Rainbow Mountain: Skrytý klenot peruánských And

foto: autorka

Rainbow Mountain, Duhová hora, Hora šesti barev nebo také Vinicunca
2 676

Duhová hora (Rainbow Mountain), Hora šesti barev nebo také Vinicunca je název, který nese pískovcová hora ležící v pohoří Andy. Toto místo byste zaručeně neměli minout, rozhodnete-li se navštívit region Cuzco v Peru, který je známý především díky Machu Picchu. Hora získala své jméno díky jedinečnému zbarvení. To je tvořeno vrstvami minerálních sedimentů, jež byly formovány sopečnou erozí.

Reklamy

Než se vydáte na cestu…

Rainbow Mountain nebo-li Vinicunca leží ve výšce 5 200 metrů nad mořem, dobrá fyzická kondice je tedy nezbytná k jejímu zdolání. Začátek treku je vzdálený asi tři hodiny jízdy autem od Cuzca. Nejjednodušším a nejbezpečnějším způsobem, jak se k hoře dostat, je cestovat spolu s některou místní agenturou. Agentur, nabízejících jednodenní zájezd, v Cuzcu naleznete hned několik. Stačí jej rezervovat den dopředu přímo v kanceláři některé z agentur.

Spousta z nich se nachází v postranních uličkách poblíž Plaza de Armas. Rezervaci je možné provést i online, ale ceny jsou zpravidla vyšší. Pokud v Cuzcu trávíte více dní, je dobré sledovat předpověď počasí a podle ní si výlet naplánovat. Déšť může váš výstup velmi znepříjemnit a horský terén proměnit v bahno. Deštivé počasí také znemožní vyniknutí barevnosti hory. Cena zájezdu s agenturou se pohybuje okolo 100 – 130 peruánských soles. Zahrnuje transport, snídani, oběd, vstupní poplatek na horu v hodnotě 10 soles a průvodce. Celou výpravu také doprovází zdravotníci. Pro případ, že by se někomu udělalo nevolno, s sebou mají i kyslíkový přístroj.

Reklamy

Průběh výstupu

Výlet začíná již v brzkých ranních hodinách. Minibus vyzvedne všechny účastníky mezi 3 – 4 hodinou v místě jejich ubytování. Asi po dvou hodinách cesty následuje zastávka na snídani, po níž dojde k seznámení s průběhem celého výstupu. Minibus dále pokračuje do místa Chilliwani, kde celý trek začíná. Samotný výstup trvá asi dvě hodiny a převýšení, které musíte zdolat je cca 1000 m. n. m.

Na začátku trasy si lze za cenu 70 – 90 soles pronajmout koně, čehož mohou využít zejména fyzicky méně zdatní jedinci. Tato varianta se však příliš nevyplatí, jelikož náročnější úseky musíte stejně zdolat pěšky. Po cestě k vrcholu Rainbow Mountain se můžete kochat výhledem na pahorky rozlehlých And, které se zbarvují do nejrůznějších odstínů zelené a hnědé.

 

Ve výškách pak můžete pozorovat bíle zasněžené špičky. Během výstupu dávejte pozor, abyste neztratili svou skupinu, jelikož minibusů vyrážejících k hoře je vždy několik. Na samém vrcholku se vám naskytne opravdu dech beroucí pohled. Na jedné straně je lemovaný Duhovou horou a horou Ausangate na straně druhé.

Na jedné straně je lemovaný Duhovou horou a horou Ausangate na straně druhé.
Na jedné straně je lemovaný Duhovou horou a horou Ausangate na straně druhé.

Než se s vaší výpravou vydáte zase nazpátek, máte ještě čas vyfotit nespočet fotek. Sestup z hory je sice kratší, avšak vzhledem k vysoké nadmořské výšce neméně náročný. Většina turistů se při něm potýká s bolestí hlavy a nevolností. Před návratem do Cuzca vás ještě čeká zastávka na oběd. Po zpáteční cestě některé minibusy zastavují podél horských jezer, u nichž si je možné pořídit několik fotografií.

Tipy

  • Vzhledem k velké nadmořské výšce je nutné se po příjezdu do Cuzca nejprve aklimatizovat na místní výškové poměry. Výstup na Duhovou horu (Rainbow Mountain) by tedy neměl být vaší první vysokohorskou túrou v Peru.
  • Pro zmírnění nevolnosti z velké nadmořské výšky se doporučuje pít čaj z koky nebo žvýkat listy této rostliny. Místní obchodníci kromě čaje a listů prodávají například i bonbony nebo čokoládu obsahující koku.

Víte, že…

  • Vinicunca byla objevena poměrně nedávno, jelikož ležela pod velkou vrstvou sněhu. V důsledku klimatických změn však sníh postupně roztál a horu odhalil.
  • První zájezdy doprovázené průvodci se na horu začaly podnikat v roce 2016.
  • Hora je tvořena 14 různorodě zbarvenými minerály.

Může se hodit:

Výhodné ubytování můžete zkusit výběrem některého ze stovek hostelů, hotelů nebo apartmánů, které najdete na tomto odkazu. 

Výhodné letenky můžete snadno vyhledat ZDE.

Cestovní pojištění na cesty s 50% slevou a nejvyšším krytím najdete na tomto odkazu.

Mohlo by se vám také líbit