10 cool věcí, které zažít v Sabahu (Malajsie)

foto: autorka, Pixabay, Wikimedia

Šnorchlování v národním parku Tunku Abdul Rahman (Sabahu)
2 470

Plavání se želvami, stanutí na čtyřtisícové hoře, trekování deštnými lesy či setkání s endemickými či ohroženými zvířaty, a ještě mnohem více – to je Borneo. Ostrov, na kterém spolu s Indonésií a Brunejí leží „druhá“ polovina Malajsie. Borneo je třetím největším ostrovem na světě a nabízí nekonečné možnosti pro milovníky divoké přírody a lovce nevšedních zážitků. Proto se spolu dnes vydáme jen do jedné jeho části, a to do malajského státu Sabah na severovýchodě Bornea. Tady je hned 10 cool věcí, které v něm můžete zažít.

Reklamy

1) Šnorchlování v národním parku Tunku Abdul Rahman

Vstupní bránou do spolkového státu Sabah je jeho hlavní město Kota Kinabalu, jehož pobřeží lemuje 5 ostrovů – Gaya, Manukan, Sapi, Mamutik a Sulug. Všechny dohromady tvoří národní park Tunku Abdul Rahman, který je jedním z nejoblíbenějších cílů Sabahu. Vyrazit můžete buď jen na jeden z nich nebo si udělat celodenní výlet rovnou na všech pět ostrovů. Cestovatelé nejvíce láká Manukan, druhý největší ostrov, jehož písečné pláže lemuje křišťálově průzračné moře s barevnými korály, které vytváří perfektní podmínky pro šnorchlování.

2) Zdolání nejvyšší hory Malajsie

Mount Kinabalu, nejvyšší hora Malajsie i celého Bornea, měří 4095 metrů a je symbolem Sabahu. Jmenuje se po ní nejen národní park, ve kterém se vypíná, ale i hlavní město Sabahu nedaleko ní – Kota Kinabalu. Stát Sabah ji má dokonce na své vlajce. Její zdolání je náročné – zabere dva až tři dny a není zrovna nejlevnější záležitostí. Ten výhled z vrcholu je však k nezaplacení. Výlez na horu je možný pouze v rámci organizované výpravy s průvodcem. Počet míst je limitovaný, proto se doporučuje si túru rezervovat až 6 měsíců dopředu.

Reklamy
Nejvyšší hora Malajsie – Mount Kinabalu
Nejvyšší hora Malajsie – Mount Kinabalu

3) Plavba deštným lesem po řece Kinabatangan

Řeka Kinabatangan je druhou nejdelší řekou Malajsie – klikatí se 560 km skrz hluboký deštný les Sabahu a plavba po ní je opravdovým dobrodružstvím. Během ní budete moci spatřit volně žijící zvířata, která jsou endemickými nebo ohroženými druhy. Nejčastěji vám nad hlavou budou skákat z větve na větev opice kahau nosatí (proboscis monkeys), které jsou charakteristické svým velkým nosem. Přírodu kolem řeky Kinabatangan obývají také orangutani, ptáci zoborožci, krokodýli či kočky bengálské, které je možné zahlédnout při nočním safari. Pokud budete dítě štěstěny, objeví se vám třeba i sloni bornejští (pygmy elephants).

Centrálním městem pro plavby po řece Kinabatangan je vesnička Sukau, ale organizují se i jednodenní, dvoudenní či třídenní výlety ze Sandakanu, druhého největšího města Sabahu. Doporučuji alespoň dvoudenní výlet s více plavbami, zvyšují se vám tak šance, že spatříte více druhů zvířat. Při třídenních výletech bývají součástí i treky do džungle.

Plavba deštným lesem po řece Kinabatangan
Plavba deštným lesem po řece Kinabatangan

4) Vidět dovádějící mláďata orangutanů v rehabilitačním centru

Pokud se vám nechce do divočiny, ale bornejská zvířata byste přece jen rádi viděli, vyrazte do Sepiloku. Městečko leží co by kamenem dohodil ze Sandakanu a nabízí hned čtyři možnosti pozorování ohrožených druhů Bornea.

Snad největší atrakcí celého Sabahu je Rehabilitační centrum orangutanů v Sepiloku (Sepilok Orang-Utan Rehabilitation Centre). Už od roku 1964 centrum pomáhá osiřelým mláďatům či raněným orangutanům navrátit se do přírody. Cesta vás dovede flórou lesní rezervace Kabili-Sepilok na vyhlídkovou terasu, kde v 10:00 a 15:00 probíhá krmení orangutanů. V další části centra pak můžete klidně hodiny pozorovat roztomilá mláďata orangutanů, jak dovádějí na dřevěných prolézačkách.

Dovádějící mláďata orangutanů v rehabilitačním centru
Dovádějící mláďata orangutanů v rehabilitačním centru

5) Návštěva záchranného centra malajských medvědů

Do druhého záchranného centra nemusíte ani nikam daleko. Hned na druhé straně parkoviště od rehabilitačního centra orangutanů leží záchranné centrum malajských „slunečních“ medvědů Bornean Sun Bears Conservation Centre. Ze dvou vyhlídek budete moci spatřit nejmenší druh medvědů na světě – jeho tělo měří jen 1,5 metru. Spíše ale než zem po vámi prohledávejte očima vrcholky stromů. Malajští medvědi totiž tráví nejvíce času rozvalení na větvích.

Záchranné centrum malajských medvědů
Záchranné centrum malajských medvědů

6) Procházka korunami stromů v Rainforest Discovery Centre

Třetí zajímavostí v Sepiloku je Rainforest Discovery Centre, kde máte možnost objevovat přírodu lesní rezervace Kabili-Sepilok. Kromě několika stezek vedoucí skrz panenský deštný les tu postavili také cestu korunami stromů s několika vyhlídkami, která je skvělou příležitostí k pozorování ptáků včetně jedinečných zoborožců. Všemi zajímavostmi o jednotlivých ptácích vás na trase provedou informační tabule. V celé rezervaci žije také na 80 orangutanů. Když budete mít štěstí (a trpělivost), možná se kolem vás některý z nich mihne.

Procházka korunami stromů v Rainforest Discovery Centre
Procházka korunami stromů v Rainforest Discovery Centre

7) Fotografování kahau nosatých

Příležitost pozorovat a fotografovat endemické kahau nosaté hezky zblízka nabízí záchranné centrum Labuk Bay Proboscis Monkeys Sanctuary, které tvoří zbytek deštného lesa uprostřed palmových plantáží. Dostanete se tam minibusem jen hodinu jízdy ze Sepiloku (nebo 1,5 hodiny ze Sandakanu). Krmení probíhá 4x denně a opic tu žije opravdu hodně, takže budete mít dostatek prostoru udělat tolik fotek, kolik si jen zamanete.

Kahau nosatý
Kahau nosatý

8) Pozorování hnízdění želv na Želvím ostrově

Tři ostrovy Selingan, Bakungan Kecil a Gulisan ležící 40 km severně od Sandakanu jsou útočištěm pro ohrožené želvy karety obrovské a karety pravé, které na jejich plážích hnízdí a kladou vejce. Pozorovat hnízdění želv na vlastní oči můžete na největším ostrově Selingan označovaný jako „Turtle Island“ – „Želví ostrov“. Ten je jako jediný přístupný veřejnosti a nabízí možnost ubytování.

Mořská želva
foto: © Pelf / Mořská želva

9) Trek panenskou džunglí v údolí Danum

Chráněná oblast údolí Danum (Danum Valley Conservation Area) pokrývá 438 km² téměř neporušených deštných lesů Sabahu. Je domovem mnoha druhů jedinečných zvířat jako jsou orangutani bornejští, giboni, levharti obláčkoví, sloni bornejští, medvědí malajští nebo dokonce nosorožci sumaterští, kteří jsou nejvzácnějším druhem nosorožce na světě. Rozmanitou flóru a faunu můžete objevovat při trekování s průvodcem, nočním safari či plavbách po řece.

© CEphoto Uwe Aranas CC-BY-SA-3.0 / Danum Valley
© CEphoto Uwe Aranas CC-BY-SA-3.0 / Danum Valley

10) Potápění se želvami a mantami u ostrova Sipadan

Celé Borneo, tedy i včetně Sabahu, je rájem potápěčů. Malý ostrůvek Sipadan ležící u pobřeží Semporny v Celebském moři je dokonce jedním z nejlepších míst pro potápění na světě. V okolních vodách, které jsou až 500 metrů hluboké, můžete objevovat korály a podmořské jeskyně, a dokonce plavat se želvami karetami obrovskými, karetami pravými, mantami a barakudami.

Potápění se želvami
Potápění se želvami

Může se hodit:

Výhodné ubytování můžete zkusit výběrem některého ze stovek hostelů, hotelů nebo apartmánů, které najdete na tomto odkazu.

Výhodné letenky můžete snadno vyhledat ZDE.

Cestovní pojištění na cesty s 50% slevou a nejvyšším krytím najdete na tomto odkazu.

Mohlo by se vám také líbit