Tádž Mahal – nejslavnější pokladnice islámského umění v Indii

Foto: © 123RF.com a Shutterstock

1 568

Mistrovské dílo architektury z období vlády Velkých Mughalů, to je Tádž Mahal. Dílo zařazené na seznam novodobých sedmi divů světa. Nechal jej postavit indický panovník Šáhdžahán jako poctu své zesnulé manželce. Dnes přitahuje miliony návštěvníků z celého světa.

Reklamy

Žila byla perská princezna Ardžumand Banu Baygam a ta se ve věku svých 19 let provdala za Šáhdžahána. Z tradice pak přijala jméno Mumtáz Mahal, což volně přeloženo znamená „vyvolená palácem“ nebo „perla paláce”.

Láska až za hrob

Mumtáz Mahal byla nejen úžasně krásná dívka, ale i okouzlující a mimořádně inteligentní osobnost, které si všichni vážili. Šáhdžahán jí navíc zcela důvěřoval a brával ji s sebou na oficiální obchodní cesty i na svá válečná tažení.

Reklamy

Mumtáz Mahal svého chotě milovala a běhěm jejich manželství se jim narodilo 14 dětí! Bohužel před narozením posledního z nich, se velmi pokročilém stádiu těhotenství, vydala na další cestu spolu se svým manželem. Předčasně na ní porodila a následkem porodu zemřela.

Tesně před svou smrtí musel Šáhdžahán dát Mumtáz Mahal tři sliby:

  1. že se nikdy znovu neožení
  2. že se postará o jejich děti
  3. že jí postaví překrásné mauzoleum.

Chrám, jemuž se žádný jiný nevyrovná

Po smrti milované Mumtáz Mahal Šáhdžahán přes noc zešedivěl a na celý rok upadl do velké deprese. Přesně po roce se však z ničeho nic pustil do práce.

Na břehu řeky Jamuny, u tehdejšího hlavního města Ágry, vybral místo, najmul tisíce dělníků a zahájil výstavbu velkolepého mauzolea. K dispozici měl neomezené prostředky a tak chtěl, aby stavba byla naprosto unikátní a žádné jiné na světě se nepodobala.

Mramor, polodrahokamy i zlato – to vše bylo při výstavbě chrámu lásky Tádž Mahal použito. Uprostřed nechal vystavět mramorový chrám s charakteristickou kupolí na čtvercové terase. V jejích rozích pak vyrostly čtyři minarety, které se mírně naklánějí směrem od chrámu. A to proto, že pokud by došlo např. k zemetřesení, aby se nezřítily na hlavní chrám. Stěny nechal vyzdobit drahými kameny, bílými mramorovými stěnami, které dělníci proložili černými mramorovými deskami s urývky z koránu.

Z mramorové terasy mauzolea se pak otevírá široký výhled do údolí řeky Jamuny. Hinduisté považují Jamunu, která pramení v Himalájích, za jednu ze svatých řek. Délka toku Jamuny činí 1384 km a protéká novým hlavním městem Novým Dillí i původní Ágrou a vlévá se do matky všech řek – posvátné Gangy.

V chrámu jsou uloženy symbolické sarkofágy vládce Šáhdžahána i jeho zesnulé manželky Mumtáz Mahal. Oba dva byli však v souladu s islámskou tradicí pohřbeni pod chrámem samotným. Po Šáhdžahánově smrti a následnému ukončení vlády Velkých Mughalů, začal Tádž Mahal chátrat.

Stavba, která překoná věky

Teprve na počátku 20. století, se opět dostal do zájmu a byl postupně opravován. Od roku 1983 byl zařazen na seznam světového dědictví UNESCO a od roku 2007 je zařazen na seznamu novodobých sedmi divů světa.

Díky uniktátním stavebním materiálům, se v různých denních dobách mění barevnost odstínů stavby. Ráno je stavba narůžovělá, ve dne a v podvečer bílá a v noci při svitu měcíce září zlatavou barvou. Tyto nádherné proměny je nejlépe sledovat z protilehlého břehu.

Víte, že…

  • Na stavbě Tádž Mahal pracovalo až 25 000 dělníků a umělců z Asie.
  • Mramor byl dopravován z lomu vzdáleného 350 km.
  • Rakev Mumtáz Mahal byla pokryta plátky čistého zlata, perlami a diamanty.
  • Dnem i nocí hlídalo chrám přes 200 strážců.
  • Dodnes se nesmí do okruhu 50 km od chrámu vystavět žádný průmyslový komplex či továrna, a to proto, aby nebylo znečištěno ovzduší a nebyl znehodnocen použitý bílý mramor.
  • Podle legendy plánoval Šáhdžahán výstavbu stejného mauzolea i pro sebe, na druhém břehu řeky Jamuny a to naopak z řerného mramoru. Oba chrámy pak měly být propojeny mostem z ryzího stříbra. K této stavbě ovšem již nedošlo.

Zajímavosti:

Doba výstavby: 1632-1654
Rozloha: 177 000 m2 (580×305 m)
Výška: 73 metrů
Počet turistů: cca 8 milionů návštěvníků ročně

Může se hodit:

Pokud budete ubytováni např. v Novém Dillí bude vám cesta autem trvat 3-4 hodiny a vyplatí se určitě využít místní služby průvodců. Vyzvednou vás kdekoliv – v hotelu nebo i rovnou na letišti. Níže jsou některé ověřené služby.
Celodenní výlet z Nového Dillí do Ágry
Celodenní výlet z Nového Dillí do Taj Mahalu

Aktuální cenu vstupného najdete zde:
www.tajmahal.gov

Zarezervujte si výhodné ubytování…

Mohlo by se vám také líbit