Záhadný i krásný – Angkor Vat

Foto: 123RF.com, Flickr.com

1 979

Určitě jste o něm již alespoň slyšeli. Město, které se ukrývá uprostřed kambodžské džungle a khmérské říše. Pochází z 12. století a díky rozloze je největším svatostánkem světa. To je Angkor Vat.

Reklamy

Podle dochovalých záznamů byl chrám Angkor Vat (dříve se jmenoval Preah Višnulóka) postaven ve 12. století za vlády krále Súrjavarmana II. Jedná se bezesporu o nejimpozantnější ukázku hinduistické architektury na světě. A to i přesto, že stojí mimo území hinduismu – Indii.

Velkolepý svatostánek – Angkor Vat

Chrám byl zasvěcený bohu Višnuovi a lidé tehdy věřili, že božstvo v chrámu skutečně sídlí. Obávali se také, že pokud by vystavěli Višnuovi skromnější rezidenci, mohla by jej urazit. Súrjavarman II. měl na stavbě měl i osobní zájem – potřeboval sám před svým svědomím odčinit to, že jako mladý chlapec zabil tehdejšího vládce a svého strýce Dharanindravarmana I., aby se mohl sám chopit moci. Stavbou monumentálního chrámu si pak chtěl zřejmě udobřit bohy.

Reklamy

Po jeho smrti byly jeho ostatky uloženy do chrámu. Je tedy možné, že stavitelé chrámu již od počátku počítali i s tím, že bude sloužit jako mauzoleum. Zřejmě proto je i celý chrám orientován západním směrem. Druhou hypotézou ohledně orientace chrámu západním směrem je možnost zasvěcení Angkor Vatu bohu Višnuovi. Ten byl totiž také spojován se západem.

Dílo ďábla a bohů

Bohatý architektonický koncept chrámu Angkor Vat doplňovaly i různé pestré barvy. Všechny basreliéfy byly pomalovány výraznými barvami a věže chrámu byly pozlaceny. Celý chrám byl zároveň postaven uprostřed impozantní vodní nádrže na půdorysu mandaly – symbolu ukazujícího změnu z chaosu do harmonie. Toto vše zřejmě podléhalo legendě o čeření mléčného oceánu, podle které vznikl kosmos z tekutého chaosu za společného úsilí ďábla a bohů.

Chrám samotný tvoří pět hlavních věží, spočívajícíh na třech stupňovitých patrech. Ústřední věž je 65,5 metru vysoká a dříve se na ní nacházela zlatá socha boha Višnua sedícího na zádech posvátného ptáka Garudy. Podle kamenného, 350 metru dlouhého, náspu k hlavní bráně, jsou rozmístěny balustrády ve tvarech obřích hadů. Interiéry pak zdobí výjevy z indických eposů Mahábhárata a Rámájana.

Zase ty záhadné dávné technologie…

Na výstavbu chrámu bylo zapotřebí více než pět milionů tun pískovce. Kde a jak vzali dávní stavitelé a dělníci pískovec uprostřed džungle? Nejbližší naleziště tohoto materiálu je vzdálené 30 km od chrámu! Pískovcové bloky mají hmotnost 50 kg až 10 tun! Jak takto těžké bloky dělníci přepravovali? Žádná velká řeka ani silnice, po kterých by jezdila auta s nákladem, neexistovaly… Kamenné bloky jsou navíc tak dokonale opracované, že do sebe zapadají s milimetrovou přesností a je opravdu těžké mezi ně strčit i obyčejný papír. Hodně nezodpovězených otázek…

Angkor – největší město světa

Město následně vzniklé okolo chrámu prožívalo svůj rozkvět zejména v období vlády králů Súrjavarmana II. a Džajavarmana VII., který si nechal říkat „božský král Kambodže“. V té době zaujímalo plochu téměř 1000 km2 a žilo v něm podle odhadů přes 1 milion obyvatel! Což v porovnání například s tehdejší Paříží, kde žilo asi 30 tisíc lidí nebo Londýnem s 20 tisíci obyvatel, je doslova nepředstavitelné číslo. Pokud tomu tak skutečně bylo, byl Angkor Vat zrejmě největší metropolí té doby na světě!

Ale proč se vlastně soustředilo tolik lidí na jednom místě? Vysvětlení je možné hledat v projektu budování zdejšího gigantického vodohospodářského systému. Ten zde, uprostřed džungle, začli stavět již v 9. století. Dokončen byl ve 12. století. Systém dokázal udržet zásoby vody po celý rok, ať bylo období sucha, nebo období monzunových dešťů. Navíc umožňoval zavlažovat efektivně četná okolní rýžová pole. Sklizeň rýže tak probíhala i několikrát ročně a obyvatelé měli stálý zdroj důležité potraviny.

Rychlá zkáza

V 15. století se politické centrum moci přesunulo do nové metropole Phnompenhu a Angkor Vat začal velmi rychle upadat. Následně se z něj odstěhovali i všichni jeho obyvatelé a vše nechali napospas okolní džungli. Proč se tomu tak stalo doslova ze dne na den, je dodnes nevysvětlenou záhadou. S největší pravděpodobností zo to mohla opět paradoxně voda a unikátní vodohospodářský systém, který byl čím dál více náročnější na údržbu a nedařilo se jej v tak velké aglomeraci udržet při životě. Mnohé vodní cesty byly neustále zanášeny a pokud např. přišlo další extrémní období sucha, mohlo dojít i k vyshcnutí toků a hladomoru, neboť aglomerace přišla o zroj hlavní potraviny – rýži.

Přestože je komplex ukryt uprotřed kamboždské džungle a dlouhou dobu v zemi vládli tzv. Rudí Khmérové, kteří chrámový komplex dost poničili, ročně jej dnes navštíví přes 2 milioy turistů z celého světa. Pro Kambodžu to představuje asi 1,5 miliardy korun do státní kasy v podobě prodaných vstupenek. Od roku 1992 je Angkor Vat zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Může se hodit…

Pokud budete chtít navštívit Angkor Vat, ubytujte se v Siem Reap. Zde si pak můžete pronajmout oblíbený tuk-tuk nebo si půjčit kolo a dojet tam na kole. Cesta vám nezabere ani půl hodiny. Co je důležité, vyražte co nejdříve a to tak, že opravdu co nejdříve – ideálně před 5 hodinou ranní. Odměnou vám bude nádherný pohled na východ slunce s chrámem.

Mapa areálu

Mobilní aplikace – Angkor Wat SmartGuide
pro Android
pro iOS

Ceny vstupenek

Vstupenky je možné zakoupit v několika níže uvedených variantách. Platí pouze cizinci, místní nikoliv.
1 den – 37 $
2 dny – 62 $
3 dny – 72 $
Děti do 12 let s pasem jsou zdarma.
Malý tip: jednodenní vstupenku si kupte den předem po 17:00 hodině, bude vám platit od tohoto okamžiku i celý další den. Takže můžete stihnout v pohodě za jednu cenu západ slunce nad Angkor Vatem i nový den se svítáním. Vstupenku hlavně neztraťte, pokuta za trátu je dost vysoká.

Otevírací hodiny

Angkor Ticket Center (Angkor Enterprise): denně od 5.00 ráno do 17.30 odpoledne
Angkor Vat a Srah Srang: denně od 5.00 ráno do 17.30 odpoledne
Phnom Bakheng a Pre Rup: denně od 5.00 ráno do 19.00 odpoledne
Další chrámy: denně od 7.30 ráno do 17.30 odpoledne
Malý tip: do hlavního chrámu v centru Angkor Vatu jděte až po poledni, nejprve si prohlédněte ostatní chrámy.

Informace

www.cambodia-travelguide.com/angkor-wat/

Počasí

Kdy se vydat na návštěvu Angkor Vat? Obecně je lepší mimo období dešťů, které je zde od května do číjna (v průměru v tomto období prší 20 dní v měsíci). Ideálním termínem je prosinec až březen. Denní teploty se v tomto období pohybují od 19 °C do 35 °C a průměrně prší 2 dny v měsíci.

Ubytování

Ubytovat se je ideální přímo v Siem Reap. Bydlení zde najdete od několika desítek korun až po desítky tisíc za noc. Záleží jen na vás co si vyberete a čemu dáváte přednost.

Nebo si zarezervujte výhodné ubytování…

Mohlo by se vám také líbit