Rio de Janeiro – město karnevalů

Foto: © 123RF.com / Dmitry Islentyev
1 345

Taky jste již slyšeli, že Bůh potřeboval ke stvoření světa šest dní? A sedmý den, že po práci odpočíval? V Brazílii to tak úplně neplatí… za sedmý den totiž Bůh stvořil Rio de Janeiro. Alespoň tak to vnímají místní obyvatelé, kteří jsou na své město patřičně hrdí.

Reklamy

Rio de Janeiro

Je 25. největším městem na světě a druhým největším městem v Brazílii. Rozkládá se na ploše 1260 km2 a žije v něm téměř 6,5 miliónů obyvatel. Má jednu z nejvyšších hustot zalidnění měst na 1 km2 na Jižní polokouli (cca 5000 obyvatel / 1 km2).

Jméno dostalo po portugalském mořeplavci a objeviteli Gasparovi de Lomosovi, který zde v roce 1502 objevil záliv Guanabra. A protože se tehdy mylně domníval, že se jedná o ústí nějaké řeky, nazval toto místo po kalendářním měsíci, ve kterém k objevu došlo, tedy lednu.

Reklamy

Kristus Spasitel

Nad městem, na kopci Corcovado, dnes stojí asi nejznámější socha Krista Spasitele na světě. Stala se bezesporu nejznámějším symbolem tohoto města a je i neoficiálně zařazena za jeden z novodobých divů světa. Vztyčena byla v roce 1931 a jejím autorem je sochař Heitor da Silva Costa, splolečně s francouzským sochařem Paulem Landowskim, který vytvořil její ruce a hlavu. Socha se dívá na moře a rozpřahuje přitom své ruce nad městem, které tím má chránit od všeho špatného. Bohužel dnes je to místními obyvateli bráno spíše jako že žehná bohatým, kteří zijí na pobřeží a obrací se naopak zády k chudým, kteří žijí v kopcích. Strmé svahy v okolí města jsou totiž dnes poseté chudinskými slumy – takzvanými favelas. Chudoba je zde velmi vážným problémem, který doprovází nedostatečný přístup ke zdravotní péči a vzdělání, obchod s drogami, zbraněmi a velká míra kriminality. To se podepsalo i na přípravách světového šampionátu ve fotbale v roce 2014 i letních olympijských hrách v roce 2016.

Sambodrom

Město je proslulé svým každoročním karnevalem, který sem pokaždé přiláká desítky tisíc turistů nejenom z Brazílie, ale i celého světa. Oficiální oslavy začínají velkým průvodem, kdy celým městem projíždí Momo, král karnevalu. Oslavy trvají celkem pět dní, od pátku do úterý před Popeleční středou. Lidé však začínají spontánně slavit už mnohem dříve a přípravy jim mnohdy zaberou celý rok. Ve městě se konají koncerty, akce pod širým nebem, taneční zábavy a další vystoupení. Karneval vrcholí přehlídkou 14 nejlepších tanečních škol na tzv. Sambodromu. Sambu, která je jedním z nejznámějších tanců, zde uvidíte v mnoha podobách. Sambodrom je obrovská scéna s kapacitou pro téměř 60 000 diváků. Každou ze škol pak při vystoupení zastupuje několik tisíc tanečníků a hudebníků a k tomu, aby prošla 800 metrovým Sambodromem, jí musí postačit 80 minut. Celou show doprovází také velkolepý ohňostroj.

Copacabana…

Zdejší pláže Ria jsou proslulé teplou vodou, čistým pískem a bezstarostnou zábavou, která sem přivádí jak místní obyvatele, tak turisty z celého světa. Asi nemusíme zmiňovat nejslavnější zdejší pláž, o které zpívá i naše Helena Vondráčková, Copacabana. Pláž je dlouhá 4,5 km a táhne se podél třídy Avenida Atlântica a je prakticky neustále plná lidí, kteří zde různě korzují, sluní se, hrají plážový volejbal, slaví. V okolí pláže se nachází velké množství mezinárodních hotelů i vynikajících restaurací (např. El Born, Churrascaria Palace, Shirley, Joaquina, TT Burger, Don Camillo… a další).

…Maracanã

Zmiňovat také asi nemusíme ani kdysi největší stadion na světě Maracanã, který si zažil svoji premiéru v roce 1950 u příležitosti konání mistrovství světa ve fotbale a měl kapacitu 200 000 diváků!

Stojí za vidění

 • Socha Krista Spasitele (Cristo Redentor) na kopci Corcovado – lanovkou se dostanete až skoro na vrchol, posledních pár metrů pojedete po jezdícíh schodech. Hřích je tohle místo nenavštívít!
 • Pláž Copacabana a pláž Ipanema
 • Cukrová homole (Pão de Açúcar) – výhled z Cukrové homole na okouzlující Rio de Janeiro prostě musíte vidět! Opět se sem dovezete lanovkou.
 • Akvadukt Carioca, dokončený v roce 1750, přiváděl do města čerstvou vodu. Dnes je další vyhledávanou turistickou atrakcí a slouží i jako most pro zdejší tramvajovou dopravu.
 • Benediktinský klášter (Mosteiro de São Bento) ze 17. století
 • Barokní kostel Panny Marie z Candelárie (Igreja de Nossa Senhora da Candelária), kostel Panny Marie z Outeiro (Igreja de Nossa Senhora da Glória do Outeiro) a kostel sv. Petra (Igreja de São Pedro) z 18. století
 • Moderní katedrála sv. Šebestiána (Catedral de São Sebastião), ve které se nachází barevné skleněné okno, vysoké 24 m.
 • Císařský palác, palác Guanabara a moderní palác Itamaraty
 • Národní historické muzem (Museu Histórico Nacional), které se nachází v budově bývalé zbrojnice
 • Parque Nacional da Tijuca – se zbytky tropického lesa v centru města je také největším městským přírodním parkem na světě
 • Národní knihovna – je zde více jak 9 miliónů svazků a jedná se o největší knihovnou v Latinské Americe
Mohlo by se vám také líbit