Budapešť – lesk i odvrácená strana perly Dunaje

Foto: archiv autora a Flickr

2 955

Budapešti se někdy přezdívá hlavní město středoevropské dekadence. Každá ze zdejších čtvrtí oplývá jedinečnou atmosférou i architekturou, s příchutí nostalgie po dávno zašlé slávě. A snad právě proto dnes v Budapešti najdete nejen mnoho restaurací a kaváren, ale i dalších obchodů a obchůdků, které mají ve svém názvu Nosztalgia.

Reklamy

A zejména v oblasti gastronomie a kulinářství Vám má Budapešť hodně co nabídnout. Místní kuchyni přijíždějí objevovat gurmáni opravdu z celého světa. Zdejší restaurace sice nepatří k těm nejlacinějším, ale jejich široká nabídka zato zcela jistě uspokojí opravdu všechny labužníky. V restauracích si samozřejmě můžete vychutnat i tradiční Tokajské víno či některá ze zdejších piv.

 

Na začátek se podíváme na to hlavní, čím je Budapešť typická a co by mělo být i vaším cílem při poznání tohoto krásného města.

Reklamy
Podobné příspěvky

Lázně na krásném modrém Dunaji

Většina turistů jezdí do Budapešti za poznáváním památek, maďarské kultury a zejména lázní. A lázně patří i dnes mezi velká lákadla. Loni navštívilo Budapešť na 3,5 milionu návštěvníků, přičemž podle statistik se jejich počet za posledních osm let téměř zdvojnásobil. Kolik z nich navštívilo zdejší lázně sice statistika neuvádí, ale bylo jich určitě mnoho.

Lázně zde najdete opravdu na každém rohu. Římské, turecké nebo neoklasicistní. Všude to tady bublá termálními prameny a lečivými vodami. Pod Budapeští se nachází geologický zlom, ze kterého vyvěrá na povrch přes 120 termálních pramenů. Ty jsou pak soustředěny do asi 30 lázeňským komplexů.

Széchenyi fürdő

Zcela jistě stojí za návštěvu Széchenyiho lázně (Széchenyi fürdő), které jsou jsou jedním z největších lázeňských komplexů s horkými prameny v Evropě. Novogotický areál nabízí koupání s bublinkovými lavicemi nebo třeba divokou řeku. Pokud budete chtít aktivně relaxovat můžete si tu ve vodě zahrát dokonce šachy. Zdejší voda má okolo 75 °C a je bohatá na síru, vápník a hydrouhličitan horečnatý. Lázně mají vnitřní i venkovní bazény. Ve vnitřní části se nachází množství menších bazénků o různých teplotách vody, sauny a parní komory. Ve venkovní část pak tvoří jeden velký plavecký bazén a dva velké termální bazény. Léčí se zde pacienti trpící onemocněními zažívacího a dýchacího ústrojí. Do Széchenyi fürdő se dostente linkou metra M1. Až budete dostatečně vykoupaní, můžete zajít vedle na Náměstí hrdinů nebo navštívit ZOO.

Gellért fürdő

Druhé nejslavnější lázně v Budapešti jsou součástí stejnojmenného luxusního hotelu a jsou vybudovány v secesním art noveau stylu. Překrásná architektura hotelu, sloupy, vitráže i různé mozaiky doplňují úžasnou atmosféru, ve které si můžete užívat některého ze 13 zdejších pramenů. Teplota vody se ve zdejších termálních bazénech pohybuje mezi 35 °C až 40 °C. Lázně jsou přístupné jak hotelovým hostům, tak veřejnosti. A i tyto lázně mají vnitřní i venkovní bazény a jsou zaměřené na léčebné kúry k onemocněním pohybového a dýchacího ústrojí a pacientek s gynekologickými problémy.

Király fürdő

Zástupcem tureckých lázní jsou Király fürdő. Lázně zde byly založeny již v druhé polovině 16. století a patří mezi vůbec nejstarší lázně v Budapešti. Lázně nabízí čtyři termální bazény s teplotou vody od 26 °C do 40 °C.

Rudas fürdő

V roce 1550 byly založeny i další turecké lázně – Rudas fürdő. Najdete je u Alžbětina mostu. Lázně nabízejí šest pramenů s teplotou vody od 16 °C do 42 °C. Nejkrásnější část lázní tvoří místnost s bazénem ve tvaru osmiúhelníku, který má nad sebou prosklenou kopuli jejiž průměr činí 10 metrů. Léčí se zde pacienti s onemocněními spojených s klouby a pohybovým aparátem.

Vraťme se ale k úvodu našeho článku. Pojďme se tedy podívat také na proslavené maďarské dobroty a jiné atrakce.

Velká tržnice

Pokud zatoužíte po pravém maďarském gurmánství, vyražte do hlavní Velké tržnice (Nagycsarnokban). Dostanete se k ní linkou metra M4 na stanici Fővám tér. Ve třech patrech najdete přes sto obchůdků s čerstvými lokálními surovinami všeho druhu, nejrůznějším kořením, kterým dominuje všudypřítomná paprika a nepřeberné množství nakládané zeleniny. Koupit si zde můžete také pravé maďarské klobásy (čabajka), uzeniny (uherák) a sýry, zakoupíte zde i ryby, různé sladkosti a také typické maďarské langoše. U stánků dostanete většinou vše i ochutnat, takže si sami uděláte zdarma představu o všech dobrůtkách. No a rozhodně si dejte aspoň tu místní klobásu. Měří sice asi metr, ale bez tohohle zážitku, jako byste zde nebyli.

Nákupní horečka

Jestli toužíte po nákupech, vyražte od tržnice žlutou tramvají č. 47-49 na náměstí Deák Ferenc. Od tud se pak vydejte na Andrássyho třídu, kde najdete butiky těch nejvyhlášenějších módních, šperkařských a hodinářských značek světa. Tohle je něco jako v Praze Pařížská ulice. Na nedalekém náměstí Liszt Ferenc si zase můžete pochutnat na gastronomických specialitách ve vyhlášených restauracích.

Opačným směrem z náměstí Deák Ferenz se můžete vydaz do ulice Deák Ferenc, na níž pak navazuje ulice Váci, kde jsou ceny pro nákupy už přijatelnější. No a pkud jste vyznavači (-čky) shoppingu s různých “océčkách”, tak i v samotném centru města jich najdete hned několik. Asi nejoblíbenější je OC WestEnd CityCenter, kde je více jak 400 obchodů i 30 restaurací a kaváren. WestEnd najdete hned vedle vlakového nádraží Nyugati pályaudvar. Další OC jsou např. Mammut nebo Duna Plaza.

Plavby lodí

Zdejší památky můžete stejně, jako v mnoha evropských městech, jejichž centrem protéká řeka, obdivovat i z výletních lodí. Pokud budete mít dost peněz, zvolte plavbu s večeří nebo si na lodi dejte jen Tokajské a vychutnávejte si plavbu okolo citadely na Gellértu se zdejší sochou Svobody, okolo Parlamentu, pod Řetězovýcm mostem, okolo chrámu sv. Matyaše apod.

Lanovkou na hrad (Budavári Sikló)

Budavári Sikló se nachází přímo pod Budínským hradem, kam vás také vyveze. Dolní stanici najdete u Řetězového mostu vedle vjezdu do tunelu. Do provozu byla tahle lanovka uvedena již v roce 1870 a patří mezi nejoblíbenější atrakce v Budapešti. lanovka zdolává převýšení 51 metrů, délka dráhy je však pouhých 95 metrů, takže jste za chvíli nahoře.

Budínský hrad (Královský hrad)

Největší dominantou města je Budínský hrad, který patří mezi nejnavštěvovanější památky v Budapešti i v celém Maďarsku. Od roku 1987 je zapsán na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V areálu se nachází např. i Maďarská národní galerie. V okolí hradu lze navštívit přilehlou historickou hradní čtvrť a s ní i nedalekou Rybářskou baštu a chrám sv. Matyaše.

Budapešťský Parlament (Országház)

Největším symbolem města i Maďarska je budapešťský Parlament, který najdete na východním břehu Dunaje. Pokud se na něj zadíváte pozorně, určitě si všimnete podoby s Westminsterským palácem v Londýně, jenž byl autorům velkým vzorem. Celkový vzhled finální budovy je však kombinací několika slohů, od novogotického, přes novorenesanční až po novobarokní.

Stavět se začal v roce 1885 a dokončen byl v roce 1904. Budova je 268 metrů dlouhá a 123 metrů široká. Kupole dosahuje výšky 96 m. Na stavbě pracovalo 1000 dělníků a výstavba samotná spotřebovala přes 40 milionů cihel. Fasáda, sály a kupole byly vyzdobeny celkem 40 kg zlata a 500 000 drahými kameny.

Bazilika svatého Štěpána

Bazilika svatého Štěpána se nachází v samotném centru města. Stavba započala v 19. století, dokončena byla v roce 1905 a je vybudována v neoklasicistním stylu. Dominantou je mohutná kupole čnící do výšky 96 metrů! Na její ochoz se lze dokonce dostat. Pokud se vám to poštěstí, naskytne se vám jedna z nejlepších vyhlídek na město. V interiéru jsou chrámu jsou instalovány obří varhany s 6 tisíci píšťal. Do chrámu se vejde až 8.500 věřících. Ve dvou věžích je instalováno celkem 6 zvonů, z nichž jeden – Velký zvon svatý Štěpán – je největším zvonem v Maďarsku. V boční kapli chrámu pak lze najít ještě mumifikovanou ruku krále Štěpána I. Svatého.

Chrám svatého Matyáše

Jak jsem se již zmínil, najdete ho kousek od Budínského hradu, vedle Rybářské bašty. V době nadvlády Turků jej dokonce přestavěli na mešitu. Po jejich vyhnání byl naštěstí přestavěn zpět do novogotického stylu. V kryptě se nachází historická klenotnice a rytířský sál, kde jsou uschovány královské dokumenty a relikvie svatých. Z východní strany je pak asi nejhezčí vyhlídka na Parlament.

Rybářská bašta

Jako tak trochu architektonický zmatek působí Rybářská bašta se s vými sedmi věžmi. Stavba pochází z přelomu 19. a 20. století a své jméno získala podle rybářů, kteří ve středověku bránili zdejší část městských hradeb. Zvlaštní stavba alespoň nabízí pěkný výhled na Parlament a Budapešť.

Na co si dát pozor?

Budapešť je bohužel, stejně jako například Praha, rájem podvodníků, kteří se snaží vydělávat na turistech. Zdejší praktiky popisují a varují před nimi i různí průvodci, webové portály a servery: „Budapešť je místem, kde se můžete stát obětí komunity taxikářů, majitelů restaurací a zdánlivě rozkošných dívek,“ či „Nedovolte, aby vás taxikáři nebo místní dívky vzali do zařízení, které sami doporučují. Tyto kluby a podniky platí dívkám a taxikářům poplatky za to, že k nim přivedou zákazníky. Nejezte v podnicích, kde vám nenabídli cenový lístek. Nechte si potvrdit cenu jídla ještě před tím, než uskutečníte objednávku,“. Rozhodně se nevyplatí třeba i jen někomu připalovat na ulici cigaretu, půjčit si mapu nebo si nechat poradit, kde se dá dobře najíst. Síť místních podvodníků je velmi dobře organizovaná, a tak většinou zaplatíte za vše několikanásobně více!

Erzsébetváros a ulice Kazinczy

K veliké nelibosti místních obyvatel, se z Budapešti stal v poslední době i doslova svatostánek pivařů a flamedrů z celé Evropy. Ti sem díky levným letenkám i ubytování míří za levným pivem v létě i v zimě. Přímo uprostřed města v židovské čtvrti (Erzsébetváros) dnes najdete více jak 800 nočních podniků, barů, pivnic, ruinpubů a restaurací vzniklých v polorozpadlých domech s pavlačemi. Pokud jste někdy zavítali do ostravské Stodolní v době její největší slávy, tak vězte, že toto násobeno několika, najdete nyní právě zde, v Budapešti. A to zejména na „pařící“ ulici Kazinczy. Rušení nočního klidu je tu na denním pořádku, odpadky, nesnesitelný zápach z WC i obsahů žaludků pijanů, je jen pro otrlé. S levným alkoholem pak souvisí i množící se kriminalita, drogy a prostituce. Problém bude také v tom, že bary zde v podstatě nemají zavírací dobu, a tak většina končí třeba i v 6.00 ráno, kdy už hodně lidí zase vstává do práce.

Doufám, že vám informace budou užitečné a i přes pár negativních informací na konci článku, si svoji  návštěvu Budapešti parádně užijte!

Víte, že…

  • Řeka Dunaj dělí město na dvě části: na Budu (Budín) a Pešť.
  • Budín, na pravém břehu Dunaje, byl po několik staletí samostatným hlavním městem království.
  • Zdejší metro zahájilo provoz již v roce 1896. Po Londýně se jedná o druhou nejstarší podzemní dráhu na světě!
  • Mezi nejstarší budapešťské čtvrťi patří Belváros, ve které se nacházejí pozůstatky římské pevnosti Contra-Aquincum.

Může se hodit:

wwww.welovebudapest.com
www.budapestbylocals.com/safety-in-budapest.html
www.worldnomads.com/travel-safety/eastern-europe/hungary/budapest-bar-scams
www.szechenyifurdo.hu
www.gellertfurdo.hu
www.kiralyfurdo.hu
www.rudasfurdo.hu
www.westend.hu

Jak se tam dostat:

Vlakem – z Prahy jezdí přímé spoje např. České dráhy. Cena jízdenky EC od cca 760 Kč (cesta trvá asi 6,5 hodiny)
Autobusem – z Prahy stojí např. jízdenka u Student Agency od cca 400 Kč (cesta trvá 7,5 hodiny)
Autem – z Prahy cca 5,5 hodin jízdy po dálnicích.
Letadlem – z Prahy přímým letem cca za 1,5 hodiny a zpáteční letenka se dá pořídit již za 530 Kč

Dále stojí za vidění:

  • Modelová železnice Miniversum
  • Zpívající fontána na Markétině ostrově
  • Posezení v kavárně New York Café
  • Památník maďarského povstání Ötvenhatosok tere
  • Největší přesýpací hodiny světa Időkerék
  • Projížďka žlutou linkou metra
  • Projížďka tramvajovou linkou číslo 2
  • Jeskynní kostel v Gellértově vrchu
  • Krápníková jeskyně Szemlőhegy

Chystáte se navštívit Budapešť? Zarezervujte si výhodné ubytování…

Mohlo by se vám také líbit