Srí Lanka: Nejoblíbenější okruh

foto: autorka

1 462

Ostrov ve tvaru slzy představuje rozhodně ideální volbu pro ty, kteří si Asii zatím jen oťukávají. Pocit bezpečí a určitého řádu zde rozpoznáte hmatatelněji než třeba v dalších „podobných“ zemí. Oblíbenost destinace u českých turistů značně hovoří již jen ze znalosti místních (rozumějte v turistických oblastech). Nejenže mají dobré povědomí o České republice, ale dokonce znají i některé základní česká slova…to si myslím vypovídá mnohé.

Reklamy

To nejoblíbenější ze Srí Lanky (a tajné tipy)

Nejoblíbenější okruh jak u baťůžkářů, tak i u mnoha cestovních agentur, tvoří spojnice Kolombo – Anuradhapura – Dambulla – Kandy – Galle a zpět. Ovšem záleží, kolik máte času. Srí Lanka rozhodně neznamená jen tento okruh. Naopak vám doporučím i méně turistické oblasti, kam jsme zavítali my.

To, jakou lokaci navštívíte ovlivňuje nejen čas, který na cestování máte vyhrazený, ale může i počasí. My zavítali na ostrov v září, kdy na západě, jihozápadě a v horách převládalo období dešťů. Zajímalo by mě, jak vypadá období sucha, jelikož navzdory předpovědi nás v dané lokalitě v září zastihlo skvělé počasí. Na Srí Lance platí dvojnásobně tvrzení, že s obdobím dešťů to není zas až tak horké…

Reklamy

Náš cestovatelský okruh jsme zahájili proti proudu a nejprve se vydali po pobřeží směr jedné z nejkrásnějších pláží ostrova Hikkudawa.

Odbočka k dopravě na ostrově…

Skvěle funguje železniční doprava. Sice pomalu, ale spolehlivě vás dopraví na nejvýznamnější turistická místa. Kdo si přeje více volnosti, nechť využije možnosti půjčení dopravního prostředku (ať už tuk tuk, auto či skútr).

Řízení auta na SL započítávám do jednoho ze svých velkých challengů. Hustý provoz bez pravidel jsem již zažila ve Vietnamu. Velký rozdíl však shledávám ve slušném chování a agresivitě. Výstižně řečeno, na Srí Lance se s vámi nikdo moc nepáře a ohledu se také moc nebere. Vrcholem všeho přespříliš asertivního zmatku je řízení na opačné straně, tedy vlevo. O život nám šlo jen asi dvakrát, takže zvládnou se to dá… Každopádně když už se do této divočiny rozhodnete pustit, nezapomeňte si ještě v ČR zařídit mezinárodní řidičák. Bez toho vám auto nepůjčí.

Galle, Mirrisa a Tangalle

Po krátké zastávce v Hikkaduwa jsme vyrazili směr všemi vychvalovaného nejkrásnějšího města Galle. To svou pověst jen potvrdilo. Určitě tuto zastávku nevynechejte. Narazíte totiž na příjemnou koloniální holandskou architekturu. Avšak pozor – zamiřte do historické části. V moderní části města najdete víceméně pouze tržiště, kde ovšem nakoupíte téměř cokoliv.

Jelikož se snažím cesty naplánovat vždy co nejefektivněji, měli jsem prostor pro návštěvu dalších dvou zajímavých jižních měst s příjemnými plážemi. Mirrisa je místem vcelku turistickým. Podobně tak Tangalle, ale zde doporučuji dojet si až na vzdálený okraj východní části Tangalle beach, do map zadejte bod Turtle Point. Vybírat můžete z mnoha krásných a levných ubytování hned u pláže.

Spice Gardens a Lipton Seat’s

Opět odbočka s menším tipem. Velkou atrakcí Srí Lanky jsou mimo jiné zahrady s kořením (tzv. Spice Gardens). Na cestě mezi Kandy a Dambulla jich najdete nespočet, ale přímo v Tangalle jsem navštívila tu nejzajímavější a se skvělým výkladem. Navíc ceny téměř poloviční za stejné výrobky!

Pokud nechcete navštívit ten největší a nejnavštěvovanější park, tedy park Yala, tak krásně je i v Udawalawa. Tam vedl směr našeho dalšího putování. Horký tip v této oblasti představuje Lipton Seat’s – nekonečné čajové plantáže, spousta opic, a hlavně továrny na zpracování cejlonského čaje (kam určitě zajděte na exkurzi a ochutnávku). Jen tedy na vrcholek Lipton Seat’s jsem si autem netroufla a byla jsem hodně ráda, že nás nahoru vytáhl místní s jeho tuk tukem. Uzounké silnice lemuje sráz na jedné straně a stěna z čajovníků na druhé straně. Není výjimkou, že se musíte vyhnout s protijedoucím autem. V horším případě s dodávkou či autobusem.

V oblasti jsme se trochu zdrželi. Třetím místem, které zmiňuji jakožto „must go“, je vesnička Ella. Paradoxně množství turistů naopak vytváří malebnou atmosféru a příjemně tepající večery. V této oblasti toho najdete zajímavého více, zdržet se můžete i v nedalekém Nuwara Eliya.

Opět turistické Kandy jsme jen projeli, a naopak prozkoumali na první pohled nezajímavé Matale. Pokud chcete vzdáleně přivonět k reálnému životu místních, povede se vám to právě zde. Vyzdvihla bych hinduistický chrám Sri Muthumari Amman Kovil – Matale a trhy pro místní, kde nakoupíte za zlomek toho, co dáte v turistických oblastech. Plus lehké upozornění na havěť. U hotelu jsme narazili na škorpióny a dle reakce místních se nejedná o nejbezpečnější zvířata. Od té doby jsem si dávala sakra pozor, kam kladu své bosé nohy…

Chrám Dambulla

O Dambulla chrámu (nebo také zlatém či jeskynním) se podrobněji dočtete v samostatném článku. Zde bych pouze podotkla, že ač se jedná o velmi hojně navštěvované místo, jedná se o unikát, který jen tak někde nenajdete.

Nedaleko této památky stojí další zajímavost, kterou nechcete minout. Lví hora Sigiriya. Stejně jako jeskynní komplex je také zapsaná do seznamu UNESCO. Připadám si někdy lehce zahanbeně, když řeším správnou obuv a vhodné sportovní oblečení a poté na výšlapu na 200 m vysokou horu Sigiriya po krkolomných cestičkách a žebřících potkám místní dámy v pantoflích (v lepším případě bez klínku) a tradičním oděvu, tzv. sárí. Vše je možné.

Nakonec se ukázalo, že jsem se lehce přechválila a v tomto případě plánování cesty nebylo plně efektivní… Anuradhapura představuje lehkou odbočku na sever. Abychom nechvátali, tak jsme návštěvu posunuli na příští cestování po Srí Lance. Už nyní se těším nejen tam, ale třeba i na Trincomalee, Pasikuda Beach či další národní parky. Srí Lanka nabízí širokou škálu možností a poznávání. Příjemná kultura, odkaz budhismu a hinduismu, výborné jídlo, krásné pláže, přírodní bohatství, spousta zvěře. To vše na 65 610 km².

Praktické info na závěr:

Na Srí Lanku si ideálně předem zajistěte víza (ETA). Víza zařizujte vždy na oficiálních stránkách úřadu, jinak zbytečně zaplatíte poplatky za nepotřebné vyřízení ob dalšího zprostředkovatele.

Mohlo by se vám také líbit