TOP 10: nej… vodopády Evropy

foto: autor, archiv, flick.com

10 822

Jsou krásné, jsou okouzlující, jsou úchvatné! A o kom nebo o čem, že je to řeč? V dnešním článku se podíváme na nejvyšší, největší, ale i nejhezčí vodopády, na které můžete při svých toulkách po Evropě narazit.

Reklamy

Určitě nám namítnete, že v našem článku nějaké ty „vaše“ nej vodopády chybí. Naším seznamem jsme se snažili podchytit vodopády v rámci celé Evropy, o kterých jsme věděli nebo které jsme dokonce osobně navštívili.

A nyní se tedy pojďme již podívat na naši TOP desítku nej vodopádů Evropy.

Reklamy
Podobné příspěvky

1) Gullfoss (Island)

Tzv. Zlatý vodopád najdete na řece Hvítá na Islandu. Tenhle vodopád není rozhodně nejvyšší, ale troufneme si říci, že je rozhodně největší. Zároveň je určitě i jednou z nejvyhledávanějších atrakcí při cestách na Island. A proč se mu říká zlatý? Je to podle díky nánosům sedimentů usazených v řece Hvítá, která je s sebou odnáší z ledovce. Tyto sedimenty pak na slunečních paprscích vytvářejí ve vodě nádhernou zlatavou barvu.

Zajímavostí tohoto vodopádu je, že se díky vodě, která zde v době tání protéká a jejíž objem přesahuje až 2000 m3 za sekundu, jedná o nejmohutnější vodopád Evropy. Právem jej zařazujeme jako č. 1 do naší TOP 10 nej vodopádů Evropy.

Výška: 33 metrů (11 metrů + 22 metrů)

Gullfoss

2) Plitvické vodopády (Chorvatsko)

Kdo by je z Čechů nebo Slováků neznal. Troufneme si říci, že snad každý, kdo se aspoň jedenkrát již v životě vydal do Chorvatska na svou letní dovolenou, tyto nádherné vodopády navštívil. A pokud ne, tak to musí určitě napravit!

A ten, kdo v Chorvatsku snad ještě nebyl, si je i tak může, téměř každý rok, vychutnat alespoň v televizi při sledování filmů o Vinetouovi, kde hrají velmi významnou roli, byť ve filmu tvoří kulisy rádoby amerického kontinentu.

Nachází se na řece Koraně a jsou doplněny řadou krasových jezer, ze kterých průzračná voda padá různě do dalších jezírek a vytváří tak nádherné a neopakovatelné kaskádovité vodopády. Celkem jich tu lze napočítat přes 140! Nejvyšším vodopádem soustavy je vodopád na říčce Plitvice, který má výšku 76 metrů.

Plitvice

3) Langfoss (Norsko)

Na tenhle vodopád narazíte v Norsku a to rovnou tak, že kolem pojedete třeba autem. Majestátní vodopád je pátým nejvyšším vodopádem v Norsku a v roce 2006 byl dokonce vyhlášen nejkrásnějším vodopádem světa.

Výška: úctyhodných 612 metrů!

foto: Johannes Wienke (flickr.com)

4) Skogafoss (Island)

Určitě jste tenhle vodopád už na fotkách zaregistrovali. Vysoká stěna padající vody a před ní stojící postavy lidí, kteří se zde rádi fotí. Vodopád najdete opět při vašich cestách po Islandu na řece Skóga u města Skógar. Bezesporu se jedná o nejfotogeničtější a nejimpozantnější vodopád na Islandu.

Podél vodopádu najdete i jednu z nejoblíbenějších turistických tras. Sice budete muset překonat asi 400 schodů, ale zase se vám poté naskytne úžasný výhled z útesů nahoře.

Výška: 62 metrů

5) Staubbach (Švýcarsko)

Chystáte se do Švýcarska? Pokud ano, nezapomeňte si dát do svého itineráře i návštěvu městečka Lauterbrunnen. Právě tady totiž najdete jeden z nejfotografovanějších vodopádů třeba na Instagramu. Nejen samotné městečko, ale celá oblast stejnojmenného údolí, je překrásná.

A čím, že je tento vodopád tak vyjímečný? Voda zde totiž padá z úpatí hory přímo na kraj městečka Lauterbrunnen a vytváří tak opravdu nádherné fotografické scenérie, a to v létě i v zimě.

foto: (c) swiss-image.ch

6) Krimmelské vodopády (Rakousko)

Ze Švýcarska se přesuneme blíže k nám, přesněji do Rakouska. Kaskádovité vodopády najdete v NP Vysoké Taury. Nenechte si ujít majestátnost této přírodní podívané. Každým rokem navštíví tohle místo na 400.000 lidí a nechá se okouzlit opravdu fascinující podívanou. Navíc se říká, že zdejší vodopády dokonce léčí, a to zejména alergie, bronchiální astma či mohou působit pozitivně na váš nervový systém.

Výška: 385 metrů

7) Stuibenfall (Rakousko)

A v Rakousku zůstaneme i u dalšího tipu. Tentokrát se podíváme do Ötztálského údolí, kde se nachází vodopád Stuibenfall. Najdete jej nedaleko obce Umhausen v Tyrolsku a rozhodně stojí za minimálně procházku. Jedná se o zdejší poměrně známou atrakci a tak je zde, zejména při hezkém počasí, také stále dost lidí. Vodopád sice není nejvyšší, udává se, že jeho výška je nějakých 159 metrů. Nicméně to, že je poměrně dobře přístupný, z něj dělá velké turistické lákadlo. Pokud pojedete autem, zaparkujte na parkovišti u Ötzidorfu. Zdejší atrakcí je tzv. via ferrata, dlouhá asi 400-450 metrů, ale to je jen pro zkušenější. Po zdolání nabízí však nejvyšší místo vyhlídky na vodopád.

Výška: 159 metrů

foto: Stephan Harmes (flickr.com)

8) Dettifoss (Island)

Další nej vodopád v našem seznamu se pyšní tím, že se jedná o opravdu mohutný vodopád. Co se týká jeho šířky měří bezmála 100 metrů. Oproti Gullfosu zde však voda mohutně proudí po celý rok a padá z výšky 44 metrů (tedy celoročně nejmohutnější vodopád Evropy). Najdete jej opět na Islandu, na řece Jokulsa. Poblíž ještě můžete shlédnout o něco menší vodopády Selfoss a Hafragilsfoss. Okolí je navíc velmi nehostinné a působí jako z jiné planety. A snad právě proto se k tomuto vodopádu vztahuje další zajímavost, na kterou bychom rádi upozornili. Pokud jste milovníky sci-fi filmů, přesněji série o Vetřelcích, pak vězte, že právě zde u Dettifossu se natáčela úvodní scéna k prequelu Vetřelce, filmu Prometheus, režiséra Ridleyho Scotta.

Výška: 44 metrů

9) Savica (Slovinsko)

Nejznámnější a asi také nejnavštěvovanější vodopád, který ve Slovinsku najdete. Najdete ho docela dobře schovaný v lese nedaleko Bohinjského jezera. K vodopádu se dostanete cestou od jezera Bohinj, po asi 4 kilometrech chůze do kopce. Trasa je snadno přístupná a dobře značená. Jediným problémem je, že se zde platí vstupné! Což návštěvníky vodopádů Savica, kteří toto nevědí dopředu, docela překvapí. Nicméně vodopád vypadá moc hezky, zejména když voda padá do tyrkysového jezírka pod ním.

Výška: 78 metrů

foto: Virág Györgyi (flickr.com)

10) Rheinfall (Švýcarsko)

Rheinfall nebo-li Rýnské vodopády najdete na horním toku řeky Rýn, nedaleko města Schaffhausen v severní části Švýcarska. Jedná se o největší a zároveň i nejdelší evropské pevninské vodopády. Šířka vodopádu je téměř 150 metrů a voda v něm padá do hloubky cca 25 metrů. K vodopádům se dostanete např. od přilehlého zámečku pocházejícím z roku 858 našeho letopočtu. Zde sice budete muset zaplatit vstupné, ale za prohlídku a procházku ukončenou cestou k vodopádu to stojí. Během cesty se navíc můžete pokochat pohledem na vodpodád hned z několika zdejších vyhlídek.

Výška: 25 metrů

foto: (c) Switzerland Tourism

Určitě jsme nevyčerpali všechny tipy na nej vodopády Evropy a vy sami máte možná tipy na další. Zajímavé jsou určitě třeba norské vodopády Latefossen, které se pyšní originálním dvojitým ramenem. Jmenovat můžeme i vodopády Godafoss (Island), Dynjandi (Island), vodopád Mürrenbachfall (Švýcarsko), vodopád Reichenbachfall (Švýcarsko) nebo třeba Skradinski Buk, který je na úvodní fotce (v NP Krka v Chorvatsku).

V každém případě, pokud chcete obdivovat krásy přírody i nespoutané vodní hry v podobě úžasných vodopádů, nejvíce jich najdete právě v Norsku, na Islandu nebo ve Švýcarsku.

Mohlo by se vám také líbit