10+1 vánočních trhů 2019 – kam vyrazit za vánoční atmosférou?

foto: autor a archiv

Foto: © Salzburg Tourism
4 165

Vánoce jsou za dveřmi a adventní čas je v plném proudu. Kam se tento rok vydat na vánoční trhy u nás v republice nebo u našich nejbližších sousedů a užít si alespoň na chvilku vánoční atmosféru?

Reklamy

V našem okolí se téměř v každém městě tradičně pořádají větší či menší vánoční trhy nebo jarmarky. Leckdy lze na nich najít třeba i na poslední chvíli nečekaný orignální vánoční dárek pro naše blízké. Většina z nás, ale na vánoční trhy, vyráží za poezií adventního času, za tradicemi, za pobavením se s přáteli a za zklidněním od nákupního šílenství v obchodních centrech. A přiznejme si, že samozřejmě třeba i za nějakým tím svařákem, klobáskami nebo třeba trdelníky;)

Vánoční trhy byly, jsou a doufejme, že i budou, součástí našich tradic, odkazujících na křesťanské svátky. Součástí trhů bývá samozřejmě i úvodní část s rozsvěcením vánočního stromu. Na podiích se zpívají koledy či vánoční písně. A nesmí chybět samozřejmě ani ikona Vánoc – vánoční betlém.

Reklamy

Kam vyrazit na vánoční trhy v okolí?

Andělské Vánoce

Pokud jste z našeho hlavního města Prahy a jeho okolí, máte na výběr řadu míst, kde i tento rok trhy probíhají. Asi nejikoničtější a také největší vánoční trhy najdete samozřejmě na Staroměstském náměstí. Andělské Vánoce, jak se tento rok trhy na Staroměstském náměstí jmenují, zde budou až do 6.1.2020. Kompletní program Vánočních trhů najdete zde. Pokud se mimopražští návštěvníci chystají do Prahy, mohou se podívat dopředu, co vše se zde kdy bude konat. Další vánoční trhy pak najdeme již tradičně i na Václavském náměstí, na náměstí Míru nebo na náměstí Jiřího z Poděbrad.

foto: archiv

Brněnské Vánoce

V Brně se vánoční trhy konají od 29.11.2019 do 5.1.2020 a najdeme je hned na čtyřech zdejších náměstích. Každé přitom nabídne svůj program i podobu. Za každodenním živým programem vyražte na náměstí Svobody. Za gastronomickými specialitami, klidnější atmosférou či rodinnou zábavou vyražte na náměstí Dominikánské. Pokud toužíte poznat tradiční řemesla navštivte Advent na Zelňáku. A nesmíme zapomenout ani na Advent na Moraváku se svými nevšedními zážitky, který se zde koná již po čtvrté. Součástí zdejšího programu je mimojiné i vyhlídkové ruské kolo, ze kterého je nádherný výhled na Brno.

Brno vánoce v centru 2019
foto: © montypeter (123RF.com)

Ostravské Vánoce

Ostrava letos připravila opět zajímavé vánoční trhy, které se jako každý rok, soustřeďují především na Masarykově náměstí, Jiráskově náměstí, Solné ulici či na ulici 28. října. Vánoční strom v Ostravě rozsvítili 1. prosince. Zdejší zajímavostí je určitě nazdobený vánoční strom, který je opět umělý. Vánoční trhy se zde konají do 23.12.2019; vyjímku tvoří trhy na ulici 28. října, které skončí až 2.1.2020.

Vánoce v Ostravě na Masarykově náměstí
foto: © Mikhail Markovskiy (123RF.com)

Vánoční trhy v Olomouci

Olomouc připravila poměrně bohatý program zdejších vánočních trhů, které se budou konat na Horním a Dolním náměstí od 22.11.2019 až do 24.12.2019. A i zde najdeme především stánky s punčem, gastronomickými pochoutkami, řemeslnými výrobky či různými vánočními dekoracemi.
Program zdejších trhů.

Adventní trhy v Plzni

Plzeň připravila své vánoční trhy, jako každoročně, na náměstí Republiky. Rozhodnete-li se navštívit zdejší trhy, můžete tak učinit od 23. listopadu až do 23. prosince 2019. Zdejší trhy nabídnou především tradiční atmosféru křesťanských Vánoc s „živým“ betlémem s oslíkem a ovečkami, ukázky lidových tradic, řemesel a samozřejmě i se stánky se svařeným vínem, trdelníky nebo perníčky.

A jaké trhy navštívit u našich sousedů?

Vídeňský vánoční sen

Centrum Vídně je již od poloviny listopadu vyzdobeno vánočním osvětlením, které přináší do města neopakovatelnou náladu. Tradiční vánoční trhy se zhruba 150 prodejními stánky najdete na náměstí Rathausplatz. Trhy před radnicí nabízí vánoční dárky, ozdoby na vánoční stromečky, umělecké řemeslné výrobky, kulinářské dobroty, sladkosti a samozřejmě i nápoje na zahřátí. Mezi Uměleckohistorickým a Přírodovědným muzeem na náměstí Marie Terezie najdete Vánoční vesničku, kde můžete najít dalších 70 stánků. V centru města můžete navštívit i Starovídeňský vánoční trh ve Freyungu či vánoční trh Am Hof. Kulisou císařského sídla se pyšní kulturní a vánoční trh před zámkem Schönbrunn. U Svatoštěpánského dómu najdete na 40 stánků s výrobky a produkty celého Rakouska, stejně tak na trzích na náměstí Michaelerplatz před zámkem Hofburg.
Více o návštěvě Vídně.

foto: archiv

Štrýclmarkt

Věděli jste, že nejstarší německý trh, tzv. Štrýclmarkt, se koná v Drážďanech již po 585? Štrýclmarkt se letos koná od 27. listopadu do 24. prosince 2019 a jeho hlavní atrakcí je přes 14 metrů vysoká krušnohorská stupňová pyramida. Štrýclmarkt nabízí i letos různé poklady ze saských pekáren, tradiční výrobky řemeslníků z Drážďan i přilehlého okolí. Řezbářské výrobky z Krušných hor, keramiku z Lužice, perníčky z města Pulsnitz, krajky z Plavna… Kromě hlavního trhu je v Drážďanech dalších devět trhů, které můžete navštívit mimojiné na Stallhofu, na náměstí Postplatz, u hlavního nádraží Hauptbahnhof, na Prager Straße, u kostela Frauenkirche, náměstí Neumarkt či na ulici Hauptstraße.
Kompletní program drážďanských Vánoc.

foto: autor

Vánoční trhy v Krakově

I letos se v polském Krakově konají velkolepé vánoční trhy, které se vyplatí určitě navštivit. Zdejší trhy se konají na hlavním náměstí (Rynek Główny) od 29.11.2019 a mají staletou tradici. I zde najdete především produkty a výrobky ručně vyráběných ozdob, předmětů, keramiky či dřevěných výrobků. Nechybí ani výrobky ze skla či jantaru. Stánky nabízí samozřejmě i řadu lahodných tradičních pochutin, grilovaných klobásek nebo sýrů. Vrcholem všeho jsou pak různé cukrovinky, čokoláda, marcipán nebo perník. Krakovské trhy končí 26.12.2019.
Více o návštěvě Krakova.

Krakow - Rynek Glowny
foto: autor

Christkindlesmarkt

Bezesporu největšími vánočními trhy v našem nejbližším okolí jsou ty Norimberské. Trhy najdete na náměstí Hauptmarkt v samém centru města. Nicméně pokud nejste milovníci davů, nechte si zajít chuť na idylickou vánoční pohodu. Zdejší trhy jsou opravdu známé a tak je navštíví každoročně přes dva miliony návštěvníků. Tlačenice a davy lidí jsou prostě zdejším koloritem, nicméně vám trhy nabídnou na 200 stánků s různými pochutinami, jakými jsou proslavené zdejší perníčky a biskupské chlebíčky či norimberské klobásky. Letos se trhy konají od 29.11.2019 a končí na Štědrý den, 24.12.2019.

foto: archiv

Advent s Salcburku

Vánoční trhy v rakouském Salcburku jsou o poznání klidnější, něž ty Norimberské a najdete je v samém hostorickém centru města na náměstích Domplatz, Residenzplatz, Mirabellplatz, u pevnosti Hohensalzburg nebo na nádvoří zámku Hellbrunn. Rozhodně zde na vás dýchne pravá adventní a vánoční nálada.
Více o vánočních trzích v Salcburku.

Trhy u Hellbrunnu
foto: © Salzburg Tourism

Náš tip: Vánoční trhy v Budapešti

foto: autor

Klidnější vánoční atmosféru nabídnou i vánoční trhy u slovenských sousedů, v maďarské Budapešti. Pokud jste zdejší trhy ještě nenavštívili, je možná pravý čas udělat změnu a poznat pravé maďarské dobrůtky na vlastní kůži, které na zdejších trzích najdete. Trhy najdete také v centru města a zejména ve večerních hodinách nádherně dotváří zdejší atmosféru majestátních historických a nádherně nasvícených budov.
Více o návštěvě Budapešti zde.

Může se hodit:

www.praha.eu
www.gotobrno.cz
www.ostravainfo.cz
www.wien.info
www.christkindlesmarkt.de
www.salzburg.info
www.austria.info

Mohlo by se vám také líbit