Vídeň – na krásném modrém Dunaji

1 724

I když dnes Dunaj moc modrý zrovna není, v roce 1872, kdy Johann Strauss ml. tento svůj stejnojmenný valčík oddirigoval na Světových slavnostech míru, možná modrý ještě byl. V té době byla Vídeň také hlavním městem Rakousko-Uherska, největšího státu v Evropě (měl rozlohu 676 000 km2).

Reklamy

Vídeň bývala centrem Svaté říše římské a později metropolí mnohonárodnostní rakousko-uherské monarchie, v níž žilo více než 50 milionů obyvatel. Monarchie tehdy zahrnovala Halič na území dnešního Polska a Ukrajiny i Terst, který nyní patří Itálii. I naše budoucí republika byla tehdy součástí a Vídeň byla tehdy naším hlavním městem.

Hospodářské centrum EU

Podobné příspěvky

Dnes je Vídeň hlavním městem Rakouska. Malé země leží uprostřed Evropy, ale země s jednou z nejvýkonnějších ekonomik Evropy. Stále se zde míchají všechny možné rysy německé spolehlivosti, slovanské umírněnosti a jižanského smyslu pro eleganci a zábavu. O Vídni se dá říci, že je velkým multikulturním městem. Předpokládá se, že vznikla z Vindobony, římského pohraničního města, založeného na místě původní keltské osady v roce 15 př. n. l.

Reklamy

Sídlí zde mnoho významných institucí finančního a pojišťovacího sektoru, je místem konání řady mezinárodních setkání, konferencí a kongresů na nejvyšší úrovni. Zdejší úřad OSN je třetím nejvýznamnějším sídlem této organizace po New Yorku a Ženevě. Najdeme zde i sídla OECD, OPECu, Organizace OSN pro průmyslový rozvoj i Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Mekka vážné hudby

Vídeň byla a stále je “Mekkou” milovníků vážné hudby. Působí zde věhlasný Vídeňský filharmonický orchestr, Vídeňský komorní orchestr a Vídeňský chlapecký sbor. Ve Vídni stvořili svá nejznámější díla géniové vážné hudby jako Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven i již zmíněný „král valčíků“ Johann Strauss mladší.

Město monarchie

Ve Vídni můžete obdivovat především významná místa monarchie, a tedy vlastně i našeho dřívějšího hlavního města. Mezi nejznámnější objekty, které rozhodně stojí ve Vídni za návštěvu, patří Hofburg.

Hofburg patří mezi největší evropské palácové komplexy. Od 13. do 20. století byl průběžně rozšiřován a přestavován. A až do konce monarchie v roce 1918 zůstal sídlem rodu Habsburků. Součástí rozlehlého komplexu jsou překrásná nádvoří, náměstí a především nádherné zahrady. Na jihu je to Burggarten a na severu Volksgarten.

Nejstarší částí komplexu je tzv. Švýcarský dvůr. Sály Hofburgu ukrývají řadu výstavních sálů i muzeí. Zdejší Pokladnice obsahuje unikátní kolekci liturgických předmětů a císařských insignií, jako je například královská koruna vyrobená okolo roku 980 pro Otu II. Přístupné jsou také soukromé komnaty císaře Františka Josefa I. a císařovny Alžběty (Sissi).

Další významnou dominantou města, kterou byste neměli opomenout při vaší návštěvě, je Dóm sv. Štěpána. Původní románská bazilika v roce 1258 vyhořela. Za vlády českého krále Přemysla Otakara II. byla však zrekonstruována a ve 14. století byla následně upravena do dnešní gotické podoby. Zaujme vás na ní především dvojice věží. Jižní věž, která je vysoká 136,4 m, patří mezi nejvyšší gotické věže v Evropě. Severní věž nebyla dokončena. Její výška je 68 metrů a na vrchu má kupoli.

Hlavní ulicí ve Vídni je bezesporu Ringstraße. Jedná se o více jak 5 km dlouhou promenádu, která vede kolem vnitřního města a kopíruje půdorys původních hradeb. Po jejích stranách se nachází řada významných budov – parlament, radnice, univerzita, burza, Burgtheater („hradní“ divadlo) nebo státní opera.

Schönbrunn

Velkolepým místem Vídně je pak barokní zámek Schönbrunn. Společně se zdejším parkem patří zámek Schönbrunn mezi nejvýznamnější památky Evropy a je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Tato majestátní residence svým vzhledem připomíná francouzský Versailles. I zde, stejně jako ve Versailles, se psala historie. V roce 1809 byla v Schönbrunnu podepsána mírová smlouva mezi Rakouskem a Francií. Dnes můžete při návštěvě obdivovat 45 místností, Zrcadlový sál, Čínský kabinet, Obřadní síň, Napoleonovův pokoj nebo Milionový pokoj. Za samostatnou prohlídku pak stojí zdejší park a přilehlé zahrady.

Zbyde-li vám čas, můžete se stavit i ve věhlasném Prateru. Což je zábavní park s obrovským ruským kolem z roku 1897.

Kudy kam…

Do Vídně se např. z Prahy dostanete v pohodě autobusy (využít můžete RegioJet nebo Flixbus) za ceny od 299 Kč, zpáteční jízdné je podobné. Nicméně, pokud vás pojede více a nechcete-li se zrovna vázat na nějaké spoje, lepší je vyrazit autem.

Rozhodnete-li se pro auto, doporučujeme využít některé ze záchytných parkovišť P+R na některé trase metra. Nám se osvědčilo např. parkoviště P+R Leopoldau, které je na konečné metra U1, kterým se pohodlně dostanete za 20 minut do centra přímo k Dómu sv. Štěpána (Stephansplatz). Parkovné zde stojí 3,40 Eur na celý den. Po městě se pak v pohodě můžete pohybovat metrem, tramvajemi nebo autobusy.

Jízdné (můžete zakoupit na P+R před vstupem do metra)
Jízdenka na jednu jízdu: 2,20 € (děti 1,10 €)
24hodinová síťová jízdenka: 7,60 €
48hodinová síťová jízdenka: 13,30 €
72hodinová síťová jízdenka: 16,50 €
Týdenní jízdenka (platí pouze od pondělí do pondělí 9 hodin): 16,20 €

Jízdenky na jednu jízdu lze koupit i v tramvaji nebo v autobuse – připočtěte si ale +2,30 € (děti: 1,20 €). Platí pouze na jednu jízdu včetně případných přestupů.

Děti do 6 let jezdí ve Vídni zdarma. Během školních prázdnin, v neděli a o svátcích jezdí zdarma i děti do 15 let (v doprovodu dospělého).

Využít můžete také Vienna City Card (červenou nebo bílou). Aktuální informace o kartách najdete zde . Nicméně, pokud budete ve Vídni např. jen na jeden den a budete-li chtít navštívit co nejvíce míst, spočítejte si, zda-li se vám spíše nevyplatí koupit celodenní jízdné a maximálně si dokupovat vstupy, o které budete mít zájem.

Máte-li k dispozici chytrý telefon a nechcete-li si vyplýtvat svůj datový roaming, doporučujeme si stáhnout např. off-line mapy v aplikaci Galileo. Není to plnohodnotná navigace, ale najdete zde v off-line režimu mnoho zájmových bodů, restaurací, hotelů i institucí a na prohlídku města, vám to bude určitě stačit.

Stojí za vidění:

 • Albertina – jedna z největších sbírek výtvarného umění na světě
 • Dóm sv. Štěpána – gotická dominanta Vídně
 • Císařská krypta – na Neuer Markt (Novém náměstí)
 • Kostel sv. Karla Boromejského – krásná barokní stavba
 • náměstí Freyung s kašnou Austria z roku 1846
 • Hofburg – “zimní” sídlo Habsburků
 • Vídeňská radnice (Rathaus)
 • Zámek Belvedere – barokní stavba a galerie
 • Kostel Karlskirche na náměstí Kalrsplatz
 • Parlament – ve stylu římských a řeckých staveb
 • Schönbrunn – “letní” sídlo Habsburků

Víte, že…

 • V roce 1910 byla Vídeň čtvrtým největším městem na světě. Tehdy zde žily více než dva miliony obyvatel.
 • Střecha Dómu sv. Štěpána je pokryta 230 000 glazovanými taškami.
 • Kromě řízku proslavil vídeňskou kuchyni i Sachrův dort nebo Einspänner (černá káva podávaná ve skle se šlehačkou – u nás známá jako vídeňská káva)
 • Kolem centra města protéká pouze Dunajský kanál, hlavní tok Dunaje je vzdálen několik kilometrů.
 • Celkem 2x v historii obléhali Turci Vídeň (1529 a 1683)
 • Po 2. světové válce byla Vídeň i Rakousko rozděleno, stejně jako Berlín, na 4 okupační zóny (1945-1955)

Zarezervujte si výhodné ubytování…

Mohlo by se vám také líbit