Tchaj-pej: město dvou tváří

Foto: autorka

1 535

Tchaj-pej je hlavní město Tchaj-wanu, ostrůvku o polovinu menšího než Česká republika. Díky své poloze mezi Japonskem, Čínou a Filipínami je častou přestupní zastávkou pro cestovatele proudících do Asie. Většině se při slově Tchaj-pej vybaví jen vysoká věž ve tvaru bambusu. To není ale jediné, co město může návštěvníkům, kteří se zde zastaví během stop-overu, nabídnout.

Reklamy

I když je Tchaj-pej se svými 2,7 miliony obyvatel oproti jiným asijským velkoměstům prcek, spolu s jeho blízkým okolím na severu ostrova patří mezi nejhustěji zalidněné oblasti na světě. Když poprvé vykročíte do ulic, dojem proto nemusí být zrovna ohromující. Mačkanice davů v ulicích, nespočet všude se prohánějících skútrů a smog vznášející se lidem nad hlavou jsou běžnou záležitostí. Mdlé budovy taky nejsou zrovna pastvou pro oči.

Ale na druhý pohled uvidíte, že máte kolem sebe ty nejpřátelštější lidi, kteří by se pro vás rozkrájeli a na tržištích budete jen těžko odolávat vůním jedinečné tchaj-wanské kuchyně. A když mrknete ještě jednou, zjistíte, že ani o památky a architektonické zajímavosti tu není nouze.

Reklamy

Taipei 101 aneb bambus, který je vidět ze všech koutů Tchaj-peje

Symbolem města je stavba zeleného mrakodrapu Taipei 101, která půl kilometru vyčnívá vysoko nad celým městem a vyloženě vyžaduje naši pozornost. Svým designem má připomínat bambus. “Stojednička” odkazuje na počet poschodí.

Svého času bývala nejvyšší stavbou světa. Tento titul si držela od roku 2004 pouhých šest let, kdy ji o 92 metrů předběhla Televizní věž v Kantonu. Dnes ji náleží 10. místo, ale s rychlostí jakou rostou nové převysoké mrakodrapy, brzy Taipei 101 zamíří do propadliště dějin nejvyšších budov na světě.

Ještě donedávna se mohla Taipei 101 chlubit alespoň nejrychlejším výtahem na světě, který si to svištěl nahoru úctyhodnou rychlostí 1 010 metrů za minutu. Do 91. patra tak návštěvníky vyvezl za 37 vteřin. Ale ani tento rekord, kterým si mrakodrap vysloužil zápis do Guinnessovy knihy rekordů, mu nebyl ponechán. Dnes již 2 roky jezdí ještě o něco rychleji výtah v Guangzhou CTF Finance Centre v Číně. Více jsme psali o nejvyšších stavbách světa zde.

Tchaj-wan prezentuje Taipei 101 alespoň jako světově nejvyšší zelenou stavbu, aby se jí zachovalo alespoň nějaké prvenství a měla čím lákat turisty. Nejkrásnější výhled na tento mrakodrap spolu s panoramatem na celou Tchaj-peje je z hory Elephant Mountain.

Čankajškův památník, klenot v srdci Tchaj-peje

V srdci města najdeme nejdůležitější památku Tchaj-peje. Je jím památník bývalého prezidenta Čínské republiky, jak se Tchaj-wan oficiálně nazývá, Čankajška. Na jeho počest a vzpomínku byla pamětní síň vystavena v roce 1980 na místo původní vojenské základny.

V útrobách bílé mramorové věže s modrou střechou, která je dominantou náměstí Svobody a rozlehlých květinových zahrad, je vystavena na odiv Čankajškova bronzová socha v nadživotní velikosti. Součástí Čankajškova památníku je muzeum, které návštěvníky provede Čankajškovým životem a historií Tchaj-wanu.

Náměstí Svobody zdobí další dvě nádherné budovy, národní divadlo a koncertní hala, které jsou vystaveny v tradičním čínském stylu.

Národní palácové muzeum; místo, kde Číňané blednou závistí

Když prezident Čankajšek opouštěl Čínu a putoval se svými příznivci zpět na Tchaj-wan, neodcházel s prázdnýma rukama. Odnesl si spoustu uměleckých předmětů, zlata a drahých kamenů. Díky tomu dnes v Národním palácovém muzeu v Tchaj-peji můžeme obdivovat pravděpodobně tu největší kolekci tradičního čínského umění. Expozice obsahuje totiž až na 650 tisíc exponátů. Tím nejvzácnějším kouskem je čínské zelí z jadeitu.

228 Peace Memorial Park, na památku obětem masakru

Tchaj-pej byla v roce 1947 svědkem krvavého masakru. 28. února zde propuklo povstání Tchaj-wanců proti Kuomintangské vládě a při snahách o jeho potlačení zahynulo na 10 – 30 000 lidí. Tato událost je známá jako Masakr 228. Aby nebylo zapomenuto, tuto událost připomíná 228 Peace Memorial Park, jen kousek od Čankajškova památníku.

Park je dnes místem odpočinku uprostřed betonové džungle. Místní obyvatelé tu vyhledávají klid, když chtějí uniknout shonu všedních dní. Ten si vychutnávají na dekách v trávě nebo při procházkách kolem jezírka s vodotrysky a čínskými altánky.

Chrámy všech náboženství, protože každý má nárok na to své

Fádní architekturu Tchaj-peje sem tam oživují jak buddhistické, tak i taoistické a konfuciánské chrámy. Mezi ty nejzajímavější patří Longshan. Nejen proto, že je jedním z největších a nejstarších buddhistických chrámů na celém ostrově (stojí tu již od roku 1738), ale také proto, že je jako jeden z mála kombinací všech tří zmíněných náboženství. Má přímo magickou atmosféru, o kterou se zasluhují zástupy věřících zahrnující své bohy dary.

Křesťanské kostely byste na Tchaj-wanu těžko hledali. Ale protože je Tchaj-wan jedna z nejotevřenějších zemí, co se náboženství týče, vznikají tu prostory pro křesťany uvnitř obyčejných zděných budov, označené červeným křížem.

Kam za tchaj-wanskými gastro zážitky

Tchaj-wanci mají poněkud jinak mlsný jazýček než my Evropané. Na ochutnávky z tchaj-wanské kuchyně budete potřebovat silnější žaludek. Na tržištích totiž můžete ochutnat z nabídky smradlavého tofu, hadí krve, prasečích řitních otvorů, husích hlav či kuřecích pařátů. Ale nebojte, tchaj-wanská kuchyně nabízí i „obyčejnější“ jídla, která náš žaludek zvládne strávit. Nezapomeňte ochutnat vyhlášený tchaj-wanský čaj. Místní tvrdí, že je lepší a voní svěžeji než ten čínský.

V Tchaj-peji určitě nevynechejte jeden z vyhlášených nočních trhů. Ten největší najdete v Raohe Street. Druhý, který také stojí za návštěvu, je v Linjiang Street.

Pokud zavítáte do některé z místních restaurací, počítejte s trochu jiným stylem objednávky. Na stole jsou připravené listy se seznamem nabízených jídel. Po té, co si vyberete, zaškrtnete, co byste rádi a připíšete číslo stolu. To pak dáte usměvavé servírce. Při platbě počítejte s dýškem 10%, které se automaticky započítává do celkové ceny.

 

Co ještě stojí v Tchaj-peji za pozornost:

  • Historický blog Bopiliao
  • Buddhistický chrám Tianhou
  • Konfuciův chrám
  • Výstup na nevysokou Sloní horu (Elephant Mountain)
  • Město Ťi-lung hodinu cesty autobusem z Tchaj-peje

Víte, že…

  • původním hlavním městem Tchaj-wanu byl Tchaj-nan? Byl založen nizozemskými kolonisty, kteří město nazývali Zeelandia. Až roku 1887 byla hlavním městem jmenována Tchaj-pej.
  • Tchaj-pej pocítila první rozkvět až roku 1895, kdy byl Tchaj-wan okupovali Japonci?
  • Tchaj-pej a jeho okolí patří k nejhustěji osídleným místům na planetě? Na 1 km² žije kolem 9 588 obyvatel. Jen pro srovnání, v Praze je to 4x méně.

A věděli jste o Tchaj-wanu, že…

  • jeho původní název zněl Ilha Formosa, což v překladu znamená Nádherný ostrov? Takto ho pojmenovali první příchozí Evropané v roce 1544, kterými byli portugalští mořeplavci.
  • oficiální název státu zní Čínská republika? Zatímco Čínská lidová republika považuje ostrov za svou provincii, Tchaj-wané se prohlašují za samostatnou demokratickou republiky. S tím však nesouhlasí většina světa a jen 17 států uznává její nezávislost.

Může se při návštěvě Tchaj-peje hodit:

Chystáte se navštívit Tchaj-wan? Najděte si dopředu výhodné ubytování přes náš portál!

UložitUložit

Mohlo by se vám také líbit