Stopem přes celý Izrael? Žádný problém!

foto: autorka

1 540

Závěr mého povídání o Izraeli bude patřit dle mého názoru nejpopulárnějšímu izraelskému sportu, stopování, a s ním spojené cestě přes celou zemi. Málokdo totiž ví, že Izrael je ráj pro milovníky dobrodružství a levného cestování, přestože se jedná o velmi drahou oblast.

Reklamy

Jdeme do toho!

Mé dny ve Svaté zemi se chýlily ke konci a nastal čas návratu na letiště do Tel Avivu. Nebyla bych to já, kdyby se tato cesta nenesla v neobvyklém duchu. Rozhodla jsem se totiž stopovat sama z Eilatu přes celý Izrael až do Tel Avivu. Zatím mé zkušenosti s autostopem v Izraeli byly velmi pozitivní a vyhradila jsem si na tento zážitek celý den. Jak jsem již zmínila, v Izraeli patří stopování k velmi oblíbeným a pro tento druh dopravy má dokonce vyhrazená speciální stopovací místa.

Jak na to?

Kvůli obezřetnosti jsem si nepsala žádnou ceduli, kam se chci dostat. Říkala jsem si, že se nejdříve podívám na řidiče. Když bych z něj neměla dobrý dojem, vymluvila bych se, že jedu jinam. Naštěstí se mé obavy nenaplnily.

Reklamy

První auto s řidičkou ruské národnosti mi zastavilo hned na cestě z mého Couchsurfing útočiště na stopovací místo. Štěstěna mě neopustila ani na zastávce pro stopaře, kde mi během 20 minut zastavilo asi 8 aut. Bohužel všechny jely jen maximálně sto kilometrů a po příhodě z minulého stopování do Eilatu jsem se rozhodla počkat na člověka, který by jel dál.

Konečně štěstí!

Po 20 minutách mi zastavil řidič s cestou do Jeruzaléma. Jednalo se o ortodoxního žida, s nímž jsme celé hodiny strávili zajímavou konverzací. Tento muž mi sdělil, že by nikdy nejel na dovolenou do Evropy, protože ji považuje za velmi nebezpečnou oblast, plnou teroristů. S úžasem jsem mu odpověděla, že reakce mé rodiny poté, co se dozvěděli o mé výpravě do Izraele, byly úplně stejné.

Cesta přes celou Izrael byla vskutku zajímavá. Během jízdy jsme např. spatřili obrovský tank jedoucí na nákladním autě, rozlehlé beduínské vesnice, vojenské základny, vězení i uměle postavené vesnice sloužící ke cvičení střelby vojáků. Pokud tedy budete zvažovat způsob přepravy přes Izrael, nejeďte letadlem a zvolte pozemní dopravu. Jedná se o opravdu autentickou zkušenost.

Zázrak!

Izraelec mě po několika hodinách vysadil na hlavním stopovacím místě na trase z Jeruzaléma do Tel Avivu. Měla jsem smůlu, protože jsem zde nebyla jediný stopař. Nacházeli se tu již další tři mladíci. Dva z nich stopli auto jako první a světe div se, volali na zbylé smolaře, že řidička má čtyři volná místa a vezme nás všechny! Tato milá, asi padesátiletá žena, se nám svěřila, že kdyby se o jejím dobrém skutku dozvěděl její manžel, neskákal by příliš radostí.

Ztracená v Tel Avivu

Paní mě vysadila na místě, které bylo nejblíže mému hostelu. Když jsem jej konečně našla, dům se hostelu zdaleka nepodobal. Zazvonila jsem a dozvěděla jsem se, že se v Tel Avivu nachází dvě totožné adresy! Bohužel já jsem si vybrala tu špatnou.

Aby toho nebylo málo, Google mapy mi sdělily, že se správná adresa nachází asi 17 km od mé současné destinace… a poté přestaly fungovat. Začalo se stmívat a já bez internetu a naděje seděla ztracená na ulici v Tel Avivu. Zašla jsem tedy do nejbližšího bufetu, připojila se k wifi a uvažovala, co dál. Vzpomněla jsem si, že mi Izraelci doporučovali stáhnout si místní verzi offline mapy. To jsem také udělala, ale zjistila jsem, že aplikace uvádí názvy ulic jen v hebrejštině. Jak jinak.

Rostoucí vlnu zoufalství utla zpráva od kamarádky z Česka, jak se mám. Ironicky jsem jí vypověděla celou situaci. Kamarádka se zhrozila a navrhla mi zjistit cestu na jejím počítači a poslat mi screenshot. To mě zachránilo. Do hostelu jsem se v noci dostala a zničená padla na postel.

Když jsem tedy další den našla v posteli štěnice, brala jsem to s humorem. V Izraeli už mě nic nepřekvapí.

A teď do Říma…

Tím můj ztřeštěný výlet po Svaté zemi skončil. Mé dobrodružné cestování však nikoliv. Z Tel Avivu jsem totiž pokračovala do Říma! Čekala mě pravá Itálie! Je opravdu tak šílená? Jaký je Couchsurfing v této zemi, plné hyperaktivních jedinců, bláznivé dopravy a nejlepší kuchyně na světě? I o tom se dočtete v dalších článcích. Ciao!

Doporučení a zajímavosti:

  • Pozor, v Izraeli se stopuje ukazováčkem zamířeným k zemi! S palcem nahoru toho moc nepořídíte.
  • Offline Google mapy jsou dobrým společníkem na cestách, ale jen pokud máte na mobilu dostatek paměti. Jak jsem později zjistila, právě to byl kámen úrazu během mém bloudění v Tel Avivu.
  • Stopování v Izraeli se opravdu nemusíte bát. Jedná se o zcela běžnou aktivitu, kterou provozují Izraelci každého věku. Místní navíc mají cizince rádi i díky své perfektní znalosti angličtiny a ochoty procvičovat cizí řeči.

S českou národností stoupne vaše popularita, i kvůli dobrým česko-izraelským vztahům. Během pobytu v zemi si všimněte, kolik se zde nachází aut značky Škoda.

Mohlo by se vám také líbit