Norsko – pestrobarevný svět fjordů, polární záře a nádherné přírody

Foto: © visitnorway.com

Pohled na vesničku Reine na Lofotech / © Foto: Asgeir Helgestad
2 448

Norsko, nádherná země rozkládájící se v severní Evropě, přesněji v západní části Skandinávského poloostrova. Většinu ji tvoří hory a vysočiny, které zformovala poslední doba ledová. Zdejší Skandinávské pohoří kopíruje pobřeží Norského moře, přičemž na východě postupně klesá až ke švédským vysočinám. Pobřeží je zároveň neuvěřitelně členité a v bezprostřední blízkosti se nacházejí i tisíce malých ostrůvků. Západní pobřeží Norska tvoří četné fjordy, které leckdy zasahují hluboko do vnitrozemí.

Reklamy

Pokud se chystáte do Norska, tak zauvažujte především o poznání této krásné země prostřednictvím treku. V Norsku jsou totiž stovky, možná i tisíce turistických tras, které najdete především na jihu a ve vnitrozemí. Odměnou vám budou překrásné výhledy na opravdu čistou přírodu.

Pojďme se nyní tedy podívat na to, co můžete při svých toulkách po zemi polárních září, impozantních fjordů i ostrovů obdivovat.

Reklamy
Podobné příspěvky

Norsko a fjordy

Dlouhé hluboké zálivy zařezávající se do zdejší pevniny (fjordy) jsou bezesporu jednou z hlavních turistických atrakcí. Nejkrásnější je cesta kolem pobřeží jihozápadního Norska, konkrétně z Kristiansandu do Trondheimu, která nabízí řadu příležitostí k pozorování fantastických a majestátních fjordů. Např. třetí nejdelší norský fjord Trondheimsfjord (dlouhý je 130 km) v některých svých výběžcích během zimy dokonce zamrzá a nabízí v té době úchvatné záběry. Většinou však narazíte na strmé a majestátní útesy s vrcholy pokrytými sněhem, které se zde vyskytují v kombinaci se smaragdově zelenou mořskou hladinou. A pokud se sem vydáte poprvé, tak vám garantuji, že tento pohled bude pro vás zcela jistě ohromujícím zážitkem!

Geirangerfjord a Nærøyfjord

Většina fjordů je zároveň hlubších než okolní moře. Je to způsobeno tím, že spodní části ledovců se nacházely níž bylo dříve mořské dno. V některých případech jsou hluboké až 1000 m! Nejznámnější fjordy – Geirangerfjord a Nærøyfjord – jsou od roku 2005 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. Tyto dva fjordy totiž patří k nejdelším a nejhlubším na světě!

Geirangerfjord je součástí Storfjordu. Nærøyfjord je boční součástí nejdelšího a nejhlubšího Sognefjordu. Oba dva vám nabídnou podobný krajinný ráz – nepřístupné hory padající k oné smaragdové vodní hladině, doplněné četnými vodopády. Z nich je určitě nejzajímavějším vodopád Kjelfossen (ten má výšku 755 m), dále vodopády De Syv Søstre (Sedm sester) a Friaren. Nenechte si ujít projížďku lodí po fjordu k vodopádu Sedm sester – to je skutečně výjimečný zážitek.

Vnitrozemské fjordy?

Fjordy v Norsku můžeme najít i na místech tzv. postglaciálních údolních jezer. Tyto fjordy jsou zajímavé tím, že se v nich nachází sladká voda z tajících ledovců, kterou doplňují řeky a potoky a dešťová voda.

Celkově je krajina všech norských fjordů opravdu rozmanitá. Najdete zde písčité oblasti u Boknafjordu, krásná zelená pobřeží u Hardangerfjordu i již zmíněné majestátní skalnaté oblasti např. u Sognefjordu (nejdelší fjord). Zajímavostí, kterou však určitě nikde nepřehlédnete, je výskyt typických majáků, kterých je na pobřeží norských fjordů více jak 200.

Šéry

Tímto termínem zdejší lidé označují skalnaté ostrůvky, jejichž tvar zformovaly ledovce a mořská voda. Vznikly v podstatě tím, že postupující ledovec před sebou tlačil masu skal a dnes z vody vyčnívají jen jejich vrcholky. Tyto “šéry” najdete např. od Stavangeru až po Severní mys. Pás těchto ostrůvků má délku úctyhodných 1600 km! Další šéry se nacházejí v oblasti Blindleia u jihovýchodního pobřeží Norska, kde tvoří opravdu půvabný průliv dlouhý skoro 20 km.

Trollové

Určitě jste už o nich slyšeli a s Norskem jsou tihle dávní obyvatelé spojeni stejně jako hrnec a poklička ;). Chcete-li se vydat po jejich stopách, můžete navštívit údolí Romsdalen, kde se nachází Stěna trolů (Trollveggen).

Jejich hlavní oblastí, kde se s nimi však setkáte na každém rohu, je Trollstigveien – což je taková opravdu hodně dlouhá a klikatá cesta s převýšením více jak 900 m. Zcela nahoře si pak můžete z kamínků postavit svého trolíka. Pokud to uděláte, prý se do Norska zcela jistě vrátíte.

Norsko a Vikingové

Drsné podmínky této země jsou mimo Trollů spjaty i s historií dávných Vikingů. Příčinou toho, proč si Vikingové v období mezi 9. až 11. století úspěšně podrobili oblasti kolem zdejšího Severního moře, je nejistá. Zřejmě to však nebyla jejich odvaha či krutost (jak se dříve mylně tradovalo), ale jisté tajemno, které pro ostatní národy Vikingové představovali. Zcela mylná je také např. představa o Vikingzích s rohatými přilbami na hlavách.

V případě Vikingů ve skutečnosti spíš hrálo velkou roli právě místo, kde žili. Tedy, pro někoho tajemné norské fjordy, kam se nikdo jiný moc neodvažoval. Právě fjordy totiž Vikingům poskytovaly především dokonalou ochranu před nepřátelskými loděmi a Vikingové se v nich velmi obratně pohybovali se svými loděmi.

Rybářské vesnice

Dalším oblíbeným cílem turistů z celého světa, jsou místa s tradičními domky norských rybářů, tzv. rorbuer. Ty stojí vždy přímo na břehu moře na dlouhých kůlech, které vyčnívají z vody. Domky jsou také většinou dodnes natřeny načerveno, a to barvou, která se připravuje z rybího tuku.

Řada turistů (včetně našich) dnes do Norska však míří hlavně na ryby. Pronajmout si zde loď, vydat se na moře a ulovit vlastnoručně překrásné ryby 😉 No řekněte sami, netoužíte i vy ulovit si zde nějakou pořádnou rybu? Pokud vás rybolov láká také, zamiřte do okolí ostrova Hitra, severní oblasti Lofot či k Nodrdkappu. Rybářský ráj začíná nad Tromsø a pokračuje až k útesům Nordkappu. Ulovit zde můžete tresky, halibuty nebo mořské kočky. Pokud se vydáte za rybolovem na jih, zamiřte do oblasti Trøndelagu (sem je dobré vyrazit na lov na jaře, mezi březnem až dubnem).

Stavkirke

Stavkirke jsou další typické norské stavby, které patří mezi vůbec nejstarší dřevěné stavební památky v Evropě. Ve své podstatě se jedná o dřevěné sloupkové kostely. Vznikaly převážně v období mezi 10. a 13. stoletím, kdy zde začalo nad vikinskou vírou převažovat křesťanství.

V jejich výzdobě lze dodnes však najít různé pohanské prvky, jako jsou např. dračí hlavy. Z původních více jak 1000 stavkirke se dochovalo necelých 30. Asi nejznámnější z nich najdete v Urnes. Byl postaven kolem roku 1130 a dnes je zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.

Lofoty

Posledním tipem k návštěvě Norska jsou Lofoty. Od pevniny je odděluje fjord Vestfjorden. Lofoty představují hornaté souostroví ležící u západního pobřeží severního Norska, které milují především horolezci, potápěči či odbivovatelé přírodnách krás. Souostroví se skládá z několika hornatých ostrovů s členitým skalnatým pobřežím.

Největšími zdejšími ostrovy jsou Austvågøya (526,1 km²) a Vestvågøya (411,1 km²). Další ostrovy jsou pak Moskenesøya (185,9 km²), Flakstadøya (109,8 km²) a Gimsøya (46,4 km²) a dva menší ostrůvky jménem Værøy a Røst. Zvláštností Lofot je to, že ačkoliv se nacházejí asi 200 km za polárním kruhem, je zdejší klima poměrně mírné. V jižní části souostroví dokonce průměrná teplota nikdy neklesá pod nulu.

A proč se o nich zmiňuji? Především proto, že i právě zde můžete sledovat nádhernou polární záři. Ve dne se na vodní hladině odráží tzv. půlnoční slunce a v noci se nad vrcholky hor objevují magické scenérie polární záře. No a abych naše putování po Lofotech zakončil i něčím ikonickým, tak doporučuji návštěvu zdejší rybářské vesnice Reine.

Některá místa si popíšeme více příště. A propos, Noreg znamená v překladu cesta k severu. Vydejte se poznat sever, nebudete litovat! Štastnou cestu.

Víte, že…

  • Eroze hory Åkerneset, ohrožuje Geirangerfjord. Zřícení by zde mohlo způsobit vlnu tsunami, která by dokázala zničit města Geiranger a Hellesylt.
  • Teploty na Lofotských ostrovech jsou až o 20 °C vyšší než na jiných lokalitách ležících ve stejné zeměpisné šířce.
  • Ostrůvky Værøy a Røst jsou nejseverněji situovanými ostrovy na světě, kde se teploty prakticky po celý rok udržují nad nulou.

Počasí:

Norsko leží v mírném přímořském podnebném pásu. Jih Norska je relativně teplý, zatímco severní oblasti jsou mnohem chladnější. Průměrné zimní teploty se zde pohybují od 1–2 °C na jihu až po –15 °C na severu. Léta jsou v celé zemi relativně teplá. Teploty se v letním období pohybují od 10 °C na severním pobřeží přes 14 °C na jihu až po 18 °C na jihovýchodě.

Přírodní zajímavosti Norska:

Nejvyšší vrchol: Galdhøpiggen (2469 m n. m.)
Nejdelší řeka: Glomma (600 km)
Největší jezero: Mjøsa (362 km²)
Nejvyšší vodopád: Vinnufossen (860 m)
Největší ledovec Evropy: Jostedalsbreen (487 km²)

Obecné informace:

Oficiální název: Norské království
Místní název: Kongeriket Norge
Hlavní město: Oslo
Náboženství: luteráni, katolíci, muslimové
Počet obyvatel: 5 320 143 (v roce 2017)
Rozloha: 385 199 km² (323 802 km² tvoří pevnina)
Úřední jazyk: norština
Měna: norská koruna (NOK)
Mezinárodní kód: NO, NOR
MPZ: N
Telefonní předvolba: +47

Velvyslanectví ČR:
Fritzners gate 14, 0264 Oslo
Tel.: +47/22 12 10 31
e-mail: oslo@embassy.mzv.cz

Stojí za vidění:

Tromsø – přezdívá se mu také někdy Paříž severu, k vidění je zde nejsevernější katedrála, nejsevernější univerzita či nejseverněji položený pivovar; Tromsø je také skvělé místo pro sledování polární záře
Trondheim – třetí největší město Norska, za návštěvu stojí katedrála Nidaros, skanzen Sverresborg a malebná čtvrť Bakklandet
Nordfjord – pokud chcete spatřit kosatky nebo keporkaky zamiřte sem v období ledna až února
Flåm zipline – nejdelší dráha s volně zavěšeným lanem, tzv. zipline v Norsku
Trolltunga – nádherná vyhlídka nad jezerem Skjeggedal

Může se hodit:

www.visitnorway.com
www.norge.cz
www.norway.no
www.lofoten.com
https://www.khm.uio.no/besok-oss/vikingskipshuset/

Chystáte se navštívit Norsko? Zarezervujte si výhodné ubytování s lepšími cenami od našeho portálu …

Mohlo by se vám také líbit