Nevšední zážitek – termální prameny Islandu na vlastní kůži

Foto: autorka, Flick.com a Pixabay.com

2 484

Přestože Island vévodí v žebříčku počtu sebevražd, povídá se, že představuje jeden z nejkrásnějších kousků světa. Důvodů ve prospěch tohoto tvrzení existuje mnoho. Gigantické hory a ledovce, nezvykle surová krajina s mizivými stopami po zeleni, vynikající gastro zážitky, vlídnost a přátelskost místních, papuchalky a další zástupci fauny.

Reklamy

Ačkoliv na ostrově vévodí krásy spíše neživé přírody, najdete zde mnoho důkazů o tom, že Island je v neustálém pohybu. Zejména díky své sopečné a geotermální činnosti můžete pozorovat úžasné scenérie a zažít, co se vám naskytne málokde.

Magické gejzíry i termální prameny

Výjimečná geologická stavba ostrova přeje aktivnímu vulkanizmu. A to je tím, co dělá Island tak magickým! Projevy činnosti najdete zejména v podobě gejzírů a vulkanických polí. Ano, jedná se o krásný pohled, ale existuje ještě větší požitek? Co okusit sílu termálních pramenů na vlastní kůži?

Podobné příspěvky
Reklamy

Představte si velmi chladný začátek května, sněží jenom občas, ale vítr vám skoro nedovolí zavřít dvěře od auta. Na sobě máte pět vrstev oblečení včetně kvalitní péřovky. Před vámi kouřící jezírko velikosti jen o krapet větší, než v koupelně zabírá vaše vana. A nastává dilema. Svléknout se (dokonce někdy i převléknout do plavek), vzout své teplé horaly a přejít ještě pár metrů v asi pěti stupních do kouřící vody? Pocity, které se dostaví nelze ani popsat… toto člověk opravdu musí zažít. Opačný proces (tedy oblékání) je už také příjemný. Po koupeli, v asi čtyřiceti stupňové vodě, uvítáte ochlazení a ani zima už není vlezlá.

Hot Springs nebo Hot SPA?

Navštívit můžete tzv. Hot Springs nebo Hot SPA. První kategorie představuje přírodní koupání, které si užijete bez poplatků (někdy i bez plavek). Kromě této výhody jsou zde další: jezírka či koupaliště, která horkou vodou zásobují zdejší termální prameny, najdete uprostřed přírody (i s krásným výhledem), mnohdy po delším výšlapu a navíc se zde můžete ocitnout i sami.

Avšak ani na Hot SPA jsem nezanevřela a navštívila jsem jak Blue Lagoon, Secret Lagoon, tak i Mývatn Nature Baths. Jak už částečně vyplývá z řečeného, Hot SPA jsou veřejná „koupaliště“ s veškerým zázemím. I přes vcelku vysoké vstupné hodnotím zážitek na jedničku! Zejména Blue Lagoon představuje pohodový relax, i když počasí zrovna není ukázkové!

Kdybych měla vypíchnout v pořadí ty nejkrásnější přírodní termální prameny a jezírka na Islandu, rozhodně bych zmínila tyto:

5) Reykjadalur

K místu vede krásný a příjemně dlouhý výšlap (cca 30 minut) s výhledy na barevné hory a ráchat se můžete pro změnu v teplé řece. Idylku trochu kazí množství nadšených spolucestovatelů. Na jihu jich je obecně mnohem více, než třeba na západních fjordech nebo na severní části ostrova.

4) Grettislaug

Cesta k jezírkům je krkolomná, ale umístění impozantní. Na jednu stranu výhled na moře a na druhou na hory. Celkem zde ale najdete dvě větší jezírka a díky tomu i více turistů.

3) Gudrunarlaug

Přestože toto Hot Spring se nachází jen několik málo metrů od obydlí, z pohodlí teplé lázně se naskýtá krásný výhled do údolí.

2) Hrunalaug

Rozhodně stojí za tu námahu najít, a že to bylo vcelku obtížné! Zkoušeli jsme to dvakrát a až na podruhé se vydařilo. Proto raději – GPS: N64.140339°, W20.259107°. Pokud nemáte v dané oblasti dostatek času, doporučuji navštívit Hrunalaug i namísto Secret Lagoon, která se nachází nedaleko.

1) Krosslaug

Jednoznačně nejkrásnější místečko, téměř naprosté soukromí. Cesta sem je spíše na 4×4 a není úplně jednoduché jezírko najít, ale stojí to za tu námahu…

Víte, že…

  • Island leží v seizmicky velmi aktivní oblasti, přičemž se na ostrově nachází 26 aktivních sopek.
  • Mraky sopečného popela občas zastaví i leteckou dopravu. Nejznámnějším případem z poslední doby, je výbuch sopky Eyjafjallajökull z května roku 2010, který tehdy omezil leteckou dopravu nejen nad Islandem, ale i v Londýně a Amsterdamu.

Může se hodit:

Chcete-li si najít další termální prameny může být i velmi prospěšným zdrojem v hledání dalších Hot Springs i Hot SPA představuje např. tato mapa.

Chystáte se na Island? Zarezervujte si výhodné ubytování…

Mohlo by se vám také líbit