Šanghaj nebo Šang-high?

Foto: autorka

1 385

Město, které je druhé nejlidnatější na světě. Město, o které se oficiálně dělí více než 25 milionů lidí („na černo“ ještě o 4 – 5 milionů více). Město, které je bezesporu nejmodernějším v Číně. Město, kde to tepe ve dne v noci. To je město, které hrdě nese název Šanghaj. Nebo bych spíš měla napsat Šang-high?

Reklamy

I přesto, že první zmínky o Šanghaji pocházejí již z roku 960, s historickými památkami se tu pytel zrovna neroztrhl. Takže pokud hledáte autentickou Čínu, Šanghaj není tou správnou volbou. Naopak. Miliony turistů sem každoročně jezdí obdivovat super moderní mrakodrapy všech tvarů, které sahají pomalu až do oblak. A jejich počet i metry do výšky se každým rokem zvyšují. Avšak přes velikost (ehm, v případě Šanghaje bych spíš měla říct „obrovskost“) této čínské metropole, vám na její prohlídku bohatě stačí dva dny. Pojďme se spolu podívat, co tam má Šanghaj v nabídce.

Puding. Tedy pardon, Pudong aneb to nejlepší z šanghajských mrakodrapů

Právě Pudong je business čtvrtí v Šanghaji, kde rostou mrakodrapy jako houby po dešti. Skoro každý rok se tu objeví nějaký nový a ještě o něco vyšší než ten předchozí.

Reklamy

Naposledy tu v roce 2014 „vyrostla“ Shanghai Tower, která svými 632 metry dosáhla na status druhé nejvyšší věže na světě. Jen o pár metrů předběhla nepřehlédnutelnou budovu Shanghai World Financial Center, která si svým tvarem vysloužila přezdívku „Otvírák“.

Zajímavá je svým vzhledem také futuristická televizní věž s neskromným názvem Perla Orientu. Ta své postavení nejvyšší věže v Číně ztratila již před 11 lety (v roce 2007), když byl postaven „Otvírák“. Dodnes však zůstává neodmyslitelnou součástí šanghajského panoramatu. Od 160 CNY (cca 543 Kč) se dá vystoupat na její vrchol a vychutnat si výhled na megalomanskou Šanghaj ze shora. Kromě toho se uvnitř Perly můžete projít po skleněné podlaze, prohlédnout si, jak to vypadá ve vesmírné kapsli, dát si baštu v otáčející se restauraci nebo v přízemí navštívit Muzeum historie Šanghaje.

Nábřeží The Bund – absolutní perla Šanghaje

Mrakodrapy Pudongu jsou přesně to, co vytváří fenomenální výhled z The Bund, z nábřeží na druhé straně řeky Huangpu v srdci Šanghaje. Právě tady se otevírá pohled na všechny mrakodrapy v celé jejich kráse a mohutnosti. Perlu Orientu, „Otvírák“, Shanghai Tower a spoustu dalších, všechny je tu máte najednou jako na dlani. The Bund je přesně to místo, které musí vidět každý, kdo do Šanghaje zavítá.

Avšak nejen díky dechberoucímu výhledu je The Bund považovaný za perlu Šanghaje. Druhá strana nábřeží je lemována historickými západními budovami bank, obchodních domů či hotelů z 20. století, které jsou dnes památkově chráněné.

Můj tip: Ještě o něco parádnější podívaná z The Bund je večer po setmění, kdy se celý Pudong rozsvítí všemi barvami. Jen vyrazte na The Bund trochu s předstihem. Večer se tu hemží ještě více turistů s foťáky než za dne.

Šanghajské muzeum – historický skvost města

I přes to, že Šanghaj není numero uno v počtu kulturně-historických památek, jeden historický skvost tu přece jen je. Je jím Šanghajské muzeum. Najdeme ho na Lidovém náměstí v úplném centru Šanghaje, kde se krčí mezi další náloží roztodivných výškových budov. Už samotná budova muzea jako taková stojí alespoň za krátký pohled. Jak je v Číně zvykem, všechno má svou symboliku. Podle čínské filozofie čtvercová spodní část muzea představuje Zemi, zatímco vrchní část budovy ve tvaru kruhu symbolizuje nebe.

V pěti patrech Šanghajského muzea najdeme opravdu bohatou sbírku umění a kultury starověké Číny, která obsahuje více než 120 000 exemplářů z bronzu, obrazů, kaligrafie, nábytku, tradiční keramiky či sošek z nefritu. Zajímavými částmi muzea jsou také expozice starověkých mincí či národnostních menšin žijící v Číně. To nejskvělejší na Šanghajském muzeu je, že si tyto předměty celosvětového významu můžete prohlédnout úplně zdarma. Na návštěvu muzea si vyhraďte několik hodin.

Staré Město – když už se vám z těch mrakodrapů točí hlava

Taky už se vám z těch výšek pěkně zamotala hlava? Pojďme se spolu vydat někam, kde nemusíte vytahovat dalekohled, abyste dohlédli na vrcholky budov. Jen pár kroků od The Bund leží Staré Město se starověkými budovami tradiční čínské architektury. I když většina z nich už je v dnešní době zrenovována a čtvrť je obklopena výškovými budovami, Staré Město zůstává nejdochovanější historickou čtvrtí Šanghaje.

Součástí Starého Města jsou i zahrady Yuyuan, které jsou oázou klidu uprostřed betonové džungle. Zahrady radosti, jak zní jejich český překlad, byly vystavěny v roce 1559 za dob dynastie Ming. Dodnes však zůstávají učebnicovou ukázkou tradičního čínského stylu zahrad. Na rozloze 20 tisíc metrů čtverečních najdeme altány, rybníčky, můstky, pagody a nekonečné cestičky proplétající se mezi květinami a ozdobnými keři.

V blízkosti zahrad Yuyuan se nachází slavná čajovna a tržiště (zvané bazaar), které je však vždy narvané k prasknutí návštěvníky.

Můj tip: Staré Město v centru Šanghaje je sice největší dochovanou historickou čtvrtí, není však jedinou. Protože tady už se to v současnosti mačká hlava na hlavě, stojí za zvážení navštívit některé z menších, ale za to malebnějších a autentičtějších starých měst. Těch je hned několik roztroušeno po celé Šanghaji.

Kdy je nejlepší vyrazit do Šanghaje?

Nejlepší doba k návštěvě Šanghaje je ke konci jara nebo začátkem podzimu. V zimě teplota klesá až pod nulu. V létě naopak teploty šplhají přes 30°C a je vysoká vlhkost vzduchu. Od května do září tu panuje období dešťů.

Doprava:

Zpáteční letenka z Prahy do Šanghaje se dá v dostatečném předstihu najít již od 11 000 Kč. Častěji se však ceny pohybují mezi 12 až 15 tisíci.

Pro cestování po Šanghaji je nejjednodušší využívat metro. Šanghajská podzemní dráha je se svým počtem 15 linek a přes 450 zastávek jedním z největších systémů metra na světě. I když cesta metrem může být někdy zdlouhavá a vlaky bývají v jakékoliv denní době narvané, zůstává metro přehledným a levným způsobem přesunu po městě a dostanete se s ním všude ke všem šanghajským highlights.

Zajímavostí Šanghaje je dopravní prostředek zvaný maglev. Zkráceně magnetická levitace je moderní vysokorychlostní pozemní dráhou, která funguje na principu odpudivých účinků magnetického pole. V Šanghaji spojuje mezinárodní letiště Pchu-tung s třídou Lung-jang uvnitř města. Vzdálenost 30,5 km překoná za neuvěřutelných 7 minut. Maglev Šanghaj je tak nejrychlejším traťovým vozidlem na světě podle jízdního řádu.

Může se hodit:

Podrobné informace o šanghajských zajímavostech (v AJ): https://www.travelchinaguide.com/

Informace o šanghajském metru: http://service.shmetro.com/en/

Oficiální stránky Shanghai Maglev: http://www.smtdc.com/en/

Stojí za to navštívit – přehled:

  • Moderní mrakodrapová čtvrť Pudong
  • Historické nábřeží The Bund s výhledem na mrakodrapy Pudongu
  • Staré Město a zahrady Yuyuan
  • Lidové náměstí
  • Šanghajské muzeum

Víte, že…

  • Šanghaj je s počtem přes 25 milionů obyvatel druhé nejlidnatější město na světě (hned za Tokiem)?

  • se v Šanghaji nachází Shanghai Tower, která je se svou výškou 632 metrů druhou nejvyšší budovou na světě?
  • Šanghaj je nejmodernější a nejdynamičtěji rostoucím městem Číny?
  • Šanghaj má největší přístav na světě?
  • se Šanghaj pyšní nejvýznamnějším muzeem se sbírkou čínských starožitností v Číně?
  • v Šanghaji jezdí maglev – nejrychlejší dopravní prostředek na světě podle jízdního řádu, který v roce 2003 překonal rychlostní rekord 501 km/h?

Více o naší cestě po Číně najdete i na našem blogu http://prosmejdimesvet.cz/.

Ilona

*******

Budete-li hledat v Šanghaji ubytování, zkuste se podívat po našich výhodných nabídkách apartmánů a hotelů všech kategorií.

Mohlo by se vám také líbit