Apulie – evropský Karibik (3. část)

foto: autorka

2 188

Po naší předchozí, nejjižnější zastávce, se v posledním putování po Itálii vydáme již na sever. Navštívíme nádherná místa, kde uvidíte úžasné přírodní úkazy. Dále se podíváme do několika měst, včetně Alberobella, kde se nacházejí jedinečné obydlí „trulli“ a ještě než odletíme domů, navštívíme ZOOsafari, ve kterém si můžete pohladit třeba zebry nebo žirafy.

Reklamy

Příroda v hlavní roli

Torre Sant‘ Andrea bych označila jako zatím nejhezčí místo na koupání a potápění, co jsem kdy viděla. Nachází se 15 km severně od města Ostuni a pokud budete, stejně jako my, směřovat Vaši cestu do Lecce, hlavního města provincie Apulie, tak budete mít tohle místo, dá se říct po cestě.

 

Příroda si zde opravdu vyhrála a z původní skály zbyly jen skalnaté útvary, které se tyčí z moře jako majáky a jen racci zde našli své útočiště, jelikož je pro člověka nemožné se nahoru dostat. Parkoviště se nachází na dohled od moře a je zde stejný automat jako u jeskyně Zinzulusy, takže za pár drobných zde můžete parkovat, jak dlouho budete chtít. Jen bych Vás ráda upozornila na jedno drobnost. Do vody běžte jedině s botami na koupání! Skála je u pobřeží ostrá a když budete chtít z moře vylézt, tak si můžete nohy nepěkně odřít.

Reklamy

Příroda v hlavní roli po druhé

Pokud budete mít koupání a moře málo nebo jen hodně času, můžete se zastavit na dalším unikátním místě, a to u Grotta della poesia, nachází se pouze 5,5km od San’t Andrea a je stále po cestě do Lecce. Zde příroda opět kouzlila a svou mocí vytvořila přírodní bazén. Z dálky nejde nic pořádně vidět, ale jakmile se přiblížíte, nebudete věřit vlastním očím. Dá se říct, že uprostřed ničeho je díra do země, ve které se nachází moře. Zvláštní co? Pro představu se podívejte na fotku a pro nezapomenutelný zážitek si zde udělejte alespoň krátkou zastávku.

Hlavní město provincie a srdce Apulie – Lecce

Lecce se bohužel nenachází u moře, ale myslím si, že po dnech strávených koupáním či opalováním, si rádi uděláte procházku městem. Jedná se o stotisícové město jehož památky byly postaveny hlavně v období baroka.

Při vstupu do historického centra Vás uvítá mohutná vápencová brána (Porta San Biagio) s přilehlým parkem. Ve středu města se nachází katolický kostel (Santa Maria della Grazia), římský amfiteátr (Anfiteatro Romano), hrad ze 16. století (Castello Carlo V) a honosná bazilika (Basilica di Santa Croce). Na náměstí Piazza del Duomo můžete navštívit katedrálu (Cattedrale di Santa Maria Assunta), nad kterou se vztyčuje 70metrová věž. A samozřejmě po poznávací procházce nesmíte zapomenout na sladkou tečku v podobě výborné italské zmrzliny.

Bílé město

Ostuni nemá přezdívku „bílé město“ jen tak, pro nic za nic. Rozléhá se na kopci, takže již z dálky pochopíte, proč má zrovna tuhle přezdívku – všechny budovy jsou samozřejmě bílé.

Ostuni leží asi 80 km severně od Lecce, ale vede zde rychlostní silnice, takže Vám cesta uteče jako voda. Stačí zde půl hodinová zastávka na to, abyste si město prošli a načerpali zdejší atmosféru. Jak jsem již zmínila, městečko se nachází na kopci, takže i Vaše kroky uličkami povedou stále nahoru, ale za takový fotogenický zážitek to opravdu stojí.

Vždy jste si přáli pohladit žirafy, zebry nebo velblouda?

Pokud cestujete s dětmi nebo máte rádi zvířata nebo jen máte volný den, rozhodně Vám doporučuji se podívat do ZOOSafari di Fasano. V ceně vstupenky máte kromě vstupu do Safari, vstup i do ZOO a do zábavního parku a tím pádem zde můžete strávit opravdu celý den.

Do Safari vjedete svým vlastním autem a po cestě uvidíte různé druhy zvířat, od slonů, přes zebry, kozy a žirafy, až po medvědy, tygry a lvy. Cesta, během které se můžete vyfotit se zebrou nebo žirafou, které vám budou strkat hlavy do okýnek a žebrat něco na zub, Vám zabere asi hodinu a půl.

Při vstupu do ZOO a zábavního parku v jednom, budete mít po pravé straně mapu celé Apulie a nádherné miniatury památek z měst, která jste již navštívili nebo teprve, podle itineráře, plánujete navštívit.

Cena vstupného (červenec 2018):
dospělí – 24€
děti od 4 do 10 let – 10€
děti do 4 let – zdarma

Roztomilé, „trulli“ domečky, všude kam se podíváte

Alberobello nemůžete při své cestě Apulií rozhodně vynechat. Tolik roztomilých domečků ve tvaru úlů, přezdívaných „trulli“, na jednom místě nikde jinde rozhodně nenajdete. Jedná se o stavby již ze 16. století, kdy místní hrabata nařídila osadníkům stavět domy bez malty, aby mohly být v případě královské inspekce zbořeny.

Alberobello je díky svým úlům součástí světového dědictví UNESCO. Procházku nejroztomilejšími uličkami jsme završili u kostela, který je v tomto stylu také postaven. V úlech místní většinou prodávají suvenýry či produkty typické pro tento region a díky tomu, se můžete dovnitř zdarma podívat.

Rychlá procházka a nákupy před odletem

Odlítali jsme z Bari nějak v podvečer, takže jsme vyrazili ještě na procházku městem. Přes centrum vede nákupní tepna, kde jsme strávili více času a utratili více euro, než jsme měli v plánu. Ale na pár památek nám samozřejmě ještě zbyl prostor. Můžete se, stejně jako my, vydat podél pobřeží, kolem přístavu, do velice zachovalého Starého Města. Zde se nachází velkolepá bazilika (Basilica San Nicola), katedrála (Cattedrale di San Sabino) či místní hrad (Castello Svevo di Bari), který můžete navštívit.

Doporučuji si na hrad nechat časovou rezervu nebo prostě nebýt tak dlouho na nákupech, protože nám již bohužel žádný čas nezbyl a museli jsme pospíchat na letiště. V centru je taky spousta muzeí (například muzeum umění či archeologie) takže i umělecké duše si zde najdou své.

Cena vstupného do hradu (červenec 2018):
dospělí – 3€
mladiství od 18 do 25 let – 1,5€
děti do 18 let – zdarma

Víte že..

  • je Bari, hned po Neapoli, druhým největším městem jižní Itálie?
  • je Lecce hlavním městem provincie Apulie a Bari hlavním městem regionu Apulie?

Chystáte se vyrazit na cestu do Lecce? Zarezervujte si zde výhodné ubytování…

Mohlo by se vám také líbit