Víc než 30 milionů návštěvníků ročně nemůže být prostě jen jen tak. Paříž, město světel, módy a lahodné kuchyně, totiž každoročně láká cestovatele z celého světa. A my jsme se rozhodli ověřit si to již po několikáte na vlastní kůži během prodlouženého víkendu.
Pojďte se s námi mrknout na víkend v Paříži, naše zkušenosti z třídenního pařížského dobrodružství, včetně tipů na výhodné letenky, ubytování, dopravu a samozřejmě – co v Paříži zažít a vidět.
Jak se dostat do Paříže a kdy je nejlepší jet?
Z České republiky se do Paříže nejlépe dostanete letadlem. My jsme nakonec zvolili Ryanair, a i když jsme museli trochu hlídat zavazadla a platit za priority boarding, nízká cena letenek nakonec vyvážila menší nepohodlí. Zpateční letenky se dají sehnat zhruba od 1.500 Kč, pokud si dáte práci s hledáním a rezervujete s dostatečným předstihem. My je tentokrát rezervovali asi jen měsíc předem a to už to bylo za zpáteční za 2.800 Kč na osobu.
Letadlo (Ryanair z Prahy na Beauvais-Tille):
Klady: Rychlé, levné (při včasné rezervaci).
Zápory: Příplatky za zavazadla (ale zase na 3 dny se to dá i jen s příručním).
Cena: Od 1500 Kč zpáteční.
Nejlepší doba pro návštěvu Paříže je jaro nebo podzim. Ryanair nelítá (alespoň tento rok) v pátek, takže jsme tam letěli ve čtvrtek hned ráno a vraceli se v sobotu večer. Super je, že přistanete v 8 ráno, takže celý den máte před sebou. Počasí bylo celkem příjemné, davy turistů menší než v létě a město hrálo všemi barvami. Jarní Paříž je již aspoň trochu rozkvetlá a plná života a nás na konci dubna naprosto okouzlila. Bohužel jeden den bylo dost deštivo a fičel docela studený vítr, takže nezbylo než prostě nasadit pláštěnku.
Víkend v Paříži: Co vidět a zažít?
Tři dny v Paříži nestačí určitě na všechno, ale i tak se dá stihnout hodně. Tentokrát jsme se zaměřili při plánování především na profláknuté ikonické památky proložené místní atmosférou s okouzlujícími místy. Prostě, když už tu jsme, chceme vidět zase to nej, co Paříž nabízí. Díky jen příručnímu kufříku, se dá poměrně dost památek navštívit prakticky hned po příjezdu do centra. A takhle to s námi vypadalo:
Den 1: jako první přišla na řadu ikonická Eiffelovka. My vystoupili z metra na Trocadéru a sešli k Eiffelovce. Fronta po ránu byla docela v pohodě, ale prý bývají jinak dlouhé. Doporučujeme rezervovat vstupenky online předem. Poté jsme se procházkou přes park Champ de Mars dostali až do Invalidovny. Pak jsme se jeli ubytovat a k večeru vyrazili ještě na Montparnasse, pokochat se výhledem na Paříž ze střechy tohoto mrakodrapu a pak pešky uličkama, posezení v kavárně a restauraci.
Den 2: Další ikona Louvre a Montmartre. Ráno Louvre (opět, online vstupenky ušetří čas). Mimochodem jsou tu hned 4 vstupy, a nutně prostě v případě front nemusíte jít tím hlavním přes pyramidu. Boční vstupy jsou přes Galerii Carrousel a pasáž Richelieu (na rue de Rivoli) a nebo od Seiny z Port Des Lions. Odpoledne jsme pak zašli na Montmartre s bazilikou Sacré-Coeur a Place du Tertre. Procházkou jsme pak došli z kopce na bulvár de Clichy až k Moulin Rouge. Vše pak zakončili pěšky uličkami s kavárničkami až Vítěznému oblouku.
Den 3: poslední den jsme si nechali celý na Versailles. Tam se lze dostat vlakem RER C, který jezdí okolo Seiny, zhruba za 40 minut. S ohledem na to, že večer odlétáme zpět, musíme s sebou brát již i zase příručáky. Po Versailles a zahradách nás čeká už jen zase cesta na letiště.
Rozhodně si nenechte ujít
- Procházku okolo Seiny u Eiffelovky, parádní romantický zážitek, zvláště večer.
- Lucemburské zahrady, které jsou ideální místem na odpočinek od ruchu velkoměsta.
- Ochutnejte makronky, které k Paříži prostě neodmyslitelně patří.
Ubytování a doprava
Ubytování jsme si na náš víkend v Paříži rezervovali klasicky přes Booking.com v 11. arrondissementu. Tato čtvrť je klidná, relativně bezpečná a dobře dostupná metrem, a přitom blízko centra. Pokud byste nenešli vhodné ubyrování zde, podávat se můžete i do jižních obvodů 13,14 a 15. Nedoporučujeme ale ubytování v okolí Gare du Nord a v 18., 19. a 20. arrondissementu, zejména v nočních hodinách se tu člověk opravdu nemůže již cítit bezpečně.
MHD: Nejlepší způsob, jak se po Paříži pohybovat, je metro. Jízdenka stojí cca 2 Eura. Informace o MHD najdete na stránkách RATP
Může se hodit:
- Paříž je město kultury. Během roku se zde konají četné festivaly, koncerty a výstavy. Informace o aktuálních akcích najdete na oficiálním turistickém portálu města.
- Naučte se pár základních francouzských frází. I když se domluvíte anglicky, místní ocení, když se pokusíte o jejich jazyk. A hlavně, když vlezete do nějakého obchodu, tak „bon jour“, který ze sebe vyloudíte s úsměvem, udělá dobře nejen vám, ale i prodavačce či prodavači.
- Dejte si pozor na kapsáře, a to prostě všude. Naše zkušenost, když se na vás navalí houf ne moc sympaticky vypadajících obchodníků s Eiffelovkou v ruce u Sacré-Coeur a vy najednou ucítíte, jak vám jezdí po zadní části kalhot… No a stejně nic neuděláte.
Náš další prodloužený víkend v Paříži byl opět nezapomenutelný. Město nás i po několikáté okouzlilo nejen svou krásou a historií, ale především atmosférou, která je prostě pokaždé, když sem dorazíte jiná. I když jsme stihli zase jen zlomek toho, co Paříž nabízí, už teď víme, že se sem brzy zase vrátíme. Doufáme, že vám naše tipy a zkušenosti pomohou naplánovat si i váš vlastní parádní pařížský prodloužený víkend.
Výběr 10 doporučených ubytování ve městě najdete ZDE.
Levné letenky najdete snadno ZDE.
Nezapomeňte se také připojistit – sleva 50% na cestovko ZDE.
Karel Šestý