Objevte 5 jedinečných měst Malajsie

foto: autorka a archiv

Melaka Malajsie
1 190

Malajsie je fascinující zemí. Když jsem sem poprvé přijela, vlastně jsem ani netušila, kolik krásných míst, tu je. A to jsem po dvou měsících zdaleka neobjevila všechny. Malajsie je jedna z těch zemí, která vás uchvátí a navždy přiroste k vašemu srdci.

Reklamy

Malajsii byste našli rozpůlenou v jihovýchodní Asii. Zatímco ta pevninská část leží na Malajském poloostrově mezi Thajskem a Singapurem, druhou polovinu byste hledali o hodně větší kus dál. Ta se rozprostírá na ostrově Borneo, který sdílí s Indonésií na jihu a s Brunejí na severu.

Malajsie je různorodou zemí a každý cestovatel si tu najde to svoje. Tajemnou džungli, tisícileté pralesy, exotická zvířata, tropické pláže, jedinečná místa na potápění, historickou architekturu i moderní mrakodrapy, výborné jídlo i přátelské obyvatelé. To všechno, a ještě mnohem více Malajsie svým návštěvníkům nabízí. Kdybych ale měla vyjmenovat všechno, strávili byste nad článkem mládí. Vybrala jsem proto dnes pro vás ta nejkrásnější a unikátní města Malajsie.

Reklamy

Melaka

Melaka je historickým skvostem Malajsie, o čemž svědčí i její zápis mezi památky UNESCO, a také snad to nejrozkošnější městečko, jaké jsem kdy viděla. Už v 16. století se místo zalíbilo portugalským mořeplavcům, kterým sloužilo jako centrum obchodu s Východem. Postupně si v Melace nadvládu po Portugalcích vystřídali i Nizozemci, Angličané a Číňané. Díky tomu v průběhu dějin vzniklo pestrobarevné městečko, ze kterého přímo vyzařují dávné časy.

Největšího obdivu se těší náměstí v centru města. Budovy kolem něj včetně kostela a radnice jsou natřeny červenou barvou. Uchvátí vás i procházka podél místní říčky, kterou lemují barevně pomalované domečky. Zajděte omrknout i kostel svatého Pavla. Dnes z něj sice zbyly jen ruiny, ale protože stojí na kopci, je z něj krásný výhled na město, dokonce odsud dohlédnete i na moře.

Ipoh

Město Ipoh svou polohou tvoří pomyslnou vstupní bránu do Cameron Highlands, nádherné horské oblasti s čajovými plantážemi. Kvůli tomu často turisté projedou Ipohem bez povšimnutí, při tom netuší, jak malebné místo jim uniká. Ale o to víc budete mít město pro sebe.

Sam Poh Tong

Britští kolonizátoři za sebou nechali několik působivých staveb, například železniční stanici, hodinovou věž, radnici nebo poštu. Kouzelné je především staré město, jehož uličky zdobí originální pouliční umění. Jednou z největších zajímavostí Ipohu je buddhistický chrám Sam Poh Tong, který je zabudován ve vápencové jeskyni.

Georgetown

Abyste objevili druhé největší město Malajsie, museli byste se vydat na ostrov Penang na severu země. Už jeho jméno napovídá o britském vlivu. Georgetown je dokonce nejstarším britským sídlem Malajsie a byl pojmenován po tehdejším britském králi George III. Dodnes se zde dochovalo mnoho koloniálních staveb a kulturních památek, díky čemuž byl Georgetown v roce 2008 (spolu s Melakou) zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Podobně jako Ipoh, tak i Georgetown si oblíbí milovníci street artu. Každý rok se tu organizuje festival na oživení města, během kterého jeden z umělců v roce 2012 představil několik maleb zobrazující životy a kulturu obyvatel Penangu.

Kuala Lumpur

Hlavní a největší město Malajsie Kuala Lumpur, kterému místní neřeknou jinak než zkráceně KL, je vstupní branou do Malajsie. V metropoli 21. století se mísí koloniální i novodobé výškové stavby, nádherné mešity i hinduistické chrámy, trhy na každém rohu i parky, které jsou oázou klidu uprostřed chaotického velkoměsta. I když to může na první pohled vypadat jako jeden velký mišmaš, brzy zjistíte, že to všechno spolu nádherně ladí.

Malajsie Kuala Lumpur Malajsie Kuala Lumpur

Neodmyslitelným symbolem města je mrakodrapová dvojička Petronas Twin Towers, které měří 452 metrů. Svého času bývaly nejvyšší budovou na světě. Dnes jsou až na 14. místě a vypadá to, že je brzy nenajdeme ani mezi top nejvyšší „dvacítkou“. To však nic nemění na tom, že kdo nemá fotku u Petronas Twin Towers, jako by nebyl v KL.

Na vašem KL seznamu by nemělo chybět ani náměstí Merdeka s vládní budovo Sultan Abdul Samad, nejstarší mešita v KL Masjid Jamek, ani hinduistický jeskynní chrám Batu s obří zlatou sochou boha Murgana.

Kuching

Zatím jsme spolu prozkoumali jen města pevninské části Malajsie. I když druhá polovina, ostrov Borneo, je proslulý zejména svou přírodou, jedno město, které stojí za zmínku, bychom tu našli. Je jím Kuching, hlavní město největšího malajského státu Serawak. Samotné město oplývá jen pár zajímavosti, z nichž rozhodně nejvíc zaujme socha koček.

Malajsie Kuching Malajsie Kuching

Jeho krásu ocení zejména cestovatelé dobrodruzi. Kuching je totiž obklopen džunglí a deštnými pralesy několika národních parků a funguje jako skvělý výchozí bod na trekování. Jen 20 kilometrů od města se můžete vydat do přírodní rezervace Semenggoh, která je domovem orangutanů. O kus dál už se rozprostírá opravdová divočina národních parků Bako, Gunung Gading nebo Kubah.

Malajsie má jistě co nabídnout, zarezervujte si včas své ubytování.

Mohlo by se vám také líbit