Krakov – královské město

Foto: autor

Foto: autor
1 345

Krakov je bezesporu jedno z největších turistických lákadel Polska, které byste měli navštívit. Jedná se o opravdu výjimečné město, s krásnou architekturou, nad řekou Vislou, které je jedinečné i v evropském měřítku.

Reklamy

Na levém břehu řeky Visly se na návrší Wawel rozkládá majestátní královský hrad, který pochází z období vlády krále Kazimíra III. Velikého. První zmínky pocházejí již z období 12. století, kdy zde stávala pevnost. Jak jsme se však dozvěděli sami přímo na místě, archeologické výzkumy odhalili, že kopec nad řekou byl osídlem již před 50 000 lety!

Renesanční hrad s impozantním nádvořím

Nádvoří hradu má 7000 m2

Impozantní velké nádvoří dnešního renesančního hradu, který je ve své podobě stejný dodnes již od 16. století, má přes 7000 m2! Nachází se na něm mimojiné katedrála sv. Stanislava a Václava. Ta má celkem 3 věže, z nichž na nejznámnější z nich – Zikmundově věži – se nachází i jedenáctitunový stejnojmenný zvon. Tento zvon, ulitý v roce 1520, byl až do roku 2000 největším polským zvonem.

Reklamy

Katedrála je obklopena také několika kaplemi. Nejznámnější z nich, Zikmundově kapli, dominuje zlatá kupole a jsou v ní umístěny ostatky polských králů a nově také tragicky zesnulého prezidenta Kaczynského s manželkou.

Když v roce 1241 obléhali město tataři, téměř celé ho zničili. Jedinou stavbou, která v té době zůstala neponičena, byl kostel sv. Ondřeje. Ten se dnes nachází na ulici Grodzka, kterou se dostanete z Wawelu přímo až na hlavní náměstí, tvz. Krakovský rynek (Rynek Glowny) – další významnou dominantu města, kterou musíte navštívit! Toto náměstí o rozměrech 200×200 m je vůbec největším středověkým náměstím v Evropě. Nachází se na něm historická tržnice, kde si můžete např. doplnit své zásoby jantarových náhrdelníků nebo náušnic 😉

Cestou z Wawelu na Rynek Glowny můžete také narazit na muzeum Karola Wojtyly, nebo-li papeže Jana Pavla II., který v Krakově žil od roku 1938. Papežem byl pak zvolen v roce 1978. V tom samém roce bylo mimojiné Krakovské Staré město zařazeno i na seznam světového dědictví UNESCO.

Dalším významným místem Krakova, kam se musíte zajít podívat, je čtvrť Kazimierz. Ta se nachází na druhé straně pod hradem. Jedná se o největší dochovalé centrum židovské kultury ve střední a východní Evropě. A i přesto, že za druhé světové války celou místní židovskou populaci zlikvidovali nacisti, najdete tu dnes řadu dochovalých synagog, škol i hřbitovů, ale také ulice plné originálních restaurací a barů. Vyzkoušeli jsme i několik typicky polských, ale i českých, kde nejen, že hrálo české rádio, ale čepovalo se i české pivo 😉

V Krakově se nachází také Jagellonská univerzita, která je po pražské Karlově druhou nejstarší ve střední Evropě.

Pojedete-li do Krakova autem můžete zaparkovat na placených stáních na ulici, nebo zajet do placeného podzemního parkoviště přímo u Wawelu. V týdnu se zde cena pohybovala okolo 4 Zl/hod., o víkendu pak 7 Zl za hodinu.

Zarezervujte si výhodné ubytování…

Mohlo by se vám také líbit