Navštivte TOP 10+ míst v Londýně jen za dva dny – 2.část

foto: autorka

1 589

Po prvním náročném dni nás čeká den druhý, kdy nám kilometry v nohách budou stále přibývat, ale už to nebude tak náročné, jako den předchozí. Pokud Vás zajímá, jak probíhal náš 1. den v Londýně, přečtěte si také předchozí díl našeho poznávání, kde se dozvíte, jak si koupit levnější vstup na London Eye, podíváte se k Buckinghamskému paláci a do Hyde Parku či do domu, kde vznikaly rekvizity pro filmy Harry Potter.

Reklamy

[2. Den]

Sky Garden

Naši první zastávkou bude botanická zahrada nacházející se vysoko nad střechami ostatních budov. Sky Garden najdete na ulici 20 Fenchurch Street a je otevřená, až na výjimky, každý den. Jak se tam dostanete? Můžete si vybrat z několika druhů veřejné dopravy. Nejbližší zastávka metra se nazývá Monument. Pojedete-li vlakem vystupte na stanici London Fenchurch Steet a pokud si zvolíte typický britský double-decker, přijedete autobusem číslo 40 na zastávku Rood Lane (stop Y) nebo Rood Lane (stop W).

Vstup je do Sky Garden zdarma! Jen bych Vás ráda upozornila, že lístky je potřeba rezervovat na oficiálních webových stránkách s dostatečným časovým předstihem (cca 2-3 týdny). Při rezervaci si vybíráte den, kdy chcete přijít a dokonce i čas. Při samotném vstupu ukážete vytištěnou vstupenku a hurá do výtahu a nahoru! Ten výhled je dechberoucí.

Reklamy

Uvidíte Tower, Tower Bridge, The Shard (česky Střep – nejvyšší budova ve Velké Británii), St. Paul`s Cathedral, The Gherkin (česky Okurka) a dokonce i maličké London Eye. Pokud Vám z toho výhledu vyhládlo či jste dostali žízeň, nezoufejte, zde mysleli opravdu na vše – navštívit můžete místní kavárnu nebo restauraci.

Tower of London

Asi 10 minut pěšky od Sky Garden se nachází Palác a pevnost jejího Veličenstva – Tower of London. Dříve Tower sloužil jako zbrojnice, pokladnice, mincovna, vězení, palác a také byl místem poprav. Naposledy bylo zdejší vezení použito pro Rudolfa Hesse za druhé světové války. I přes to, že již není používán jako sídlo královské rodiny, je Tower stále střežen stálou stráží. Nyní pevnost slouží hlavně jako turistická atrakce, kde je mimo jiné možno zahlédnout také britské korunovační klenoty nebo kolekci brnění. Při vstupu vás povede hradem průvodce, který se nazývá Yeomen Wander. Tito průvodci také každý večer provádí „Ceremony of the Keys“. Jedná se o proces uzamčení bran Toweru, jelikož jsou zde chováni krkavci a stará legenda říká, že pokud budou v Toweru krkavci, bude Anglie v bezpečí vůči invazi.

Cena vstupného (listopad 2018):
dospělí od 18 do 59 let – 25 £
senioři nad 60 let, dospívající od 16 do 17 let, studenti – 19,5 £
děti od 5 do 15 let – 11,9£
děti od 0 do 4 let – zdarma
Při zakoupení vstupenek online dostanete 15% slevu!

Tower Bridge

Další ikonou Londýna je jednoznačně Tower Bridge. Nachází se přímo u Toweru a spojuje městské části City a Tower Hamlets. Jedná se o visutý a zvedací most přes řeku Temži. Stavba Tower Bridge začala roku 1886 a trvala 8 let. Dvě vrchní lávky byly roku 1910 uzavřeny, jelikož byly rájem zlodějů a prostitutek. Nyní jsou opět pro návštěvníky otevřeny a jsou z části vybaveny prosklenou podlahou, skrze kterou uvidíte projíždějící auta pod vámi či plující loď po Temži. Při prohlídce máte možnost vidět dobové fotografie, animace ze stavby mostu, či původní parní strojovnu, která je umístěna v budově nedaleko mostu.

Cena vstupného (listopad 2018):
dospělí – 9,8 £
děti od 5 do 15 let – 4,2£
senioři nad 60 let, studenti – 6,8 £
Sleva při zakoupení vstupenek online!

Procházkou podél Temže…

Jakmile Tower Bridge přejdete, dejte se doprava. Kolem Temže vede chodník pro pěší, ze kterého také budete mít ještě výhled na místa, které jsme již navštívili – Tower, Tower Bridge i Sky Garden. Po levé straně budete mít Londýnskou radnici (City Hall), kterou nemůžete, díky jejímu netradičnímu kulatému tvaru, přehlédnou. O pár kroků dál, tentokrát na pravé straně, budete mít křižník HMS Belfast, který je zde zakotven a nyní slouží jako muzeum, dříve byl zapojen do bojů 2. světové války.

Monument to the Great Fire of London

Po krátké procházce podél Temže se opět musíme vrátit zpátky na druhý břeh. Nyní nám poslouží most London Bridge. Půjdeme kolem Památníku Velkého požáru Londýna (Monument to the Great Fire of London). Monument je 62 metrů vysoký a nachází se 62 metrů od místa, kde v roce 1666 vypukl Velký požár Londýna. Naše další kroky nyní musí směřovat více nalevo, až k Britské Bance (Bank of England), jejíž součástí je i muzeum (Bank of England Museum).

St. Paul’s Cathedral

Další zastávkou bude Katedrála sv. Pavla (St. Paul’s Cathedral) – sídlo londýnského biskupa, jež byla vybudována v roce 1675, dle návrhu architekta Christophera Wrena. Od katedrály budete mít krásný výhled na Millenium bridge, přes který opět půjdeme na protější břeh. Millenium bridge byl otevřen v roce 2000 a dokonce se objevil ve filmech o Harrym Potterovi. Most nás dovede přímo před Muzeum moderního umění (Tate Modern). I když Vás umění nezajímá, stojí za to jít dovnitř a vyjet až na samotný vrchol galerie, odkud se nám naskytne další uchvacující výhled. Vstup je stejně jako do všech ostatních národních muzeí zdarma.

Shakespear’s Globe

Pokud jste milovníci Shakespeara všimněte si nalevo od Tate modern bíle kruhové stavby Shakespear’s Globe. Jedná se o repliku původního divadla Globe, které vlastnila společnost, jejíž členem byl právě i William Shakeapeare.

Naše procházka touto částí Londýna zde končí, ale pokud budete mít ještě dostatek času, dám Vám další tipy, kam se podívat:

  • Nástupiště 9 ¾ – myslím si, že tohle slovní spojení zná opravdu každý. Opět něco pro milovníky Harryho. První díl se natáčel na nástupišti King’s Cross station, kde je nyní postavena replika vozíčku i s celým vybavením, se kterým Harry procházel právě na nástupiště 9 ¾. Můžete si zde udělat fotku, jako že procházíte skrz zeď, ale běžte tady s časovým předstihem, jelikož se zde již od rána tvoří fronty. Hned vedle vozíčku je i kouzelnický obchod, kde si můžete koupit hábit či svou vlastní kouzelnickou hůlku. No nezní to lákavě?
  • Muzeum voskových figurín Madame Tussaud’s – chcete mít fotku s Bradem Pittem, Johnym Deppem, princeznou Dianou či s celou skupinou One Direction? Na tomto místě se vám splní vaše přání! Vstupenky opět doporučuji koupit online, kde dostanete slevu 15% a při koupi vstupů na dvě památky (London Eye, Sea life atd.) ušetříte dokonce až 40%.
  • Při nepřízni počasí či při nadbytku času můžete navštívit některá ze státních muzeí, kam jsou vstupy zdarma. Máte na výběr z několika desítek muzeí. Například: Britské muzeum, Muzeum vědy, Národní galerie, Přírodopisné muzeum atd. Myslím, že si každý zde přijde na své.

Doufám, že jste si dva nabité dny užili, máte nespočet vzpomínek a budu se těšit na další dobrodružství, kterým Vás budu moci provést.

Víte že..

  • ..se dodnes v Toweru prochází duch Anny Boleynové, která zde byla popravena?
  • ..vrchní lávky Tower Bridge dříve sloužily pro pěší, když byl most otevřen?
  • ..Katedrála sv. Pavla byla vybudována v důsledku přestavby Londýna kvůli Velkému požáru?

Chystáte se již na cestu do Londýna? Pokud máte již své letenky, doporučujeme si zarezervovat také výhodné ubytování přes náš portál nebo vybírejte níže!

Mohlo by se vám také líbit