3 nejkrásnější města středního Vietnamu

foto: autorka

1 648

I když se to na mapě nezdá, Vietnam je velká země a pokud byste ho chtěli projet odshora dolů (nebo naopak), zabralo by vám to hezkou spoustu času. Nám to trvalo 3 měsíce a zdaleka jsme neviděli všechny krásy, které tato země nabízí. Nachystala jsem si proto pro vás výběr těch nejlepších míst jednotlivých částí Vietnamu. Dnes se spolu pojďme vydat na 3 nejkrásnější města středního Vietnamu, kterými jsou romantický Hoi An, chaotický Da Nang a královské Hué.

Reklamy

Hoi An – romantické lampionové město

Rozlohově je Hoi An malinkaté městečko, ale významem je obrovské. Je považované za nekrásnější město Vietnamu, s čímž naprosto souhlasím, a tím si také vysloužilo zápis na Seznam světového dědictví UNESCO.

Jeho největší perlou je jeho historické centrum s malými barevnými domky z 16. století, které se dochovaly ve své původní podobě do dnešních dní. Protože Hoi An býval důležitým přístavním městem, proudily sem národy ze všech koutů světa, což se začalo prolínal i do jeho podoby. V místní architektuře se tak prolínají čínské, japonské nebo portugalské prvky.

Reklamy

Jeho romantičnosti přidávají barevné tradiční lampiony, které zdobí snad každou uličku, domek i obchod. Díky tomu si tohle město středního Vietnamu Hoi An vysloužilo přezdívku „město lampionů“. Po procházce hlavní ulicí Tran Phú, zabrouzdejte ještě na nábřeží a nevynechejte ani japonský krytý most.

Da Nang – chaotické dračí město

Třetí největší město Vietnamu Da Nang leží ve středu země, na půl cesty mezi Hanojí a Ho Či Minovým městem. A stejně jako tyto dvě metropole je Da Nang chaotickým městem, ne-li ještě víc. I když neoplývá historickými památkami jako Hanoj, ani mrakodrapy jako Ho Či Minovo město, tak i tady najdete významná místa, která stojí za váš čas. A pláž jako bonus.

Pravděpodobně nejznámější zajímavostí je Dračí most. Jak jeho název napovídá, jde o most, který vypadá jako klikatící se drak. Je dlouhý 666 metrů, což z něj dělá nejdelší most ve Vietnamu. Spíše ale než přes den, je drak krásnější večer, kdy střídá barvy a odráží se na hladině řeky Hàn. O víkendu ve 21:00 si nenechte ujít show, při které drak chrlí oheň a plive vodu.

Druhým hodně známým mostem je Zlatý most (tzv. Golden bridge) vysoko na kopci, kde ho drží dvě obrovské ruce. I když most vypadá, že je starobylou památkou, opak je pravdou. Zlatý most byl postaven teprve minulý rok (2018) jako součást zábavního parku Bana Hills.

Důležitým místem Da Nangu jsou Mramorové hory (Marble Mountains). Pět mramorových hor leží roztroušené u pobřeží 10 kilometrů od centra města. Přezdívá se jim také Hory pěti elementů, neboť každá hora symbolizuje jeden ze základních prvků: dřevo, vodu, oheň, zemi a kov. Návštěvníkům je zpřístupněna Vodní hora a jeskyně (Thuy). Na jejím vrcholu, kam si to buď můžete vyšlapat po schodem nebo připlatit za výtah, najdete spoustu svatyň, pagod, jeskyní a vyhlídek na další z Mramorových hor.

Mým osobním tipem je chrám Linh Ung v úpatí Opičí hory. Jeho dominantou je obří, běloskvoucí a turisty obdivovaná socha buddhistické bohyně Bodhisattva přezdívaná Lady Buddha. Socha je vysoká 67 metrů, což z ní dělá největší sochu Bodhisattvy na světě.

Hué – královský poklad Vietnamu

Kdyby záleželo jen na mém názoru, řekla bych, že Hué je hned po Hoi Anu druhým nejkrásnějším městem Vietnamu. Město proslavila poslední vietnamská královská dynastie Nguyen, která zde sídlila od začátku 19. století do druhé světové války. Z tohoto období se také dochovalo v původním stavu nejvíce památek, které se zasloužily o zápis Hué na Seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Symbolem města v jeho srdci je Citadela obehnaná 10 kilometrů dlouhým opevněním lemovaným vodním příkopem. Vysoké hradby chrání Císařské město, které kdysi skýtalo až na 150 paláců.

V okolí Citadely je roztroušeno 7 honosných královských hrobek panovníků dynastie Nguyen. Tou nejmajestátnější je hrobka císaře Minh Mang tvořená ze 40 staveb obehnaných hradbami. Velmi zajímavou, i když nejméně orientální, je betonová hrobka císaře Khaie Dinha, která je kombinací evropských a vietnamských prvků. Za zmínku stojí také hrobka císaře Tu Duc, který byl nejdéle vládnoucím nguyenským panovníkem.

Z dalších významných a důležitých památek je třeba zmínit ještě pagodu Thien Muna břehu Voňavé řeky, která je jedním ze symbolů Vietnamu, či chrám Literatury.

Mohlo by se vám také líbit