkud jezdí asi co půl hodiny autobus, který vás odveze zpět na parkoviště, přímo k autu (jízdenku si můžete koupit u řidiče za 1,55€).

Caminito del Rey

Cena vstupného (listopad 2018):
bez průvodce – 10€
s anglicky či španělsky mluvícím průvodcem – 18€

Vstupenky rezervuje na oficiálních webových stránkách s dostatečným časovým předstihem! Každé pondělí je Caminito del Rey uzavřeno! Vstup je pro děti do 8 let zakázán!

Město pohádkového, kresleného býčka Ferdinanda

Býček Ferdinand, ze stejnojmenné kreslené pohádky, v několika záběrech pobíhal úzkými uličkami v Rondě, která byla naší další zastávkou.

Ronda

Ronda stojí nad roklí El Tajo, která je místy až 130 metrů hluboká a vede přes ni obdivuhodný klenutý most (Puete Nuevo). Ten spojuje město, které bylo dříve rozděleno na dvě části. Výhledy z mostu i z jeho okolí jsou nezapomenutelné!

Druhou část Rondy tvoří zcela jiný svět – arabský. Jižní část města si dodnes zachovala arabský nádech. Najdete zde části hradeb s bránou (Puerta de Almocábar), lázně (Baños Arabes) a starý most (Puente San Miguel).

Další ikonou v Rondě je rozhodně místní býčí aréna (Plaza de Toros de la Real Maestranza de Caballería de Ronda). Aréna byla postavena již v roce 1781 a patří k nejstarším ve Španělsku. Nedaleko od arény se rozléhá park, který na samotném konci nabízí úchvatnou vyhlídku (Mirador de Ronda).

(druhá část putování po Španělsku příště).

Může se hodit:

Výhodné ubytování můžete zkusit výběrem některého ze stovek hostelů, hotelů nebo apartmánů, které najdete na tomto odkazu.

Výhodné letenky můžete snadno vyhledat ZDE.

Cestovní pojištění na cesty s 50% slevou a nejvyšším krytím najdete na tomto odkazu.

Víte, že..

  • se v Málaze narodil slavný malíř Pablo Picasso a také herec Antonio Banderas?
  • stezka Caminito del Rey byla v roce 2001 uzavřena, poté co na ni mezi lety 1999 a 2000 zemřelo 5 lidí?
  • opravy stezky stály v přepočtu asi 86 miliónů korun?
  • si spisovatel Ernest Hemingway vybral Rondu jako své letní sídlo?

Chystáte se navštívit Málagu? Rezervovat si zde výhodné ubytování můžete zde:

Mohlo by se vám také líbit