Kazachstán: jeden z největších států planety

foto: archiv autora a 123rf.com

2 565

Tahle středoasijská země je 34x vetší než naše Česká republika. Její rozloha je úctyhodných 2,724 miliónů km² a tím se zároveň řadí na první místo největšího vnitrozemského státu na planetě. Jakožto bývalá součást Sovětského svazu je od roku 1991 zcela samostaným státem.

Reklamy

Než se pustíme do toho, co nás při návštěvě v Kazachstánu čeká, pojďme se nejprve podívat, na pár obecných údajů. Celá země se rozkládá v teplém až suchém podnebném pásu. Většinu zdejšího území pokrývají nízko položené plošiny nebo pahorkatiny. Na západě a ve střední části najdete i nížiny (Kaspickou nebo Turanskou). Na severu se pak rozkládá Turgajská plošina a na východě Kazašská pahorkatina, která zde přechází v nádherná pohoří Altaj a Ťan-šan.

Pro Kazachstán jsou typické velké rozdíly teplot. Průměrné lednové teploty se pohybují od –18 °C na severu až po –3 °C na jihu. Průměrné červencové teploty se pohybují v rozmezí od 19 °C do 30 °C. V zimě zde může teplota vlivem mrazivého arktického vzduchu klesnout až na –50 °C. Naopak v letních mesících maxima mohou dosáhnout cca 40 °C.

Reklamy

Výkladní skříň Kazachstánu – Nur-Sultan (Astana)

Asi první zastávkou, která na vás čeká po příletu do téhle země, bude jeho hlavní město Nur-Sultan (dříve Astana), které je zároveň nejmladším hlavním městem na světě. Status hlavního města získalo teprve v roce 1997 namísto dosavadní Almaty z rozhodnutí tehdejšího (a stále i současného) prezidenta Nursultana Nazarbajeva.

Město vyrostlo defacto ve stepi. Na místě, kde se v dobách Sovětského svazu, testovaly např. i atomové zbraně. Na místě již žádná radioaktivita nehrozí. Dnes tu stojí doslova pozlacené, extravagantní a futuristické mrakodrapy, široké dálnice i nádherné parky a náměstí.

Největší stan na světě

Nur-Sultan nabízí opravdu nepřeberné množství zajímavostí. Najdete zde např. největší stan na světě Khan Satyr. To je jinak zdejší obrovské nákupní centrum, kde kromě klasických obchodů světových značek najdete třeba i aquapark, ve kterém se nachízí umělá písečná pláž s pískem dovezeným údajně z Malediv.

Při procházce městem můžete obdivovat překrásnou budovu opery nebo národního divadla otevřeného v roce 2013. Podobu mu údajně dal zdejší vládce, prezident Nazarbajev. Moderní tvář získala i zdejší budova národního muzea, ve které se vypravíte napříč dějinami Kazachstánu od starověku po současnost.

Pompéznost je zdejší dominantou

Navštívit se vyplatí také neskutečnou mešitu Hazrat Sultan s kapacitou 10.000 věřících nebo malou Pyramidu míru a souladu, kterou navrhl slavný britský architekt Norman Foster. V se nachází operní sál s kapacitou 1500 diváků, muzeum a knihovna. V noci pyramida září různými barvami od žluté, červené a modré až po zelenou. Jednou za tři roky se v ní schází přes 200 zástupců různých světových náboženství.

A samozřejmě nesmíme zapomenout navštívit ani na úžasný palác pana prezidenta, Ak Orda. V překladu to znamená “bílá horda”. Celá budova má pět pater a je 80 m vysoká. Rozloha paláce činí 36 700 m2. Zajímavostí je, že jedna ze zdejších místností je navržena tak, aby připomínala tradiční jurtu.

Chupa Chups

Centrum města doplňuje ještě nepřehlédnutelná dominanta “lízátko Chupa Chups” – vyhlídková věž, která je vysoká 105 m a jakési její „větve“ se zdvihají až k vrcholu, kde je umístěna, jak jinak, pozlacená koule o průměru 22 m. Věž Bayterek, jak zní její oficiální název, má v 97 metrech umístěnu i vyhlídkovou terasu, ze které se můžete sami pokochat vyhlídkou na toto sci-fi město.

 

A budete-li v Astaně přes noc, můžete mrknout na tři zdejší zakřivené mrakodrapy, které v noci díky LED technologiím ve sklech, napodobují vizuálně polární záři.

Velkolepost tohoto místa pak uzavírá komplex budov zdejší ropné společnosti Kaz Munay Gas, jejíž sídlo je opravdu monumentální. Centrální část tvoří budovy spojené “vítězným obloukem”, kterým dojdete k již zmíněnému největšímu stanu OC Khan Satyr.

A jako každou správnou metropolí, protéká i tou zdejší řeka Išim, jejíž modernizovaná nábřeží nabízejí nejen místním, ale i turistům, vyhledánavou zónu k procházkám či relaxaci.

Astana je bez jakékoliv nadsázky opravdu výkladní skříní nového progresivního, moderního a hlavně bohatého Kazachstánu.

Přírodní rezervace

Pokud však budete mít moderního města už dost, můžete se snadno přesunout do přírody. Většina území Kazachstánu stále oplývá zajímavou a zatím divokou přírodou. Například na trojmezí hranic Kazachstánu, Uzbekistánu a Turkmenistánu se nachází zajímavá biosférická rezervace Usťjurt. Kromě toho, že připomíná krajinu v USA v oblasti Colorada, tak je významná především tím, že se zde ve volné přírodě ještě stále vyskytuje např. kriticky ohrožený druh antilop sajgy tatarské.

 

Dalším zajímavým kusem přírody je Burabai, který je od roku 1910 i národním parkem. Ne nadarmo se mu zde přezdívá Švýcarsko Kazachstánu. Načerpáte v něm čistý a čerstvý vzduch, ale především si zde vychutnáte pohled na několik překrásných jezer doplněných zdejším “Matterhornem” – dominantou v podobě 947 metrů vysoké hory.

Trocha tradice

Mezi největší místní speciality, co se týká jídla, patří Beshbamak. Pro nás střodoevropany to je možná něco nezvyklého. Beshbamak je totiž pomalu dušené koňské nebo i beraní maso, doplněné širokými nudlemi, cibulkou a celé je to přelité masovým vývarem. Tuhle pochoutku doplňuje ještě jogurt. Určitě je dobré si ten jogurt dát, protože jinak se vám tahle kalorická bomba bude trávit dost těžko.

Bajkonur

Kromě již zmíněných aktivit vám Kazachstán nabízí ještě jednu zajímavost. Z kazašského kosmodromu Bakonur startují stále vesmírné lodě, které zásobují např. orbitální stanici. Jste-li tedy nadšenci kosmonautiky a chcete-li se podívat na vlastní oči, jak vypadá skutečný start rakety do vesmíru, je to takříkajíc povinnost toto místo navštívit. Na místě si můžete prohlédnout nejen např. jednu z nejsilnějších nosných raket Proton, stále aktivně využívané odpaliště Gagarina i jeho domek. Obdivovat můžete i nosnou raketu Eněrgia nebo raketoplán Buran. Třešničkou na dortu pak může být, při dobré konstelaci, pohled na start rakety do vesmíru. Nicméně to má ale jeden háček. Budete-li o návštěvě Bajkonurské oblasti uvažovat, je potřeba si dopředu vyřídit patřičná povolení, neboť tato je oblast přísně střeženou zónou a vstup je jen na zvláštní povolení.

Víte, že…

  • Autorem celé dispozice nového Nur-Sultanu je japonský archhitekt Kišó Kurokawa. Podle platného harmonogramu územního plánu by mělo být město dokončeno v roce 2030.
  • V kazaštině znamená původní název Astana – hlavní město. Slovo astana však pochází z perštiny a znamená “práh chrámu” či “svatyně”.

Může se hodit

Oficiální název: Republika Kazachstán
Hlavní město: Astana
Náboženství: islám 54%, křesťanské: 26%
Počet obyvatel: 18 556 698 (2017)
Rozloha: 2 724 300 km²
Měna: Kazachstánské tenge (100 KZT = 5,90 Kč)
Jazyk: Ruština, Kazaština. Anglicky se zde téměř nedomluvíte.
Mezinárodní kód: KAZ
MPZ: KZ
Telefonní předvolba: +7

Mohlo by se vám také líbit