Pohádkové okolí Lisabonu

foto: autorka

1 519

Jestli plánujete výlet do Lisabonu, prodlužte si dovolenou ještě o pár dní a podívejte se i do jeho okolí. Rozhodně nebudete litovat! Vydejte se na nejzápadnější kontinentální místo Evropy, jeďte sledovat delfíny nebo si udělejte výlet k doslova pohádkovému paláci. Všemi těmito místy Vás dneska provedu, sdělím Vám pár tipů, ukážu fotky a budu doufat, že se zde taky jednou podíváte.

Reklamy

CABO DA ROCA

Mys Roca (portugalsky Cabo da Roca) se nachází jen 40 km západně od Lisabonu a jen 18 km od Sintry, o které budu psát později. Jeden portugalský básník o tomhle místě prohlásil, že je to „místo, kde země končí a moře začíná“.

Pobřeží je opevněno vysokými útesy, podél kterých vede relativně bezpečná pěšinka, takže se zde můžete vydat i na krásnou procházku. 140 metrů nad hladinou oceánu se tyčí památník, na kterém jsou vytesány souřadnice mysu Roca. Dále zde najdete maják, který ale bohužel není turistům přístupný, takže Vám poslouží jen na hezkou fotku. Mimo jiné zde stojí informační centrum s kavárnou a prodejnou suvenýrů.

Reklamy

Jak se sem z Lisabonu dostanete?

Existuje zde relativně jednoduché spojení. Cesta Vám zabere něco málo přes hodinu, přesnou cenu si už nepamatuji, ale myslím si, že to bylo maximálně kolem 10 eur. Nejdříve pojedete vlakem, pak přestoupíte na autobus, který Vás zaveze až přímo na požadované místo. Z Lisabonské zastávky Cais do Sodré se vydáte přímou linkou do města Cascais. Lístek si koupíte na nádraží v automatu.

Cascais je konečná stanice, takže máte jistotu, že ji nepřejedete. Zde Vás čeká již zmíněný přestup. Hned za vlakovou zastávkou se nachází autobusové nádraží, zde musíte najít zastávku odkud jede autobus číslo 403, ten jede až přímo na Cabo da Roca. Nyní se jízdenka kupuje až v autobuse. Jakmile přijedete na ono nejzápadnější místo, podívejte se, jak Vám jede autobus zpátky, mělo by to jezdit 1-2x za hodinu a stejný postup s přestupem musíte aplikovat i na cestu zpátky.

SETÚBAL

Setúbal – to je krásná pláž a plavba lodí, při které uvidíte dovádějící delfíny na otevřeném oceánu. Pokud se vydáte do Setúbalu, věnujte pár minut abyste prozkoumali nabídky společností, které nabízí plavbu lodí za delfíny. Skoro všechny společnosti mají svou kancelář u přístavu. Případně se zeptejte na informacích, kde Vám dají i mapku a označí všechny společnosti, které tyto plavby provozují.

Pokud budete vědět přesné datum, kdy se sem podíváte, doporučuji si plavbu zarezervovat online, protože je po nich opravdu velká poptávka a může se stát, že již nebudou volná místa. My jsme taky málem nepluli. Řekla bych, že se na nás usmálo štěstí a 10 minut před odplutím se uvolnily 3 místa a my jsme díky tomu získali zážitek, na který budeme vzpomínat až do konce našich životů.

Cena plaveb se pohybuje okolo 30-40 eur. Odvíjí se od toho, jestli poplujete na motorovém člunu, či na katamaránu – ten já rozhodně doporučuji. Celkově na lodi strávíte asi 3 a půl hodiny. My jsme se plavili opravdu s profíky a když jsme viděli první, druhou, třetí a další a další ploutve, postupně nám členové posádky říkali, jak se delfíni jmenují a v jakém jsou „rodinném“ poměru. Seděli jsme na boku lodi, měli jsme svěšené nohy dolů, užívali si každou chvilku a najednou se hejno delfínů prohnalo přímo pod námi. Přesně tohle byl ten okamžik, na který budu vzpomínat až do konce života a který rozhodně za ty peníze stojí.

Jak se do Setúbalu dostanete?

Spojení s Lisabonem je ještě jednodušší než na Cabo da Roca. Nyní pojedete jen vlakem, bez jakéhokoliv přestupu a cesta Vám zabere asi hodinu. V Lisabonu se musíte dostat na zastávku Roma-Areeiro, kde nasednete na vlak jedoucí přímo do Setúbalu a je vyřešeno. Jízdenku si můžete koupit buď v automatu nebo u okýnka, a hlavně si ji nezapomeňte před nastoupením do vlaku na nástupišti „cvaknout“. Železniční stanice je v Setúbalu kousek dál od přístavu a od pláže, takže pak půjdete asi ještě 30 minut pěšky. Procházka ale není vůbec náročná, jde se jen přes město a na rozdíl od Lisabonu zde žádné kopce nejsou.

SINTRA

Doslova pohádkové město ležící asi 20 km od Lisabonu. Sintra byla sídlem královské rodiny a nyní je i se svou přilehlou oblastí zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO. V okolí Sintry najdete několik paláců, Maurský hrad (Castelo dos Mouros) již z 9. nebo 10. století, a množství zahrad a parků.

My jsme však měli čas pouze na jeden z nich a vybrali jsme si Národní palác v Sintře (Palácio Nacional de Sintra). Jedná se o unikátní stavbu s prvky gotického, manuelského a maurského stylu. Od 15. do 19. století byl obýván královskou rodinou. Palác díky své barevné pestrosti poznáte na první pohled. Pokud si zaplatíte prohlídku, budete mít z balkónů výhled i na Castelo dos Mouros. Kolem paláce se rozléhají krásné pohádkové zahrady, které také stojí za povšimnutí.

Cena vstupného Palacio Nacional de Sintra (prosinec 2018):
Vstup jen do zahrad:
dospělý – 7,5€
děti do 18 let a senioři – 6,5€

Vstup do paláce i zahrad:
dospělý – 14€
děti do 18 let a senioři – 12,5€

Jak se sem dostanete?

Sintra je s Lisabonem spojena železnicí a z Cascais zde jede přímý autobus. Bohužel Vám přesný popis cesty nesdělím, jelikož my jsme z Lisabonu jeli autem a zabralo nám to asi půl hodiny.

 

Mohlo by se vám také líbit