10 nejvyšších mrakodrapů světa

12 221

Lidé už od nepaměti měli sny, dostat se do oblak. A ať už se jim to povedlo prostřednictvím různých technických vynálezů (balónů, vrtulníků, letadel nebo kosmických lodí…), touha bydlet a žít přímo v oblacích, byla vždy ještě větší.

Reklamy

Nejen proto se jako houby po dešti rozrostly již na začátku 20. století, zejména v Americe, mrakodrapy. Ty představovaly a představují opravdový vrchol lidského umu v oblasti stavebnictví, architektury i technologií. Konstruktéři i architekti se při jejich stavbě musí vypořádat s mnoha technickými problémy i odolností vůči nejrůznějším přírodním podmínkám.

A plány developerů tlačí v poslední době architekty i do doslova šílených projektů. Nejvyšší budovy se již brzy přiblíží kilometrové výšce. Zde Vám představujeme TOP 10 nejvyšších stávajících budov světa (mrakodrapů), které můžete dnes navštívit.

Reklamy

1) Marina Bay Sands

Určitě jste již tento mrakodrap také zaznamenali. Proslavil se zejména nekonečným bazénem, který se nachází zcela navrchu mrakodrapu a spojuje trojici věží. Věže při pohledu ze strany připomínají prohnuté balíčky karet a připomínají tak všem do dálky, že se jedná o obrovské zábavní centrum s kasinem. V útrobách tohoto architektonického skvostu můžete prosázet své “volné” peníze na více jak 1400 automatech nebo na některém z tisíců herních stolů. Kdo nemiluje koupání v oblacích nebo kasina, může si jít užít do nákupního centra, kina, divadla či navštívit některou z místních restaurací. Mimochodem jednu z restaurací vlastní i světoznámý mistr šéfkuchař Gordon Ramsay. Takže dobrou chuť 😉

  • Kde se nachází: Singapur
  • Uvedení do provozu: 2010
  • Výška a počet pater: 194 metrů / 57 poschodí

Marina Bay Sands

Foto: Peera Sathawirawong / 123RF.com

2) Lomonosova univerzita

Ač se to bude zdát neuvěřitelné, dost dlouhou dobu byla nejvyšší budovou na světě moskevská Lomonosova univerzita, postavená v roce 1953. Pravděpodobně se tehdy jednalo o další odvetu sovětů na americkou výstavbu na Manhattanu. V každém případě, pokud na tuto stavbu budeme pohlížet, jako na kolébku vzdělávání, patří dodnes stále mezi nejvyšší univerzitní kampusy světa. Uvnitř najdete 5000 místností, téměř 33 km chodeb a třeba i policejní oddělení, banku, poštu, bazén, knihovnu, koncertní sál, divadlo i různé obchody a služby. Prostě malé město ve městě plném studentů.

  • Kde se nachází: Moskva
  • Uvedení do provozu: 1953
  • Výška a počet pater: 204 metrů / 42 poschodí

Lomonosova univerzita

Foto: vvoennyy / 123RF.com

3) Kingdom Centre

Zdálky možná tahle stavba připomíná našincům moderní škrabku na brambory od Tescomy. Nicméně tento rijádský mrakodrap, který byl dokončen v roce 2002, je místem, kde najdete především luxusní hotel Four Seasons, nákupní centrum, banky a také nejvýše položenou mešitu na světě – King Abdulalah Mosque.

  • Kde se nachází: Rijád
  • Uvedení do provozu: 2002
  • Výška a počet pater: 302 metrů / 41 poschodí

Kingdom Centre

Foto: : Fedor Selivanov

4) Věž Federace

Jak už název lehce napovídá, tento mrakodrap najdete v Ruské federaci. Přesněji řečeno opět v Moskvě. Takže, pokud se vydáte do Moskvy a patříte mezi mrakodrapové vyznavače, máte po Lomonosově univerzitě, jistou již druhou zastávku ;). A jak už to tak v Rusku bývá, má tento mrakodrap jedno prvenství – je to nejvyšší budova Evropy! Ano, i Moskva leží v Evropě, i když se to možná někomu nezdá…

Celá budova se skládá ze dvou věží. Uvnitř najdeme různé prostory obchodní prostory, kanceláře, hotel, restaurace i soukromé apartmány. Povozit se můžete jedním ze 66 výtahů. Po zkušenostech američanů s 11. zářím 2001 i rusové dbali při výstavbě tohto centra s takovým technickým opatřením, aby budovy odolaly útoku pomocí uneseného letadla.

  • Kde se nachází: Moskva
  • Uvedení do provozu: 2015
  • Výška a počet pater: 374 metrů / 101 poschodí (východní věž)

Russian Federation Tower

Foto: Elena Koromyslova / 123RF.com

5) Petronas Towers

Ten, kdo navšívil Malajsii a Kuala Lumpur, nemohl přehlédnout dominantu města. Tu tvoří již od roku 1999 dvojice postmoderních vzájemně propojených budov. Propojené jsou mostem mezi 41. a 42. poschodím ve výšce 170 metrů. Délka mostu je 58 metrů a můžete se na něj dostat po zakoupení vstupenky. Nevyhodou je, že na most pouštějí jen 1x za hodinu, takže si musíte vystát docela dlouhou frontu.

Do roku 2004 se jednalo o nejvyšší budovu na světě. Budovu jste mohli zaznamenat jako kulisu v několika filmech, z nichž nejznámější je asi Past (Entrapment) s Seanem Conerym a Catherinou Zeta-Jones.

  • Kde se nachází: Kuala Lumpur
  • Uvedení do provozu: 1999
  • Výška a počet pater: 378 metrů (452 m s anténou) / 88 poschodí

Petronas Towers

Foto: Siti Suzana Khasiballah / 123RF.com

6) Tchaj-pej 101

Až do roku 2009 se jednalo o nejvyšší budovu světa. Jedná se zároveň zřejmě zatím o nejbezpečnější budovu na světě, protože architekti se zde museli vypořádát s konstrukcí, která bude odolávat častým tajfůnum i zemětřesením. Zdálky připomíná trochu stonek bambusu. Tenhle mrakodrap se pyšní jedním unikátem, a to nejrychlejším výtahem na světě. Výtah sviští z 0-tého na 91-té patro rychlostí 1010 metrů za minutu. V budově najdete obchodní centrum i restaurace a samozřejmě vyhlídku.

  • Kde se nachází: Tchaj-pej
  • Uvedení do provozu: 2004
  • Výška a počet pater: 509 metrů / 101 poschodí

Tchaj-pej 101

Foto: Chun-Lin Hsu / 123RF.com

7) One World Trade Center

11. září 2001 se kromě začátku nové historie boje s teroristy stalo i pomyslným milníkem ve výstavbě nových výškových budov po celém světě. Nechvalně známé události totiž přinesli architektům i nové poznatky o tom, jak musí do budoucna konstruovat výškové budovy, aby napříště zvládly i např. útok uneseným dopravním letadlem.

V místě původních “dvojčat” byl na památku všech obětí postaven nový mrakodrap, který má již řadu bezpečnostních prvků. Jeho výstavba byla opravdu technicky náročná a stála v přepočtu více 103 miliard korun.

  • Kde se nachází: New York
  • Uvedení do provozu: 2014
  • Výška a počet pater: 541 metrů / 104 poschodí

One World Trade Center

Foto: Steven Heap / 123RF.com

8) Lotte World Tower

Nejvyšší budova na korejském poloostrově se nachází přímo v Soulu a měří 556 m! Slouží především jako kancelářská budova, najdete zde také obchody, byty, luxusní hotel a mezi 120 až 123 patrem veřejně přístupnou vyhlídku.

  • Kde se nachází: Soul
  • Uvedení do provozu: 2015
  • Výška a počet pater: 556 metrů / 123 poschodí

Lotte World Tower

Foto: Nattanai Chimjanon / 123RF.com

9) Shanghai Tower

Nejvyšší čínský mrakodrap navrhla americká firma, nicméně vlastníkem je čínská lidová republika. Slouží především jako kancelářská budova, nicméně se zde nachází i obchody, hotel nebo dokonce observatoř. Má několik technických vymožeností, mezi něž patří dvojvrstvá fasáda, která reguluje teplotu v budově v závislosti na vnější teplotě ovzduší. Další zajímavostí je odchytávání dešťové vody z fasády, která se následně využívá k technickému využití vody v mrakodrapu (zejména na WC). Technicky zajímavým řešením je také umístění větrných turbín uvnitř budovy k nimž proudí vzduch skrze otvory ve fasádě. Turbíny se starají o přísun elektrické energie pro budovu, nicméně jsou pouze doplňkem. Utáhnout energeticky soběstačně tenhle kolos nezvládají.

  • Kde se nachází: Šanghaj
  • Uvedení do provozu: 2015
  • Výška a počet pater: 632 metrů / 128 poschodí

Shanghai Tower

Foto: 陈 硕 / 123RF.com

10) Burdž Chalífa

Náš seznam 10 nejvyšších budov, kam se můžete vydat, zakončíme zatím nejvyšším mrakodrapem “Chalífova věž” v Dubaji. Najdete v něm bezpočet restaurací, nejvýše položený noční klub na světě, rozhledny, galerie, hotel, luxusní byty a mnoho dalších prostor. Budova má svým tvarem připomínat rozvinutý květ květiny rostoucí v Dubaji. Na výstavbě se podílela i našincům známá firma OTIS, která zde dodávala výtahy. Návrhy interiérů měl částečně na starosti i Giorgio Armani, jehož jméno nese i zdejší hotel. Vyhlídkovou plošinu pro návštěvníky můžete navštívit ve 124 poschodí.

  • Kde se nachází: Dubaj
  • Uvedení do provozu: 2009
  • Výška a počet pater: 828 metrů / 163 poschodí

Burdž Chalífa

Foto: sophiejames / 123RF.com

Na velikosti záleží, a ne že ne!

Již brzy však bude zřejmě pokořen rekord a to novým mrakodrapem Jeddah Tower, který má vyrůst do úctyhodné výšky 1008 metrů. Stát má v přístavu Džidda v Saudské Arábii a má mít celkem 252 poschodí. Předpokládaný termín dokončení prvního kilometr vysokého mrakodrapu je na rok 2020.

Jeddah tower

Foto: archiv

Naprosto neuvěřitelně pak zní zpráva o projektu z válkou zmítaného Iráku, kde mají plány na mrakodrap The Bridge Tower, který má pokořit dokonce 1152 metrů. Celý projekt je koncipován jako net-zero budova, tedy, že spotřebuje pouze tolik energie, kolik sama vyprodukuje. Tuhle drobotinku navíc navrhla pro iráckou Basru žena-architektka! Takže doufejme, že tam již brzy skoncují s IS a budou moci v klidu stavět. Předpokládané naplánované dokončení je v roce 2025.

The Bride Tower

Foto: archiv

No a abychom zakončili náš výčet nějakou naprosto nepředstavitelnou stavbou, zmíníme ještě mrakodrap Sky Mile Tower. Pokud tento mrakodrap spatří světlo světa, dostaneme se do éry, kterou zatím vídáme jen ve sci-fi filmech. Tenhle mrakodrap má totiž pokořit neuvěřitelných 1700 metrů a má mít 400 poschodí. Má vyrůst v Tokijském zálivu a má mít hexagonální tvar, který údajně nejlépe odolá tajfunům i zemětřesením. Budova je plánovaná pro 55 tisíc lidí! Poznámka na závěr: tenhle mrakodrap je zatím jen na papíře… ale uvidíme, znáte Japonce. Třeba se již brzy rozhodne o tom, kdy se začne stavět.

Sky Mile Tower

Foto: archiv

Mohlo by se vám také líbit