Město mrakodrapů – Kuala Lumpur

Foto: © 123RF.com

2 025

Vedle sebe zde stojí mrakodrapy, palmové i eukalyptové plantáže. Koloniální architektura je zde v přímém kontrastu s muslimskými budovami a nové mrakodrapy se tyčí nad mnohem nižšími budhistickými chrámy a bazary. Je to velké multikulturní město s mnoha kontrasty. To vše je dnešní Kuala Lumpur – hlavní město Malajsie. Pravá metropole 21. století.

Reklamy

Kdo zde byl, jistě potvrdí, že architekti, kteří dávají současnému městu ráz, se zcela jistě při stavbě nových mrakodrapů inspirují islámskou architekturou. Vše pak doplňují všudypřítomnými víceúrovňovými dálnicemi s mnoha pruhy. V jejich stínu se ale stále tísní tisíce obchůdků nabízejících různé východní produkty, postmoderní mešity nebo tradiční restaurace v čínské čtvrti.

Petronas Twin Towers

Hlavní část metropole se jmenuje Kuala Lumpur City Centre. Kromě nejvyšší budovy Petronas Twin Towers zde najdete nespočet nákupních center, restaurace i hotely. Nejznámějším symbolem města jsou zmíněné dvojité věže Petronas Twin Towers. Ty byly postaveny v roce 1998 za 1,2 miliardy USD. Obě věže spojuje ve 42. patře most, kde je i vyhlídka. Dostat se tam můžete vysokorychlostními výtahy, ovšem za vstupné. Nahoru výtahy jezdí pouze 1x za hodinu, takže se dole tvoří dost dlouhé fronty.

Reklamy

Budovy Petronas Twin Towers jsou postaveny na půdorysu osmicípé hvězdy. Jejich pět úrovní symbolizuje pět pilířů islámu. Věže mají celkem 88 pater a měří neuvěřitelných 451,9 m. Sídlí zde různé mezinárodní společnosti, najdete zde i největší nákupní centrum Malajsie – Suria KLCC nebo různé kulturní instituce.

Ráj pro nákupy i zábavu

Při své návštěvě zavítejte určitě do oblasti Golden Triangel a hlavně na ulici Jalan Bukit Bitang. Zde najdete další neskutečná množství obchodních center, restaurace a luxusní hotely. Mimochodem se zde nachází OC Pavilion KL, kde je pro vaše shopování pod jednou střechou připraveno více jak 550 obchodů a téměř 100 restaurací.

Pokud budete hledat levnější ubytování, zamiřte do Chinatown nebo do Little India. Typická tržiště poznáte ve čtvrti Jalan Tuanku Abdul Rahman. Hlavní tržiště se nachází na Bangsar Baru a Kampung Baru. Central Market je pak největším náměstím ve městě, které nabízí široký výběr řemeslných výrobků, starožitností a moderního užitého umění. Trh je také plný malířů portrétů, věštců, výrobců batiky a sklářů.

No a až budete mít nakupování po celém dni plné zuby a budete se chtít odregovat, vraťte se do Golden Triangelu. Zde jsou dlouho do noci otevřeny bary, diskotéky nebo podniky vyloženě pro dospělé.

Historické budovy

Ale protože se sem vydáte patrně spíše za poznáváním historie, než za shopováním, určitě zamiřte k sultánově paláci Masjid Jamek Sultan Abdul Samad. Byl postaven v roce 1897 ve stylu mauritánské architektury a najdete jej na náměstí Merdeka Square (Náměstí Nezávisloti). Palác má dvě měděné kupole a 130 metrů vysokou věž s hodinami. Dnes má v paláci sídlo Nejvyšší soud a také zde sídlí Muzeum textilu.

Mezi další budovy, které by vám neměly uniknout, patří v Kuala Lumpur, Národní divadlo, koncertní sál Dewan Petronas, Národní galerie umění a Národní muzeum. Zajímavým skvostem je hinduistický chrám Sri Mahamariaman. Od roku 1960 je v Kuala Lumpur také Národní mešita (Masjid Negara), jejíž hlavní kupole má tvar hvězdy o 18 cípech. Kromě ní má budova ještě dalších 48 kupolí a minaret vysoký 73 m. Při vstupu do měšity si dejte pozor, pokud nejste muslimové, musíte dodržovat přísná pravidla, jinak máte smůlu.

Úžasné zahradní království

Nedaleko Lake Gardens, což je park Jezerních zahrad o rozloze téměř 92 ha., stojí Národní památník – největším volně stojící bronzová socha na světě. Celý park Lake Gardens je navíc opravdovou oázou uprostřed města – rostou zde starodávné stromy, nachází se zde Ibišková zahrada a Zahrada orchidejí. Uprostřed parku je umělé jezero, na kterém se můžete projíždět na lodičkách. Navštívit můžete i Zahradu motýlů, ornitologický park nebo planetárium. Na kopci naproti parku Lake Gardens je také Královský palác (Istana Negara) jeho veličenstva malajského krále, kde se v současnosti konají důležité oslavy a ceremonie.

Velká cena Malajsie

Malajsie je také důležitým místem pro všechny příznivce rychlých kol. Od roku 1999 se na zdejším okruhu Sepang koná Velká cena Malajsie F1. Sepang patří mezi nejmodernější závodní okruhy Formule 1 a jezdci na něm rádi dosahují rychlosti až 330 km/h.

Melaka

Tohle místo sice není přímo v Kuala Lumpur, ale nachází se asi 2 hodiny od něj. Dostanete se tam autobusem. Úžasné místo, které je směsicí křesťanské, budhistické a muslimské architektury. Dříve bývalo také velmi rušným přístavem. Dnes je u přístavu Holandská čtvrť.

MHD v Kuala Lumpur

Centrální stanice se jmenuje Kuala Lumpur Sentral a nachází se vedle Lake Gardens a nedaleko od centra. Je to křižovatka a přestupní stanice všech městských vlaků, letištních vlaků a železnice. Klasické metro, jako u nás, zde nenajdete.

Celý systém vlaků obstarává 9 barevně odlišených linek. Mezi nejvýznamnější pro vaší návštěvu bude zřejmě růžová linka – Kelana Jaya Line (dostanete se s ní k nejvýznamnějším cílům – China Town, Central market, Merdeka i Petronas Towers).

Naopak červenou trasou – Pelabuhan Klang – se dostanete až do jeskyní Batu Caves.

Ceny jízdenek se v přepočtu na naše koruny pohybují do 10 Kč, takže rozhodně MHD linky využívejte. Je to pohodlné i rychlé. Pro vstup si kupujete lístek v automatech na konkrétní cestu. Lístek má podobu plastového žetonu, který přikládáte ke čtečkám na turniketech. Při východu jej naopak do turniketu vhodíte.

Z a na letiště se dostanete fialovou linkou – Klia Ekspres. Lístek z letiště vás vyjde na asi 220 Kč, ale určitě se to vyplatí.

V červenci 2017 byla otevřena nová 9. linka ze stanice Sungai Bulok do Kajang. Aktuální mapu všech linek si stáhněte v PDF.

Víte, že …

 • Nedaleko města se nacházejí jeskyně Batu Caves – poutní místo s hinduistickým chrámem k němuž po 272 schodech míří každoročně milion poutníků.
 • Obyvatelé Kuala Lumpur přezdívají modernímu centru města Třpytící se město zahrad.
 • Národní mešita pojme až 8000 modlících.

Stojí za vidění

 • Masjid Jamek Sultan Abdul Samad – sultánův palác kousek od Merdeka Square
 • Merdeka Square – hlavní náměstí
 • Kuala Lumpur City Gallery – národní galerie umění na Merdeka Square
 • Menara Kuala Lumpur – vyhlídková věž, nejvyšší patro s vyhlídkou je ve výšce 308 metrů
 • Sri Mahamariamman Temple – hinduistický chrám
 • Masjid Negara (National Mosque of Malaysia) – národní mešita
 • Lake Gardens – centrální park (botanická zahrada, ibišková zahrada, zahrada orchideí, zahrada motýlů, zahrada ptáků a planetárium)
 • Chinatown, Little India a Golden Triangle – čtvrti města, které určitě stojí za návštěvu
 • Suria a Pavilion – mega nákupní centra

Zarezervujte si výhodné ubytování…

Mohlo by se vám také líbit